image

Kontrola modelu mezi lety stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

14.08.2005

Akumulátor přijímače stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.07.2009

Před dalším letem byste měli znát stav akumulátoru vašeho přijímače. Abyste nespadli s modelem kvůli vybití akumulátoru za letu.

Stav akumulátoru lze zjistit měřením (Kontrola napájení). Otázkou je, jaký údaj indikátoru napětí interpretovat.

Graf ukazuje, jak se může lišit doba ještě bezpečného letu u dvou různých akumulátorů, když vám indikátor napětí ukáže stejné napětí. Akumulátor, jehož vybíjecí křivku znázorňuje plná žlutá čára, vám umožní podstatně delší let než akmulátor s plošší křivkou vybíjení (přerušovaná modrá). Akumulátor s plošší křivkou vybíjení vás varuje snížením napětí pozdě.

image

Je-li typická letová doba vašeho modelu šest deset minut, můžete na indikaci poklesu napětí poměrně dobře spoléhat.

Trvají-li ale vaše lety dvacet třicet minut, nemusíte na pokles napětí přijít, protože váš model bude zrovna ve vzduchu. V takovém případě je spolehlivější sledovat celkovou dobu chodu rádia. Je dobré znát odběr palubní sítě každého svého modelu, vést si evidenci doby letu a nelétat až k hranici vybití akumulátoru.

U nového modelu se dá odběr stanovit tak, že létáte kratší dobu a doma po létání zjistíte, kolik mAh jste do akumulátoru dobili. Příště už budete létat déle a zase dobíjením zjistíte, jaká byla spotřeba energie. Tak se postupně dopracujete k bezpečné době létání.

Máte-li např. akumulátor s kapacitou 1700 mAh a dobijete-li po létání 400 mAh, můžete příště létat dvojnásobnou dobu. Dobijete-li 900 mAh, můžete ještě dobu létání prodloužit. Dobijete-li 1100 mAh, už je to na hranici a zejména u starších akumulátorů už může být rezerva letové doby malá. Také v zimě si dejte pozor. Kapacita akumulátoru se v mrazech sníží i o desítky procent.

Dobu letu lze s výhodou měřit sopkami (timer) na displeji vysílače.

Akumulátory je dobré nabíjet před letovým dnem. Malými proudy 0.1 - 0.2C. V nouzi i během létání proudy 0.5C.

U modelů, kde je přijímač a serva napájen z pohonného akumulátoru (přes BEC), hlídá napětí akumulátoru regulátor. Pokud napětí poklesne, regulátor sníží otáčky motoru a potom motor vypne úplně. Zajistí tak anergii pro řízení modelu. Pokud však model létá dlouho v termice nebo na svahu bez použití motoru, nemá pilot přehled o stavu akumulátoru. Stačí občas zavrčet motorem. Stupeň vybití se většinou pozná už ze sníženého tahu motoru.