¦ Kontakt ¦ Hledat image

Sonic stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.09.2004

Model Sonic si pořídil kolega modelář Tomáš jako svého prvního radiáka. Požádal mě o zálet modelu a tak mohu o modelu trochu poreferovat.

Model o rozpětí 1.3m je výrobkem firmy Phoenix model. Je osazen motorem ASP S32A 5.2 ccm firmy Sanye Machinery (ASP).

RCM Pelikán ho na svých stránkách označuje jako "cvičný model pro začátečníka", ale mě se zdá toto zařazení přitažené za vlasy. Určitě to není model pro první samostatné létání. Ale jako druhý model nebo pro létání pod dohledem zkušeného kolegy ho mohu s klidným svědomím doporučit.


image

V modelu je místo tak akorát pro instalaci rádia standardní velikosti. Vše na modelu je provedeno standardním léty ověřeným způsobem. Řízeny jsou křidélka, výškovka, motor a směrovka. Ta je spřažena s natáčením příďové nohy.

Start je snadný. Model se zvedne na několika metrech. Udržení směru nečiní potíže. Ve vyšší trávě je prý potíž s malými koly. Ale s tímto motorem se model snadno rozjede i na travnatém povrchu. Start si lze i vychutnat a nechat model jet déle po zemi.

Model citlivě reaguje na zásahy do řízení. Není tedy vhodný pro hrubé zásahy začátečníka, který zatím neví, co řízení obnáší a vyžaduje. Zálet a vytrimování modelu před pilotními pokusy začátečníka je tedy nutný.

Vytrimovaný model letí pěkně rovně v horizontu a dává dostatek prostoru pro zkoušení začátečníka, jak model na kormidla reaguje. I přes jeho poměrně malou velikost letí klidně bez tendence nějak se vlnit nebo někam uhýbat. Na zásahy do řízení reaguje standardně bez nějakých záludností. Stále je však třeba mít na paměti, že když pilot v 50 m zazmatkuje, je na to zem nějaké tři nebo čtyři sekundy.

V zatáčce se projevuje vzepětí křídel do V. Model má tendenci vyrovnávat náklon a opustit zatáčku. Musí se mu tedy v náklonu trochu pomáhat křidélky. Není to prostě čistokrevný akrobat. Jinak základní akrobatické obraty s ním lze bez problémů zalétnout z horizontálního letu a pilot si tak může s tímto modelem svičit základní akrobatické návyky a orientaci v prostoru.

Osazený motor je možná až zbytečně silný. Modelu stačí pro horizontální let třetina plynu. Po stažení plynu nebo při zhasnutí motoru model pěkně klouže. Rozpočet na přistání nečiní potíže. Model poměrně rychle vytrácí rychlost. V pomalém letu se model drží stále rovně bez tendence padat na nějakou stranu nebo uhýbat ze směru.

Motor ASP S32A byl schopný letového provozu po nějakých 20 minutách běhu na zemi. Během prvních letů spolehlivě běžel v celém rozsahu otáček bez toho, že by zhasínal.

Kolega Petr, který má stejný model jako Tomáš, si vyzkoušel co to udělá, když je křídlo přivázáno jen čtyřmi gumami a pořádně se přitáhne. Křídlo se mu zvedlo vepředu z lože a zapadlo, až když klesla rychlost po ubrání plynu.

Také varuje před otíráním povrchu letadla acetonem. Ten prý spolehlivě rozpustí barvu na povrchu modelu. Model není potažen nažehlovací folií, ale folií samolepící.

Petr má v modelu slabší motor (4.5 ccm). Dával na model větší kolečka, protože mu model z trávy nechtěl startovat.

Další zkušenosti se Sonicem stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
11.10.2004

Během dalšího poletování jsem nabyl nějaké další zkušenosti.

Modelu opravdu sluší větší kolečka. S malými koly se s modelem špatně pojíždí a slabší motor není na trávě schopen model rozjet. V počáteční fázi startu stačí trs trávy aby o něj některá noha "zakopla" a vychýlila tak model ze směru. S většími koly to bude mít začátečník jednodušší.

I pod plným plyne lze model uvést do vývrtky. Mě se to podařilo když jsem ve výšce zkoušel hodně utažené zatáčky. Model najednou přešel do vývrtky, ze které jsem ho nemohl dostat. Už jsem viděl majitele, jak pláče nad hromádkou třísek. Včas jsem si vzpomněl a stáhl plyn. Model šel potom z vývrtky jdnoduše vybrat. Chybělo ale jen nějakých 5 m.

Na přistání jde Sonica opravdu pěkně vydojit. Když jsem se ho snažil z dálky dotáhnout bez motoru až nad posekanou plochu, končil jsem let s plně nataženou výškovkou a model letěl viditelně natažen. To už se kolíbal ze strany na stranu, ale stále šel křidélky řídit. Takové pokusy lze ale dělat opravdu jen těsně nad zemí.