¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Části modelů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.02.2004
Vlastní model - tedy trup, nosné plochy, ocasní plochy - tvoří drak letadla. Pojmy a odborné termíny vysvětluje jakáci malá modelářská encyklopedie. Ostatním častem modelu jsou věnované samostatné kapitoly: .

Co je co na modelu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

24.08.2018

Při čtení stavebních návodů, časopisů či v hovoru se objevují různé více či méně odborné pojmy. Ne vždy je jasné, o čem se hovoří. Zde jsou základní pojmy názorně vysvětleny. Je to jakási malá encyklopedie.


image v˜ce ...
Drak stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
05.02.2004

Drak letadla je to, co dělá letadlo letadlem - trup, nosné plochy, ocasní plochy.

image

Křídlo je nosnou plochou, trup nese posádku, vybavení letadla a zajišuje vzájemnou polohu nosných a ocasních ploch, ocasní plochy zajišují řiditelnost a stabilitu letadla. Trup nebo křídlo slouží k zabudování motoru - pohonné jednotky.


image v˜ce ...

Viz také

Encyklopedie

Bezpečnost provozu modelů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

09.06.2008

Při létání můžete snadno ohrozit zdraví svoje i jiných. Čím větší a rychlejší model, tím je nebezpečí větší. Občas si na to při létání vzpomeňte.

Úplně základní myšlenkou při létání by mélo být povědomí, že vždy může něco selhat, něco se pokazit, přestat fungovat. I když budete postupovat ve všem pečlivě a odpovědně, i když máte dlouholeté zkušenosti, i když používáte špičkovou techniku a havárie modelu z technických příčin vás roky nepotkala. Kdykoli příště se to však může stát i vám!


image v˜ce ...

Kde létat? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.07.2004

S dokončením přípravy prvního modelu k letu vyvstává otázka, kam jít s modelem létat. Kde ho zalétat a kam chodit létat pravidelně. Čím je model větší, tím je i tato starost větší.

Ale i malý model potřebuje poměrně velký prostor. Čím je vaše schopnost model řídit menší, tím více místa budete potřebovat.


image v˜ce ...

Modelářská etiketa stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.12.2003

Aneb jak se chovat na letišti, na louce, na kopci.

Etiketa v kostce

Vždy před zapnutím vysílače přesvědčte, zda nikdo na tomto kanálu nelétá nebo se nechystá letět.

Pokud se při létání sejdou dva modeláři, musí si nějak zorganizovat létání. Aby si nevadili na zemi, aby si nevadili ve vzduchu, aby se nejen vzájemně neshodili ale naopak aby si třeba i pomohli a náležitě si létání užili.

Pokud se jich schází na jednom místě více, je to trochu složitější. To už se hůře hlídá, kdo má jaký kanál, kdo právě létá, kde zaparkovat abych ostatním nevadil atd. atd. A sejdou-li se na nějakém místě modeláři z různých koutů republiky, vyžaduje organizace létání i trochu diplomacie, protože zvyklosti na různých letištích mohou být různé.

Jak si tedy létání zorganizovat a jak se s ostatními domluvit?


image v˜ce ...

Provoz modelů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

17.11.2013

Provoz modelu není jen létání. Před létáním je třeba model připravit, nějak ho na letiště dostat, po létání provést nějakou údržbu, nějak model doma uložit a tak dále.


image v˜ce ...

Modelářův rok

18.05.1966
První let větroně VSB-62 Vega. Více viz VSB-62 Vega

image

Na letišti už roste tráva a je třeba ji sekat. Kdo létá mimo letiště, začíná mít problém, kam chodí létat. Všude všechno roste, řepka je po prsa, tráva do pasu.

Na modelářské akce je dobré ještě s sebou brát zimní bundy a kulichy. Může už být krásně, ale také může být nesnesitelná zima.

Průměrná teplota [°C]: 14.5

Létat se dá až do 21:00.

další