¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
Hesla pro každý den:

Den, kdy jste nelétali, jakoby ani nebyl

Rodina se dusí, létat se musí

Fly hard - life is short

Zdravý životní styl? - Modelářství!


Co dělám?

Laowa 65 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO

Objektiv jsem k Sony a6400 pořídil proto, protože chci zkusit makrofotografii. Pročetl jsem weby lidí, co se makrofotografií zabývají, a vybral jsem tento makro objektiv v nižší cenové relaci.

image

Objektiv je poměrně malý a lehký. Objektiv nemá stabilizaci, nemá automatické ostření.

hmotnost: 335 g
minimální ostřící vzdálenost: 17 cm
ohnisko: 65 mm
světelnost: 2.8
počet lamel clony: 9

GoPro na předku Twin Stara

Kamera GoPro Hero 10 Black patří na předek. Není to tak ale jednoduché, je potřeba pořešit rozvážení letadla, baterka v kabině v nejzašší zadní pozici tu kameru vepředu nevyváží.

image

Udělal jsem s Twin Starem doma v dílně vyvažovací pokus. Aby šlo kameru na předku vyvážit baterkou, musel jsem baterku položit na trup až úplně za centroplán. Koncepce tedy bude taková, že když povezu na předku GoPro, baterka bude dole vzadu v trupu za křídlem.

Druhý problém je aerodynamický. Kamera má poměrně velký čelní průřez a umístěna na trupu působí jako brzda. Při minulých pokusech (GoPro na Twin Starovi) jsem si ověřil, že aerodynamicky nevýhodná montáž kamery trčící mimo průřez trupu znamená potřebu o dost většího výkonu motorů a tím pádem je menší vytrvalost letadla - kratší doba letu. Kamera tedy půjde na místo špičky trupu.

Třetím problémem jsou vibrace od motorů, které znehodnocují pořízený záznam, tzv "jello effect" - vlněním obrazu. Držák kamery musí být navržen tak, aby vibrace od motorů nepřenášel do kamery.

Uřízl jsem tedy špičku trupu, ve Fusionu jsem si nakreslil základnu, která bude nedílnou součástí modelu a na kterou se budou přidělávat různé montáže kamer, k základně jsem přimodeloval držák na kameru GoPro, který umožňuje kameru na zemi natáčet do stran. Mezi těmito díly bude tlumení, držáky se k základně budou přichycovat polyamidovými šrouby.

Měl jsem všechno smontované, ale počasí dlouhodobě létání nepřálo. Kamarádi z jiných míst republiky ukazovali fotky ze slunečných dní, u nás pořád mlha a dohlednost v desítkách metrů. Až teď se udělalo hezky. Výsledek prvního letu je zde (je to jen technické video, jde jen o test montáže kamery):

Letět s kamerou nebyl problém, odpor kamery v zákrytu trupu je malý, nemusel jsem letět s větším plynem. Dokonce oproti předchozím letům letím v horizontu s o něco menším plynem, tak se projevila výměna motorů.

Kontrola natočeného videa doma na velké obrazovce ukázala tři věci:

 1. Jello effect se nekoná.
 2. Obraz v zatáčkách pocukává, i když jsem zatáčky letěl úplně plynule (mohu srovnávát, mám ještě druhý záznam z FPV brýlí). Problém bude asi v režimu stabilizace obrazu, který jsem u kamery nastavil.
 3. Kamera kouká moc nahoru. Horizont by měl být někde veprostřed, budu muset kameru v držáku sklonit dolů. Zkusím -10 stupňů.

Jediným problémem je vybíjení kamery. Po 17 minut trvajícím letu byla v baterce už jen 1/4 kapacity. To je ale tím mrazem! Ostatně i ve mně po půl hodině stání v mrazu na místě taky moc energie nezbylo! image

Jet Meeting Modelpark Suché 2022

Letiště Modelpark Suché, 2.7.2022

Insta360 GO 2 na větroni Funray

Kameru jsem dal na směrovku větroně Funray. Těžiště se posunulo dozadu, posunutím baterky to nešlo vyvážit, dopředu k baterce jsem dal dost velké závažíčko z kola auta.

image

Držáček je tištěný z PLA.

image

image

image

Aerodynamicky to je skoro bezvýznamné.

image

image

Výsledek zde:

Druhý zálet

Přehled podle data | Starší image.

viz také: Modelářův rok


zpátky na: Co čtu, co poslouchám │ dál: O tomto webu


přehled kapitol:

 1. Něco o mně
 2. Moje začátky
 3. V klubu
 4. Sériová výroba
 5. S čím létám
 6. S čím jsem létal
 7. Co čtu, co poslouchám
 8. Co dělám?
 9. O tomto webu