¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
Hesla pro každý den:

Den, kdy jste nelétali, jakoby ani nebyl

Rodina se dusí, létat se musí

Fly hard - life is short

Zdravý životní styl? - Modelářství!


Co dělám?

Neděle, slunce, skoro bezvětří

Celý květen je chladný. Sluníčko svítí, na slunci je dobře, ale ve stínu je cítit studený vzduch, teploměr se u nás přes den motá pod 18 stupni. Dnes skoro nefouká, šel bych létat, ale všechna pole a louky mají už hodně vysoký porost a nechci nikde hamtat. S Edge si snad zalétám z kraje louky.

image

Jdu hned za humna za poslední dům a létám z cestičky od transformátoru, nad klavou mám dráty 3kV. Létání mi jde dobře. Dávám dvě baterky po šesti minutách akrobatění a mám pocit jistoty. Vždycky to tak je, když létám s akrobatem po nějaké přestávce. Problém mám ale se sebou. Nejsem alergik, ale rozkvetlá louka přede mnou mi posílá do nosu pyly, domů jdu za mohutného kýchání.

image

Porucha ventilátoru

Tisknu na tiskárně 3D tiskárna Průša Mini asi rok a půl a neměl jsem s ní žádný technický problém. Až teď. Tisknul jsem z PLA a potřeboval jsem jeden díl vytisknout z PETG. Vyměnil jsem v tiskárně filament, spustil tisk a šel dělat v dílně něco jiného. Tiskárna se po několika minutách tisku zastavila a hlásila chybu. Porucha ventilátoru!

image

Tiskárna má dva ventilátory, "hotend fan" a "print fan", hlášení bylo o print fan. Po hlášce bylo možné tisk spustit, ale tiskárna se vzápětí zastavila se stejnou hláškou. Přitom ventilátor se točil. Tisk jsem přerušil a jal se zkoumat problém.

image

Průša říká vyčistit, já mám ale ventilátor čistý, rotor se hladce otáčí. Testy tiskárny obsahují také test ventilátorů, oba ventilátory testem prošly. Další bádání mě přivedlo k tomu, jestli není zlomený některý vodič vedoucí k ventilátoru. Kablík jsem vypreparoval ze svazku, co vede k tiskové hlavě, a skutečně jsem našel místo, kde při ohnutí přestane jedna žíla vést. Jsem v modelářské dílně, kablík jsem prostřihl a nastavil kvalitním kabelem pro přívod k servům. Test ok. Spustil jsem tedy přerušený tisk, tiskárna se ale znova zastavila a zahlásila poruchu ventilátoru!

Další bádání a testy, nakonec jsem došel k závěru, že ventilátor nedokáže točit požadované otáčky, že je "unavený". Tisk PETG se děje při vyšších teplotách a je třeba více chladit, proto se mi problém děje při tisku z PETG a ne při tisku z PLA. Pohled k Průšovi na web na náhradní díly: ventilátor 200 Kč + něco za dopravu.

Vzpomněl jsem si, že mám někde krabici s různými díly, prohrábl jsem ji a našel jsem tam ventilátor stejného tvaru, ale jen s dvoudrátovým přívodem. Měření otáček nemá. To se dá ale v setupu tiskárny vypnout. Přehození ventilátoru a napájení jeho vodičů na můj nový kablík je otázkou deseti minut. A výsledek? Tisknu! image

Ventilátor tedy moc nevydržel, tiskárna má naběháno jen asi 250 hodin.

Samyang 8 mm f/2,8 UMC Fish-eye

Někdy se hodí mít opravdu široké sklo, hodně širokoúhlý objektiv, rybí oko. Focení architektury, focení lidí v interiéru.

image

Pořídil jsem tento objektiv jako kompromis kvalita - cena, prošel jsem si reference, které ho hodnotily příznivě.

Objektiv je čistě mechanický, neostří sám, necloní sám, nemá stabilizaci, ale to mi nevadí, hloubka ostrosti při běžně používaných clonách je taková, že stačí jedno nastavení.

Objektiv má ohnisko 8 mm, to je zorný úhel prakticky 180 stupňů. malé rozměry a váží jen 220 gtamů. Dobře se nosí.

Smolař

Takhle jsem loni KT20 rozstřelil:

Lítali jsme s klukama u nás za humny, snažil jsem se ulovit nějaký záběr. Srážka a pád. Nic by se nestalo, kdyby to bylo nad loukou. Tady to spadlo na kameny šotolinové cesty. Kamera, držák kamery, baterka, rám. Na všem něco povolilo. Už je to opraveno.

Letos poprvé

Chci jít s KT20 ven, ale nevím kam. Všude je tráva po prsa, řepka po prsa. Nakonec jdu do naší aleje. Jdu letos poprvé.

S malou kopterou není radno padnout někam do vysokého porostu okolo a nechce se mi ani na strom. Létám opatrně nad zemí a při výletu výš si říkám, jak daleko od cesty bych zapadl do té řepky pod sebou. image

Několik měsíců jsem to nedržel v ruce, docela mi to šlo. Ale když se podívám na někoho, kdo to opravdu umí, tak to moje poletování je hodně krotké! image

Filip Ráž:

stroj: HGLRC KT20
kamera: Caddx Nebula Pro Nano Vista

Přehled podle data | Starší image.

viz také: Modelářův rok


zpátky na: Co čtu, co poslouchám │ dál: O tomto webu


přehled kapitol:

  1. Něco o mně
  2. Moje začátky
  3. V klubu
  4. Sériová výroba
  5. S čím létám
  6. S čím jsem létal
  7. Co čtu, co poslouchám
  8. Co dělám?
  9. O tomto webu