image

Funraystálý odkaz / permalink

08.05.2023

image

Jak to akrobatí?

Jak se dá s Funrayem dá akrobatit:

Výsypka po stoprvé

Žena mi říká: "Běž ven! Smrdíš celý den doma u počítače!" Fouká sever, už je dost pozdě, ale na polítání to ještě vyjde. Jedu s Funrayem na svah.

Nosilo to pěkně, i pobyt venku jako takový byl příjemný - jarní. image Bylo 13 stupňů, už se to dalo na větru vydržet, ale byl jsem rád, že jsem v kapse bundy našel kulicha.

místo: Výsypka Radovesice 4 - Bílina
kamera: GoPro Hero 10 Black

Kamera na hřbet

Další držák kamery na Funraye dám na hřbet. Zase to je pro kameru Insta360 GO 2.

Držák vytisknu na 3D tiskárně, modeluji ho ve Fusion 360. Tvar trupu v místě, kam kameru budu dávat, musím nejdříve vyšetřit. Ríša na to jde z kanónem, viz 3DScanner Shining Einstar - 3D scan RC éra Beta image

image

Já to dělám tak, že si zvolím na trupu místa řezů, kde chci vyšetřit tvar trupu, oměřím si výšku oblouku a šířku oblouku ve dvou výškách. Tvar v podobě spline křivek zakreslím odhadem do dvou řezů v mém modelu v CADu, vymodeluji si šablony 4 x 4 mm a ty vytisknu. Tisk šablon trvá chvilku. Zkusím je přiložit na trup v místě řezu a kontroluji, nakolik jsem se tvarem trefil. Většinou už druhá iterace má správný tvar.

image

Pro vlastní kameru jsem si vymodeloval univerzálně použitelný držák. Ten použiju i v tomto případě.

image

Držák tisknu po polovinách, k sobě je lepím vteřiňákem, tisk z PLA. Při tisku nejsou potřeba podpory.

image

Držáky je ke hřbetu přilepen páskou Tesa extra power universal.

image

image

Kamera na křídlo

[6.5.2023] Jeden držák kamery na křídlo Funraye už jsem dělal, ale chtěl jsem se s kamerou posunout výš a taky udělat držák subtilnější. A rozhodl jsem se udělat držák protizávaží, jak mi vždycky říká Karel, že to je dobrá věc. Tak jsem se pustil do další verze.

image

Držák vytisknu na 3D tiskárně, modeluji ho ve Fusion 360. Tvar křídla v místě, kam kameru budu dávat, už mám vyšetřený z minula, kameru Insta360 GO 2 mám už taky vymodelovanou z minula, kreslení mi tak trvá skoro kratší dobu než vlastní tisk.

image

Tisk z PLA, díly jsou pro tisk v CAD rozříznuty na polovinu. Lepím je potom vteřiňákem.

Po vytištění jsem držák s kamerou zvážil, vybral odpovídající plátek olova a vytisknul pro něj držák na druhé křídlo. Držáky jsou ke křídlu přilepeny páskou Tesa extra power universal.

image

image

Objímku kamery mohu natočit v konzoli podle potřeby, kamera může být nasměrována v libovolném směru. Na fotce to není vidět, konzola míří dopředu ve směru letu, aby kladla co nejmenší odpor vzduchu. Protože je náběžka šikmo, musí být pro levou a pravou stranu dva různé držáky, levý a pravý.

Instalace protizávaží je výborná věc. Bez něj jsem v obratech musel hodně korigovat křidélky, teď letadlo leti skoro neutrálně. Odpor kamery na letadle nepoznám.

Ukázka zde: Kratochvilně

Kratochvilně

[6.5.2023] Sluníčko a severní vítr, hurá na výsypku.

kamera: Insta360 GO 2
misto: Výsypka Radovesice 5 - Bílina

Přehled podle data | Starší image.

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám)