¦ Kontakt ¦ Hledat image

S čím létámstálý odkaz / permalink

19.11.2009

S čím létám, s tím létám rádstálý odkaz / permalink

13.10.2005

Uvědomil jsem si teď v poslední době, kdy jsem v krátké době prostřídal různé typy modelů za různých podmínek, jak mě to se všemi baví a hlavně že každé to létání má něco do sebe. image

Mluvím o tom v souvislosti s tím, jak sleduji začátečníky při jejich prvních krůčcích i později, kdy už se naučí létat. Drtivá většina vidí opravdové létání jen v létání s modelem s motorem a na letišti. Mnozí neznají nic jiného. Poletování s větroni považují za nevzrušivou kategorii - nudu.

image

Nekritizuji to. Jen se snažím zalobovat pro to bezmotorové létání, jako naprosto plnohodnotné a plné vzrušení. Jen si zkuste představit, že musíte s vaším motorákem sednout v patnáctimetrovém větru v turbulenci do malého prostoru a když se netrefíte, tak jste v lese za vámi nebo v lomu pod vámi.

Létání s větroni také ve vás jistě probudí soutěživého ducha. Stačí když budete létat dva a jeden z vás se chytí v termice. Uvidíte, že ho hned budete chtít přelétat a vyšroubovat stoupák rychleji a výš. Nebo na svahu za slabých podmínek. Když vy se udržíte ve vzduchu a kolega musí jít pro model dvacet metrů pod kopec.

I u nás v klubu prakticky všichni jezdí jen na letiště prohánět motoráky. Je to asi tím, že plno z nás jsou starší pánové a lézt po kopcích nebo běhat po louce s gumicukem vyžaduje trochu kondici a také trochu sportovního ducha.

Dříve to tak nebylo. Skoro každý v klubu měl motoráka i větroň. Když foukalo na Boule, vytáhli všichni větroně a na svahu bylo vidět třeba 10 letadel najednou ve vzduchu. Když nefoukalo a bylo to v létě přes poledne a byla termika, létalo se v termice. Navečer nastal čas motoráků.

Zkuste i vy létání s větroni v termice nebo na svahu. Uvidíte, že to má něco do sebe.

Kos 3stálý odkaz / permalink

23.07.2022

image


image více ...

Long Shot 2stálý odkaz / permalink

22.07.2022

image

Chtěl jsem mít doma něco malého, co bude jednoduché na přípravu k létání, co se bude snadno přepravovat a snadno provozovat. Házedlo startované kruhovým hodem!


image více ...

Twin Starstálý odkaz / permalink

10.07.2022

image


image více ...

Timberstálý odkaz / permalink

10.07.2022

image


image více ...

Readytosky Alien 5"stálý odkaz / permalink

10.07.2022

image


image více ...

HGLRC KT20stálý odkaz / permalink

10.07.2022

image


image více ...

Radiomaster TX16s mkII 4in1stálý odkaz / permalink

04.07.2022

Rádio jsem pořídil v roce 2022 (6/2022). Motivem mi bylo použití přenosového protokoku ExpressLRS.

image


image více ...

Tomahawk NGstálý odkaz / permalink

02.04.2022

image


image více ...

Ka4 Ministálý odkaz / permalink

23.12.2021
image
(10/2021)

Letadlo Erika Herudka Ka4 v "miniaturním" provedení mě zaujalo už před několika měsíci. Takovouto malou maketu větroně předvedl již v roce 2006 Pavel Říha na aerovlecích v Lipencích. Tenkrát chtěli mít všichni co největší modely, čtyři metry rozpětí bylo malé letadlo a Pavel tehdy vytáhl malé roztomilé letadlo cca metr a půl rozpětí a létal s námi aerovleky. Moc mě to letově neoslovilo, klouzavost malá, bylo to takové rychle nahoru a rychle dolů. Byla to pro mě jen hříčka.

V průběhu let jsem se s maketami větroňů podobné velikosti setkával opakovaně a můj pocit při pohledu na létání s těmito stroji se neměnil. Bylo to pro mě letadlo na svah do silnějších podmínek a na blbnutí s aerovleky, ale jinak jsem využití takového modelu pro sebe moc neviděl. Až tohle letadlo vypadalo, že dobře klouže a že by se s ním dalo létat jako s účelovými větroni s rozpětím 1.5 - 2 m. Tedy na mírnějším svahu za slabšího větru a v termice se chytat v normálních stoupácích, létat by to mohlo i za silnějšího větru.


image


image více ...

