image

První lety s navigačními mody stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

06.03.2021

První pokusy o let u nás za humnny nedopadly dobře. Nedokázal jsem odstartovat. Proti větru do kopce to nešlo, z kopce po větru to nešlo. Musel jsem sednout do auta a odjet na místo, kde to na rovině mohu hodit proti větru.

Vykonávám první úspěšný let s nav módy! image Odletěl jsem asi 200 metrů daleko, přepnul jsem do modu RTH, letadlo se otočí zpátky ke mě, doletí nade mne a krouží ve výšce 30 metrů, kterou jsem si nastavil. Zkouším to několikrát, zkouším to z několika výšek. Pro let zpátky mám nastaveno 80 metrů výšky, když jsem níže, letadlo nejdříve vystoupá do té výšky, pak se otočí na zpáteční let. Když přepnu do modu RTH ve větší výšce, letadlo plynule klesá do 80 metrů. Automatické přistání nezkouším. Letadlo neumí rozeznat směr větru, neumí ani rozeznat keře a stromy v mém okolí, přistálo by někde okolo mě náhodně.

Zkouším přepnout do modu Position Hold, letadlo přejde prudce do pravé zatáčky a krouží ve výšce, kde jsem byl a v místě, kde jsem přepnul, v nastavených 50 metrových kruzích. Vylučuje snos větrem a krouží opravdu na jednom místě, i když fouká vítr pět metrů.

Altitude Hold funguje taky pěkně, letadlo drží výšku v rozmezí dvou metrů. Je to příjemná záležitost.

Po dobití baterek jdu ven ještě jednou, výsledek této druhé letové zkoušky je ale katastrofa. Při odhodu jsem si cvrnknul do přepínače RTH a ten přemůže manual mod. Letadlo letělo po odhodu v horizontu ve velkém oblouku nad svažující se loukou rovnou do lesa, mohl jsem s kniply dělat co jsem chtěl. image Zachytilo ho naštěstí roští před lesem, jinak jsem lezl na strom! Těch několik vteřin letu, kdy se to řídilo samo, samo si to vrčelo, to byla ukázková vzpoura strojů. image

Tímto dnem jsem splnil první postupný cíl. Systém dělá to, co jsem po něm chtěl, naučil jsem se ho nastavit, vyzkoušel jsem si provoz modelu s flight controllerem.

Poznámka stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.11.2022

Když někdo neumí létat s RC modely a použítím kontroleru (FC) chce obejít svoji malou schopnost model řídit, nevybral si snadnou cestu.

Systémy pro automatické řízení umí let letadla stabilizovat, umí s letadlem samy přistát, dokonce mají i asistenty pro odhod letadla do vzduchu. Vyladit ke spořádanému letu model letadla, vyladit ke spořádanému letu systém řízení s kontrolerem a naučit sám sebe model letadla provozovat - říkám provozovat, protože to není jen o vlastním pilotování, to jsou tři různé věci, které chtít zvládnout najednou, není snadná cesta k cíli.

Pokud je zadání naučit se létat s RC modely, existují snadnější cesty a metody, za desítky let létání s RC modely už to bylo celkem dobře vymyšleno. image Viz Začátečníci.


zpátky na: Instalace GPS │ dál: Nastavení


přehled kapitol:

 1. Razor
 2. Razor a přijímač v pásmu 900 MHz
 3. Trable se systémem FrSky R9
 4. Razor a FPV
 5. Létání s FPV
 6. Zkušenost s FPV
 7. Razor a flight controller
 8. Zapojení flight controlleru
 9. Oživení flight controlleru
 10. První lety
 11. Instalace GPS
 12. Testovací lety
 13. Nastavení
 14. Létání s Razorem
 15. Videa s Razorem

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Razor)