¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
Hesla pro každý den:

Den, kdy jste nelétali, jakoby ani nebyl

Rodina se dusí, létat se musí

Fly hard - life is short

Zdravý životní styl? - Modelářství!


Co dělám?

Létání a zvěř, létání a domácí zvířata

Často čtu zmínky o konfliktu modelářů létajících někde na louce nebo mezi poli s "ochránci" zvěře. Že prý ruší zvěř nebo pasoucí se zvířata.

Moje zkušenost je taková, že model, který se pohybuje prostorem a jen zabzučí nad zvířaty, je zvěři i domácím zvířatům ukradený. Krávy maximálně zvednou hlavu, srny se klidně pasou dál. I dron, který je o mnoho hlučnější, zvířata nevzrušuje. Stačí nelétat u nich na jednom místě. Je to podobné, jako když jdete nebo jedete podél krav. Začnou být neklidné jen když se u nich zastavíte. Podobně s těmi modely. Když nad nimi model jen přeletí, jsou v klidu.

Už dříve jsem na záběrech z Boca Chica v Texasu, kde Elon Musk testuje své rakety, viděl krávy, kterým nevadí, jak kousek od nich řve raketový motor. Tady v tom videu to je pěkně vidět.

Když v pátek po práci fouká

[9.9.2022]

Celý pátek koukám od pracovního stolu na kumuly plující po modré obloze, láká to jít ven. Po čtvrté hodině přemítám, co se sebou. A najednou na mě z telefonu vyskočí zpráva od Pavla: "fouká jz..šel bys?". Během pěti minut jsme dohodnutí, že pojedeme na Číčov. Dávám echo ještě Honzovi.

Pět křídel na svahu! Fouká méně, než jsme čekali, je to jen na takové žužlání, ale jsme šťastní, že jsme po práci venku. Příroda nám připravuje divadlo. Deset dvacet kilometrů proti větru vidíme silný déšť a v lajně severovýchod - jihozápad rostou bouřkové mraky. Modrá obloha s bílými kumuly rychle mizí a místo toho nám nad hlavou roste ocelová šeď. Ale sílí vítr a tak se nám to líbí. Občas se blýská, ale je to někde u Žatce dvacet kilometrů od nás.

Vítr zesílil, ale moc to nenosí. Udržíme se, ale na nějaké velké soubojování to není. Je to tím, že vítr nefouká stejnoměrně a před námi jsou další kopečky, které to proudění rozvlní. Místa, kde to nosí, se tak pořád stěhujou. Ale na blbnutí to stačí!

Po hodině se už ale blýská v mracích nad námi, déšť je na dosah a protože to máme z kopce dolů kus k autům, velí Pavel k ústupu. Jen to dořekl, začínají na nás padat první kapky. Slétáváme do závětří na pole za kopec, kluci si hážou letadla před sebou, já ale v tom silném dešti raději obracím vysílač vzhůru nohama a metelím k autu, mám s vodou v rádiu blbou zkušenost (Problémy s vodou). Zaklapli jsme dveře a už lítaly blesky všude okolo. To bylo tak tak! image

stroje: Tomahawk NG
kamera: GoPro Hero 10 Black
misto: Číčov (Kozly)

Ranní filmovací okénko

[28.7.2022]

Protože jsou stále vedra, dohodli jsme si filmovací okénko na ranní hodiny. Nebude ještě vedro a bude bezvětří. Step One pod hradem!

Ale nedařilo se nám! Všichni nesoustředění, asi ukolébaní minulým celkem úspěšným filmováním. Ve vzduchu jsme pořád někde jinde. Letadla přede mnou nečekaně uhýbají do stran, prudce stoupají a prudce padají a hlavně každé letí někam jinam.

Pak to vzdávám a říkám si, že dám druhou baterku, domluvíme se lépe a půjde to lépe. Je totiž krásné světlo. Ale nešlo. Můj filmovací stroj mě přestal fungovat a nepřišel jsem na louce proč. Tak snad příště! image

stroje: Step One
kamera: Insta360 GO 2, HGLRC KT20

Canadair CL-415 na Miladě!

Požár v Hřensku, mnoho požárních jednotek hasí ze země, vrtulníky tří zemí hasí ze vzduchu a teď přiletěly na pomoc Canadairy italské Vigili del Fuoco. A vodu nabírají na Miladě. No to si nemůže žádný fanda letectví nechat ujít!

kamera: Sony FDR-AX700

Prázdninový provoz

Extra horké dni posledních týdnů s sebou nesou i bezvětří. Tak je příležitost polétat i s lehoučkým akrobatem, se kterým to jinak venku moc nejde.

image

Protože jsou prázdniny, chodíme létat ráno, chodíme létat večer a kluci, co nemusí do práce, jdou létat i přes den. Pro létání s akrobatem je nejlepší ráno před osmou, kdy ještě není termika a tím pádem ani termické poryvy vzduchu.

image

Klukům to létání jde moc dobře, druhý let v životě s akrobatickým letadlem a létají metr nad zemí a točí plochou zatáčku směrovkou na zádech! O tom si my dospěláci můžeme nechat jen zdát. Kluci začali intenzivně po Vánocích se Step One, potom lítali na svahu s Tomahawky, předtím to byly ještě nějaké jiné stroje.

image

Moje zkušené oko vidí v tom jejich letu zatím bez nějakého řádu absolutní orientaci v prostoru, rychlé a správné reakce, letadlo končí na zemi ne kvůli chybě pilota, ale protože baterky pamatují minulé desetiletí a z některých poloh nedokážou letadlo vytáhnout. A vejdou se kluci klidně do tělocvičny, když vidím, na jakém prostoru to oba zvládají.

image

Rána u nás v aleji tak máme akrobatická. Už i sousedi si na to zvykli a ví, že když se u nás na návsi otáčí modrý kombík, že to není zájemce o nákup nějaké reality, ale že bude v aleji letecký den! image

Filmovací létání

Je vedro a bezvětří. Napadlo mě udělat nějaké záběry Step One večer před západem slunce. Hynek a Vilém mají každý svého, jsou prázdniny, tak můžeme blbnout ráno i večer. Moc jsem ale nevěřil, že dáme něco dohromady.

Kluci jsou totiž z divokých vajec, i se Step One létají divoce a filmovací létání je nuda, kdy je třeba letět rovně a opakovazt několikrát třeba to samé.

Ale mýlil jsem se! Vymysleli jsme s Pavlem prostory, kde budeme létat, dohodli jsme se na přibližném scénáři. Pavel nám bude dělat koordinátora, kluci poletí ve skupině, já okolo s kamerou. Můj filmovací stroj - malá dvoupalcová koptera má chráněné vrtule, takže nehrozí posekání letadel roztočenými vrtulemi, ale bez rizika to není. Pod námi bude rozsáhlá plocha zarostlá lebedou a bodláky, dovedu si představit i pád některého z letadel a to se bude sakra blbě hledat. Ale bez rizika to nejde! image

Odstartovali jsme, chvilku jsme se dohadovali, než jsme si vysvětlili, že pro záběr je třeba letět o hodně výš než u země, ale pak už to šlo krásně. Překvapilo mě, jak kluci dokážou s mrňavými Step One letět tak daleko a tak vysoko a držet skupinu. Doma jsem si to odměřil na mapě, udrželi skupinu 200 metrů daleko a přes 50 metrů vysoko! Já jsem pro každý let experimentoval s úhlem nastavení filmovací kamery, u počítače se ukázalo, že jsem neměl, spoustu záběrů jsem vyhodil, kamera koukala špatným směrem a filmovaná letadla byla "za rohem".

Hodina soustředěného večerního létání na novém místě v letním večeru utekla jako voda, kluci, kdyby měli baterky, tak tam bzučí doteď! image

stroje: Step One
kamera: Insta360 GO 2, HGLRC KT20

Kos 3

22.6.2022 uveřejnil Zdeněk Dráždil na Facebooku tuto fotku:

image

Hned padla otázka Co to je?

Zdeněk Dráždil odpověděl: RC házedlo, 640mm, váha 46 - 60g podle použité balzy. Házení za ucho jako F3K, doba letu večer za klidu 50 - 60 vteřin. Ovládání křidélka (vztlaky), výškovka. Měl jsem tam i směrovku, ale bylo to akorát těžší a nic moc to nepřineslo. Napájení 1S LiPol, přijímač FrSky, 3x servo.

Přidal pak ještě toto video:

Lidi to zaujalo a zaujalo to i mě. V prvním okamžiku mi nedošlo, jaký to je mrňous. image Napadlo mě ale hned, že by to byl zajímavý stroj pro kamarádovy kluky a že bych mohl zkusit vyrobit polotovary na svém CNC.

ELRS

Když jsem objevil ExpressLRS, přemýšlel jsem, zda to půjde použít také v modelech bez elektrického pohonu, v modelech nebo strojích, kde není napájení 5 V.

image

Malé modely se dvěma třemi servy se běžně napájí jednočlánkem Li-Pol nebo Li-Ion, jehož jmenovité napětí je jen 3.6V a to má do 5V deklarovaných výrobcem přijímačů dost daleko.

Použil jsem přijímač Happymodel 2.4G ExpressLRS ELRS Nano Series Reciever Module EP2. Vyzkoušel jsem na stole, zda přijímač žije, vyzkoušel připojení serv. Fungovalo to.

Následovala instalace do házedla Long Shot 2. Přijímač je prťavý, do stísněného trupu se snadno vejde, co je ale problém je anténa. Anténa je dipól, který nejde protáhnout dírkou v trupu ven jako jednoduchou drátovou anténu. Dipól nejde snadno do konstrukce latadla začlenit. Hodila by se drátová anténa.

image

Letové zkoušky proběhly bez problémů, stovky metrů, které se s házedlem létají, přenos signálu zvládá bez problému.

Můj skeptický pohled

Jsem trochu skeptik v tom, jaká je hratelnost. Následující video celkem výstižně popisuje situaci ve vzduchu.

Mám zkušenost v létání FPV ve formaci a moje skepse je v tom, že se bojovníci budou na obloze více času hledat, než bojovat. Druhé letadlo je v brýlích špatně vidět, když je člověk pod ním a kouká proti obloze, druhé letadlo je blbě vidět, když jste nad ním a nedejbože když je ještě letadlo kamuflované, není proti zemi vidět vůbec. A i při omezení vzdálenosti, jak daleko od sebe může pilot letět třeba na 500 metrů, je prostor, kde se musí soupeři najít, obrovský.

Long Shot 2

image

Chtěl jsem mít doma něco malého, co bude jednoduché na přípravu k létání, co se bude snadno přepravovat a snadno provozovat. Házedlo startované kruhovým hodem!

Přehled podle data | Starší image.


zpátky na: Co čtu, co poslouchám │ dál: O tomto webu


přehled kapitol:

  1. Něco o mně
  2. Moje začátky
  3. V klubu
  4. Sériová výroba
  5. S čím létám
  6. S čím jsem létal
  7. Co čtu, co poslouchám
  8. Co dělám?
  9. O tomto webu