DJI FPVstálý odkaz / permalink

23.04.2021

Když se na trhu objevilo FPV vybavení s digitálním přenosem od DJI (7/2019), vzbudilo to můj zájem. Měl jsem předtím u kamarádů možnost kouknout do brýlí a zaletět si s jejich modely s kamerou na palubě, ale analogový přenos s málo čitelným a zašumněným obrazem mě nenadchnul. Firemní reklamní video DJI ale ukazovalo něco úžasného, krásně čistý obraz s čitelnými detaily!

image


image více ...

Edge XLstálý odkaz / permalink

19.07.2020
image
Po 6 letech dobré služby Jaka střídá Edge. Motorizace proti Jakovi brutální, více adrenalinu, ale zpočátku také kratší život baterky image Edge má jen o 7 cm větší rozpětí, ale je to o třídu vyšší velikostní kategorie.


image více ...

LIDLélkostálý odkaz / permalink

28.08.2019

25.8.2019

Vypukl v našem Sdružení letců Českého středohoří poplach, že někde v Lídlu mají "to letadýlko, co ho všichni předělávají na radiák". Viděl jsem předtím nějaká videa, ujistil jsem se, zda je to ta XL verze, a z hecu si letadýlko nechal taky koupit. image


image více ...

Proč Kiwi F3RESstálý odkaz / permalink

23.07.2019

Když jsem byl kluk, elektrifikace modelů byla v plenkách. Model se dal buď hodit na svahu nebo se natáhnul proti větru gumicuk a termika se lovila buď v pěti metrech nad svahem, nebo v padesáti metrech nastoupaných na gumicuku. Létalo se u nás v klubu s modely stavěných podle plánků ze stavebnic od Graupnera, pamatuji si kluky s modelem Amigo nebo s Hi-Fly. Mě se poštěstilo ukořistit v prodejně Drobného zboží Liberec image stavebnici Mosquito. Bílý trup, průhledná modrá kabina a křídla a ocasky potažené průhlednou červenou potahovačkou. Krásně skrz ta křídla svítilo slunce, když jsem si kroužil nad hlavou.

image


image více ...

Začátečnické letadlostálý odkaz / permalink

13.06.2018

image


image více ...

Můj Jeti Duplex DC-16stálý odkaz / permalink

12.05.2018

image

Pořídil jsem Jeti Duplex DC-16 (5/2018). Důvodem bylo stáří Multiplex Royal Evo 9, se kterým létám od roku 2002 a které dosloužilo hlavně morálně.


image více ...

F/A-18 Hornet - První letstálý odkaz / permalink

19.02.2018

Sobota, letadlo skoro dodělané, rád bych ho zkusil v letu, ale venku mlha, dohlednost tak 150 metrů a hlavně směrem nahoru nebylo vidět víc jak 50 metrů. Ještě jsem si to včera zkomplikoval zalepením pák křidýlek blbým lepidlem, tak jsem to musel předělávat a počkat, až lepidlo vytvrdne. Dopoledne pryč a před obědem jedu pro vnučku a nastane mi jiný program. Tak jsem v duchu zálet Horneta odsunul na neděli.

image


image více ...

FrSky Taranis Q X7stálý odkaz / permalink

20.04.2017

Rádio jsem pořídil na začátku roku 2017. Chtěl jsem se seznámit s rádiem, které je založeno na firmware OpenTX.

image


image více ...

Bravo od Iva Bratršovskéhostálý odkaz / permalink

16.04.2017

Pavel mi hned předhazuje inzerát na modelbazar.cz, kde je k mání celokompozit za cenu hluboko pod deset tisíc! To je super cena, celokompozity druhé jakosti se pohybují kolem deseti tisíc, špičkové stroje jsou ještě dražší. V inzerátu jsou tři stejná letadla inzerovaná jako druhá jakost. Začínám zjišťovat co je to za typy. Je to Bravo a vyrábí to Ivo Bratršovský.


image více ...

Viz také S jakými rádii létám.


zpátky na: Sériová výroba │ dál: S čím jsem létal


přehled kapitol:

  1. Něco o mně
  2. Moje začátky
  3. V klubu
  4. Sériová výroba
  5. S čím létám
  6. S čím jsem létal
  7. Co čtu, co poslouchám
  8. Co dělám?
  9. O tomto webu