Pojmy 
Více pojmů viz Kdo se v tom má vyznat?.
Více pojmů viz Kdo se v tom má vyznat?.
U vysílačů se běžně jeden z kanálů kmitočtového pásma volí vložením krystalu pro příslušný kanál (kmitočet). Vysílače s kmitočtovou syntézou krystal nepotřebují. Kmitočet se volí volbou v menu vysílače.
Vysílače jsou v cenících označeny slůvkem synth.
Výhody jsou evidentní. Nemusíte kupovat krystaly pro více kanálů. Vykoupeno to je vyšší cenou takového vysílače.
Vysílač s kmitočtovou syntézou může pracovat s přijímačem s kmitočtovou syntézou, ale funguje take s běžným přijímačem s výměnnými krystaly.
Intenzita jeho údržby by se měla odvíjet od intenzity provozu a hodnoty vašich modelů.
Ne všechno pořídíte při nákupu vysílače. Něco můžete dokoupit, něco můžete vyrobit.
Originální potenciometry dodávané výrobci vysílačů jsou hodně drahé. Je možné je vyrobit.
Ing.Černý v RC revue 8/2003 výrobu potenciometru podrobně popisuje. Používají se potenciometry o průměru těla 16.5 mm, s dlouhou hřídelkou o průměru 4 mm a jmenovitém odporu 25 kΩ. Vysílače využívaji zhruba 50° výchylky a odpor 5 kΩ. Úprava spočívá v nanesení vodivé vrstvy na nevyužívané části odporové dráhy potenciometru.Pro výuku létání lze s výhodou použít propojení vysílačů v režimu učitel-žák. Dva vysílače se propojí kabelem. Jeden z nich je nadřízený - učitel. Ten může řízení předat podřízenému vysílači - žákovi. Přepínání řídí učitel.
Učitelův vysílač je ten hlavní, který řídí model (má vytaženou anténu a vysílá). Učitel přepínačem předává podle své úvahy řízení žákovi. Po přepnutí na žákovský vysílač se "odpojí kniply" učitelského vysílače a učitelův vysílač je řízen kniply vysílače žákovského. Učitel může kdykoli žáka odpojit přepnutím přepínače na svém vysílači. V případě krize tak snadno může zasáhnout. Žák tak může létat v klidu.
Žák se nemusí bát, že model rozbije a může tak létat v klidu a více se soustředit na vlastní řízení.
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Rádia (RC))