Informace o modelařině zde
Snažím se na tomto webu podat uceleně základní informace o modelech letadel a o jejich provozování - létání s nimi:
.Snažím se na tomto webu podat uceleně základní informace o modelech letadel a o jejich provozování - létání s nimi:
.Při čtení stavebních návodů, časopisů či v hovoru se objevují různé více či méně odborné pojmy. Ne vždy je jasné, o čem se hovoří. Zde jsou základní pojmy názorně vysvětleny. Je to jakási malá encyklopedie.
Drak letadla je to, co dělá letadlo letadlem - trup, nosné plochy, ocasní plochy.
Křídlo je nosnou plochou, trup nese posádku, vybavení letadla a zajišťuje vzájemnou polohu nosných a ocasních ploch, ocasní plochy zajišťují řiditelnost a stabilitu letadla. Trup nebo křídlo slouží k zabudování motoru - pohonné jednotky.
Při létání můžete snadno ohrozit zdraví svoje i jiných. Čím větší a rychlejší model, tím je nebezpečí větší. Občas si na to při létání vzpomeňte.
Úplně základní myšlenkou při létání by mélo být povědomí, že vždy může něco selhat, něco se pokazit, přestat fungovat. I když budete postupovat ve všem pečlivě a odpovědně, i když máte dlouholeté zkušenosti, i když používáte špičkovou techniku a havárie modelu z technických příčin vás roky nepotkala. Kdykoli příště se to však může stát i vám!
S dokončením přípravy prvního modelu k letu vyvstává otázka, kam jít s modelem létat. Kde ho zalétat a kam chodit létat pravidelně. Čím je model větší, tím je i tato starost větší.
Ale i malý model potřebuje poměrně velký prostor. Čím je vaše schopnost model řídit menší, tím více místa budete potřebovat.
Aneb jak se chovat na letišti, na louce, na kopci.
Vždy před zapnutím vysílače přesvědčte, zda nikdo na tomto kanálu nelétá nebo se nechystá letět.
Pokud se při létání sejdou dva modeláři, musí si nějak zorganizovat létání. Aby si nevadili na zemi, aby si nevadili ve vzduchu, aby se nejen vzájemně neshodili ale naopak aby si třeba i pomohli a náležitě si létání užili.
Pokud se jich schází na jednom místě více, je to trochu složitější. To už se hůře hlídá, kdo má jaký kanál, kdo právě létá, kde zaparkovat abych ostatním nevadil atd. atd. A sejdou-li se na nějakém místě modeláři z různých koutů republiky, vyžaduje organizace létání i trochu diplomacie, protože zvyklosti na různých letištích mohou být různé.
Jak si tedy létání zorganizovat a jak se s ostatními domluvit?
Provoz modelu není jen létání. Před létáním je třeba model připravit, nějak ho na letiště dostat, po létání provést nějakou údržbu, nějak model doma uložit a tak dále.
2.11.1943
První let rototypu Grumman F7F Tigercat.
Přechod na zimní čas zkrátí odpoledne. Od půl páté už není na létání vidět. Kdo se na letiště nemůže dostat brzy odpoledne, tomu zbývají na létání už jen víkendy. Je to ale loterie, protože v tomto období jsou časté dny bez větru (to pro svahaře), s inverzí a mrholením.
O co je méně času na létání, o to je více času na stavbu nových modelů.
Začíná čas létání v halách a tělocvičnách. Modeláři začínají intezivněji využivat k létání simulátory. Začíná také sezóna létání se simulátory létání s velkými letadly.
Modeláři píšou Ježíškovi svá přání.
První sníh u nás: 2004 - 19.11., 2006 - 2.11., 2008 - 20.11., 2009 - 15.10.!
Prům.teploty [°C]
6 -> 3 -> 1
Úkoly
Kdo nebude přes zimu létat, měl by modely na zimu zaopatřit:
Konzervace motoru.
Motoráři mohou už přemýšlet o vybavení svého modelu lyžemi - viz Lyže. Provoz spalovacích motorů v zime