image

Yak 54stálý odkaz / permalink

23.12.2014
Nějaký rok radím všem, když se mě ptají, jaký model si mají pořídit na vážnější pokusy o akrobatění, aky si koupili nějaký stroj od RC factory, nejlépe nějakou "metrovku", tedy akrobata o rozpětí jeden metr.

Já sám jsem nikdy takového akrobata neměl. Před mnoha lety jsem měl model Blade od Freeairu, to byl ale model dvě stě gramový, tedy model, který je hříčkou větru a dalo se s ním létat jen za opravdového bezvětří. S modelem jsem se tehdy dost vyřádil a bylo to období, kdy jsem s tímto modelem pravidelně cvičil základy akrobatického létání.

Teď v posledním roce jsem toho pro nedostatek času nalétal o hodně méně a napadlo mě, že bych se pravidelnému cvičení pilotních návyků měl zase věnovat. Zvládat model ve všech polohách se hodí i při létání s větroni a návyky je třeba udržovat létáním. Počasí v posledních třech měsících, kdy je tak nějak "nijak" a nad krajem leží nehybná deka a nic neláká k výpravám na okolní kopce, moc k létání nelákalo. Ale bylo hodně bezvětří a mnohokrát jsem si říkal "dneska bych mohl u nás nad mezí lítat s nějakým akrobatem".

Tři měsíce konce roku uběhly a já se poslední den v práci rozhodl, že si na svátky na dny volna nějakého akrobata pořídím. A když všem radím: "Kupte si nějakou jednometrovku od RC Factory", tak jsem v polední pauze vlezl do e-shopu RC Factory a tam oklikal nákup RC modely podle rozpětí, vybral kategorii rozpětí 1.0m, tady přejel vše co má v názvu "crack" image a objednal T01 - Yak 54 a k němu Vybavení Expert.

Byl pátek 19., všude nákupní horečka, po ulicích plné dodávky přepravních služeb, tak jsem byl zvědav, kdy to dorazí. V pondělí už jsem tomu nevěřil, ale přeci jenom večer zazvonil telefon a za chvilku jsem od řidiře přebíral lehoučkou placatou papundeklovou krabici. Doma mi to sice Ježíšek hned zabavil, že to budu mít pod stromečkem, ale to je už zítra, to vydržím. image Horší je, že už několik dní hrozně fičí, tak nevím, zda vůbec nastane letové počasí.

image

YAK 54 EPP MODEL PRO EXTRÉMNÍ A 3D AKROBACII

Klasický 3D model s válcovým krytem motoru, který zvyšuje maketovost jeho vzhledu. Mělo dojít k zastavení jeho výroby, protože jsme plánovali jeho nahrazení novými typy. Na žádost zákazníků ovšem byla jeho výroba zachována, ve určité době to byl náš nejpopulárnější metrový 3D model. Samozřejmě od té doby neztratil nic ze svých vynikajících letových vlastností.

Expert série: 3D modely navržené vynikajícími 3D piloty z celého světa. Není nic co by s nimi nešlo zaletět, s menšími výchylkami ale poslouží výborně i jako odolné cvičné akrobatické modely.

Rozpětí1020 mm
Délka980 mm
AUW360 - 440 g
Motor100 - 200 W
Regulátor10 - 20A
Servo4 x 9 - 12 g
Baterie650 - 1200 3S
Vrtule8/4, 9/5


dál: Stavba


přehled kapitol:

  1. Yak 54 od RC Factory
  2. Stavba
  3. Zálet
  4. Létání s Yak 54 od RC Factory
  5. Údržba
  6. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám)