image

Beaver stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

3.2.2014
K pořízení tohoto modelu mě přivedla zvědavost. Vím, že lidé si při čtení průvodních textů, kterými vybavují prodávané stavebnice obchodníci, promítají do čteného textu svoje představy, svoje touhy. Chtěl jsem si ověřit, jak obstojí model Beavera od Pelikána, když ho srovnám s popisem, kterým model vybavil výrobce, chtěl jsem si ověřit, jak bude odpovídat mým představám o letadle do buše, letadle dělníkovi.

Co o modelu píše Pelikán?

image

"DeHavilland of Canada DHC-2 Beaver neboli Bobr, vyvinutý v Kanadě krátce po 2. světové válce, se stal synonymem letadla pro "bush flying", nenáročného dříče, který pilota a šest cestujících bezpečně přepraví vždy a všude. Beavery s kolovým podvozkem i s plováky létají dodnes nad ledovou tundrou Kanady, v pouštích Nového Mexika, na Jižním pólu, v Africe nebo Austrálii.

Inspirací pro náš model jsou Beavery létající ve službách společnosti Harbour Air operující nad vodami posetými stovkami ostrůvků mezi kanadským přístavem Vancouver, stejnojmenným ostrovem a americkým Seattlem.

Našeho nového Beavera z takřka nezničitelného pěnového EPP na obloze díky rozpětí 1520 mm rozhodně nepřehlédnete, ale určitě vás potěší i při pohledu zblízka. Máme tu prosklenou kabinu s palubní deskou a sedačkami, maketový kolový podvozek, funkční poziční světla a křídlo s charakteristickými vzpěrami a účinnými štěrbinovými vztlakovými klapkami, jak se na letadlo s krátkým vzletem a přistáním sluší a patří! Velké rozměry, atraktivní vzhled, maketové detaily a funkce, příjemné letové vlastnosti - prostě ideální rekreační model pro každého, kdo už spolehlivě zvládnul pilotáž školních modelů, jako jsou Pioneer, Beta 1400, Alpha 1500..."

Mě model zaujal na výstavě Model Hobby.

image

Zase jsem si na výstavě uvědomil, jak je zobrazení v katalogu na internetu ošidné, jak není v záplavě obrázků jiných modelů patrná velikost modelu, jak jsou produktová fota v katalozích nenápaditá a jak nesou málo informací! Mnohdy mi připadají úplně sterilní image

image

Komu je určen? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

2.2.2014
Komu je Beaver určen?

Model je v katalogu zařazen v rubrice pro pokročilé a je uvedeno:
- stavební náročnost S1
- náročnost pilotáže P2


Stavební náročnost
S0 – hotový model, stačí složit dohromady
S1 – jednoduchý ARF model nebo velmi jednoduchý v „rozsypu“
S2 – ARF model nebo jednoduchý v „rozsypu“
S3 – velký ARF model, maketa nebo polomaketa
S4 – model v rozsypu pro zkušené stavitele

Náročnost pilotáže
P0 – volně létající model
P1 – cvičný model pro začátečníka
P2 – model pro rekreačního pilota
P3 – model pro zkušeného pilota
P4 – model pro velmi zkušeného pilota

Kdo si pořídí takový model, měl by

  • umět přistávat s podrovnáním a snížením rychlosti před dosednutím
  • mít k dispozici plochu, která umožní rozjezd modelu a vzlet ze země
  • mít k dispozici plochu, která umožní přistání s dojezdem modelu

Dá se s ním létat na asfaltu, na betonu, tráva už je problém a musí být krátce střižená. Je to model pro maketové létání na modelářském letišti nebo s plováky na vodě a velké otloukání moc nesnese.


dál: Létání s Beaverem


přehled kapitol:

  1. Beaver
  2. Létání s Beaverem
  3. Údržba
  4. Zkušenost
  5. Zkušenost na vodě
  6. Parametry
  7. Videa s Beaverem

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám)