S čím létám
S čím létám, s tím létám rád
Uvědomil jsem si teď v poslední době,
kdy jsem v krátké době prostřídal různé typy modelů za různých podmínek,
jak mě to se všemi baví a hlavně že každé to létání má něco do sebe.
Mluvím o tom v souvislosti s tím, jak sleduji začátečníky při jejich prvních krůčcích i později, kdy už se naučí létat. Drtivá většina vidí opravdové létání jen v létání s modelem s motorem a na letišti. Mnozí neznají nic jiného. Poletování s větroni považují za nevzrušivou kategorii - nudu.
Nekritizuji to. Jen se snažím zalobovat pro to bezmotorové létání, jako naprosto plnohodnotné a plné vzrušení. Jen si zkuste představit, že musíte s vaším motorákem sednout v patnáctimetrovém větru v turbulenci do malého prostoru a když se netrefíte, tak jste v lese za vámi nebo v lomu pod vámi.
Létání s větroni také ve vás jistě probudí soutěživého ducha. Stačí když budete létat dva a jeden z vás se chytí v termice. Uvidíte, že ho hned budete chtít přelétat a vyšroubovat stoupák rychleji a výš. Nebo na svahu za slabých podmínek. Když vy se udržíte ve vzduchu a kolega musí jít pro model dvacet metrů pod kopec.
I u nás v klubu prakticky všichni jezdí jen na letiště prohánět motoráky. Je to asi tím, že plno z nás jsou starší pánové a lézt po kopcích nebo běhat po louce s gumicukem vyžaduje trochu kondici a také trochu sportovního ducha.
Dříve to tak nebylo. Skoro každý v klubu měl motoráka i větroň. Když foukalo na Boule, vytáhli všichni větroně a na svahu bylo vidět třeba 10 letadel najednou ve vzduchu. Když nefoukalo a bylo to v létě přes poledne a byla termika, létalo se v termice. Navečer nastal čas motoráků.
Zkuste i vy létání s větroni v termice nebo na svahu. Uvidíte, že to má něco do sebe.
Ka4 Mini

Letadlo Erika Herudka Ka4 v "miniaturním" provedení mě zaujalo už před několika měsíci. Takovouto malou maketu větroně předvedl již v roce 2006 Pavel Říha na aerovlecích v Lipencích. Tenkrát chtěli mít všichni co největší modely, čtyři metry rozpětí bylo malé letadlo a Pavel tehdy vytáhl malé roztomilé letadlo cca metr a půl rozpětí a létal s námi aerovleky. Moc mě to letově neoslovilo, klouzavost malá, bylo to takové rychle nahoru a rychle dolů. Byla to pro mě jen hříčka.
V průběhu let jsem se s maketami větroňů podobné velikosti setkával opakovaně a můj pocit při pohledu na létání s těmito stroji se neměnil. Bylo to pro mě letadlo na svah do silnějších podmínek a na blbnutí s aerovleky, ale jinak jsem využití takového modelu pro sebe moc neviděl. Až tohle letadlo vypadalo, že dobře klouže a že by se s ním dalo létat jako s účelovými větroni s rozpětím 1.5 - 2 m. Tedy na mírnějším svahu za slabšího větru a v termice se chytat v normálních stoupácích, létat by to mohlo i za silnějšího větru.

Readytosky Alien 5" - Stavba
Nejvíce mě strašila miniaturizace.
Přijímač FrSky mini veliký jako bříško mého prstu, práce s tenkými kablíky mnohem tenčími, než jsou běžné přívody k servům ...
kdo nosí brýle jako já, ví, o čem mluvím.
Ta neostrá fotka to docela vystihuje!

DJI FPV
Když se na trhu objevilo FPV vybavení s digitálním přenosem od DJI (7/2019), vzbudilo to můj zájem. Měl jsem předtím u kamarádů možnost kouknout do brýlí a zaletět si s jejich modely s kamerou na palubě, ale analogový přenos s málo čitelným a zašumněným obrazem mě nenadchnul. Firemní reklamní video DJI ale ukazovalo něco úžasného, krásně čistý obraz s čitelnými detaily!

