image

Výuka létání

První model - bezmotorový kluzákstálý odkaz / permalink

04.10.2004

V kostce

pro začátek bezmotorový model
vlastnosti modelu by měly odpovídat vašim schopnostem

Následující metodika je vymyšlena pro první pokusy o let s bezmotorovým kluzákem. Proč zrovna bezmotorový kluzák je popsáno zde: Výběr modelu.

Špatná volba úplně prvního modelu je velmi častá chyba. U spousty modelů je v katalogu u malého motorového modelu napsáno: "vhodné pro začátečníka". Ale je začátečník a začátečník. Něco jiného je začátečník, který už trochu kniply vládne a má základní pilotní návyky, a něco jiného začátečník, který neví, jak letadlo otočit, když letí někam pryč. Ten první asi let modelu zvládne, ale ten druhý ho téměř s jistotou rozbije.

Kdybych někoho, kdo neumí hrát na piáno posadil ke klávesám piána a řekl mu: "Tady je C, tady D, tady se hraje E ... , takhle se hrajou dlouhé tóny a takhle krátké. A teď když už to víš, tak mi zahraj nějakou písničku", tak si každý zaťuká na čelo. Každému je jasné, že se ruce musí naučit poslouchat povely hlavy: "teď hraj C, teď D, teď obě noty dohromady".

A u řízení modelu je to podobné. I prsty na kniplech je třeba naučit plnit povely hlavy. Problém je v tom, že u malého rychlého motorového modelu není z principu na takové učení čas. Vše se odehrává tak rychle, že za dobu, než si rozmyslíte, co s rukama, model už je v zemi.

U pomalejšího bezmotorového modelu - větroně je na učení a hlavně na chyby více času. Zatímco motorák je z 10 m v zemi za vteřinu, u větroně máte na zásah vteřin několik. A hlavně větroň se vám nedostane do nějaké neřešitelné situace tak snadno jako motorák.

V potaz je také dobré vzít zatížení, kterému je pilot začátečník vystaven při pilotáži rychlého motorového modelu. Motorový model se musí řídit pořád a během jeho rychlého letu je třeba vykonat mnohem více práce než při řízení školního kluzáku.

Příklad: jistě každý pochopí, že projet za deset minut závodní okruh malou rychlostí je snadnější a méně únavné, než ho projet pětkrát pětkrát vyšší rychlostí. Už jen to, že musíte projet pětkrát více zatáček

Problém je v tom, že když je pilotáž rychlého méně hodného modelu o tolik náročnější, nastane téměř jistě moment, kdy unavený pilot udělá fatální chybu nebo prostě "zatuhne".

image

Každého hned napadne: "Ale já chci létat s motorákem. Mě se větroně nelíbí, nebaví mě." A další argument, který slýchávám, je, že jsou to zbytečně vydané peníze za model jiné kategorie než chci létat.

Není to zbytečné. Pomalým postupem třeba i přes více modelů, které budou odpovídat vašim schopnostem, ušetříte.

Mě se model na fotografii taky moc nelíbí. Radši mám maketu skutečného letadla. Ale vím, že takový model (nebo podobný), je pro první krůčky ve vzduchu vhodnější, než jiné. Fotografii jsem zíslal z nabídky nějakého bazaru. I to může být cesta, jak si takový model pořídit.

Podrobněji k výběru kluzáku viz Jaký kluzák?.


imagePrvní modelPříprava modeluimage následující stránka