Twin Star

(9/2020)
Model Twin Star od Multiplexu je mezi námi někdy od roku 1998. Pro mě to byla vždy podivná hračkoidní záležitost, nelíbil se mi. Během let se vystřídalo několik verzí, změnily se detaily konstrukce, základní koncept zůstal.
Zůstaly dobré letové vlastnosti vlastní modelům od Multilexu.
Já jsem se po těch dvaceti letech dostal k modelu tak,
že jsem uvažoval o nějakém nosiči kamery a když jsem koukal,
s čím kdo létá,
tak Multiplex Twin Star vyšel z mého průzkumu jako velmi rozšířená platforma pro nošení kamery nebo FPV létání.
A navíc s tímto modelem už roky létá kamarád z našeho Sdružení letců Českého středohoří a tak mám model "nakoukaný".

Edge XL



LIDLélko
25.8.2019
Vypukl v našem Sdružení letců Českého středohoří poplach, že někde v Lídlu mají "to letadýlko, co ho všichni předělávají na radiák". Viděl jsem předtím nějaká videa, ujistil jsem se, zda je to ta XL verze,
a z hecu si letadýlko nechal taky koupit.

Proč Kiwi F3RES
Když jsem byl kluk, elektrifikace modelů byla v plenkách.
Model se dal buď hodit na svahu nebo se natáhnul proti větru gumicuk
a termika se lovila buď v pěti metrech nad svahem,
nebo v padesáti metrech nastoupaných na gumicuku.
Létalo se u nás v klubu s modely stavěných podle plánků ze stavebnic od Graupnera, pamatuji si kluky s modelem Amigo nebo s Hi-Fly.
Mě se poštěstilo ukořistit v prodejně Drobného zboží Liberec stavebnici Mosquito.
Bílý trup, průhledná modrá kabina a křídla a ocasky potažené průhlednou červenou potahovačkou.
Krásně skrz ta křídla svítilo slunce, když jsem si kroužil nad hlavou.

Můj Jeti Duplex DC-16
Pořídil jsem Jeti Duplex DC-16 (5/2018). Důvodem bylo stáří Multiplex Royal Evo 9, se kterým létám od roku 2002 a které dosloužilo hlavně morálně.

F/A-18 Hornet - První let
Sobota, letadlo skoro dodělané, rád bych ho zkusil v letu, ale venku mlha, dohlednost tak 150 metrů a hlavně směrem nahoru nebylo vidět víc jak 50 metrů. Ještě jsem si to včera zkomplikoval zalepením pák křidýlek blbým lepidlem, tak jsem to musel předělávat a počkat, až lepidlo vytvrdne. Dopoledne pryč a před obědem jedu pro vnučku a nastane mi jiný program. Tak jsem v duchu zálet Horneta odsunul na neděli.

Timber
Po několika sézónách poletování s Beaverem a hlavně po té loňské, kdy jsem s klukama ze Sdružení letců Českého středohoří i sám hodně nalétal na rybnících a jezerech v okolí, uzrála ve mě potřeba pořídit si nějaké kratochvilné letadlo na vodu. Beaver létá dobře, ale na vodě se občas zachoval jako potvora. I při pěkném přistání občas nečekaně vybočil, vnější hrana plováku se zařízla do vody a už jsem pro něj plaval. Ze stejného důvodu se mi občas nepodařil vzlet. Záviděl jsem Honzovi jeho létání s Fun Cubem XL, který se na vodě chová spořádaněji.

FrSky Taranis Q X7
Rádio jsem pořídil na začátku roku 2017. Chtěl jsem se seznámit s rádiem, které je založeno na firmware OpenTX.

Bravo od Iva Bratršovského
Pavel mi hned předhazuje inzerát na modelbazar.cz, kde je k mání celokompozit za cenu hluboko pod deset tisíc! To je super cena, celokompozity druhé jakosti se pohybují kolem deseti tisíc, špičkové stroje jsou ještě dražší. V inzerátu jsou tři stejná letadla inzerovaná jako druhá jakost. Začínám zjišťovat co je to za typy. Je to Bravo a vyrábí to Ivo Bratršovský.

Viz také S jakými rádii létám.
zpátky na: Sériová výroba │ dál: S čím jsem létal
přehled kapitol: