image

Zapojení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.11.2020

Vytisknul jsem si wiring diagram pro iNav (http://www.mateksys.com/downloads/F765-WING_Manual.pdf)

image

Moje zadání pro zapojení je:

 • napájení-aku
 • serva
 • jeden regulátor motoru
 • GPS
 • přijímač

Nezapojuji:

 • snímač rychlosti
 • OLED displej
 • bzučák
 • kamery

Jak zapojím svůj přijímač? Mám přijímač FrSky R9 stab OTA, gůglil jsem zapojení, našel jsem oscarliang.com/setup-frsky-fport, Oskar popisuje připojení přijímače via f-port. Přijímač FrSky R9 stab OTA má ale s.port (smart port) a SBUS, nemá f-port. A o s.portu jsem se na několika místech dočetl o nutnosti invertování signálu.

Nakonec jsem se dočetl, že se nemusím o invertování signálu starat a přijímač připojím tak jak je to popsané ve wiring diagramu pro Inav.

Pájení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

17.11.2020

Je čas na zapájení pinů do konektorových řad, ke kterým se budou připojovat přijímač, serva a periferie a na propojení desek vzájemně. Pájecí plošky mají zozteč 2.5 mm a to už je na pistolovou páječku dost titěrné. Chtěl jsem už dlouho stejně pořídit nějakou pájecí stanici, tak jsem se k tomu kvůli této instalaci rozhoupal. Nabídka pájecích stanic je hrozně široká, vybral jsem nakonec podle referencí na RC mánii.

image

Vlastní pájení není problém, hrot pera pájecí stanice je dostatečně titěrný, stačí dodržovat jednoduché zásady pájení, použít kalafunu, spoj dostatečně prohřát.

image

Co je ale problém, jsou moje oči. Blbě na to vidím. U optičky se mi dělají nové brýle, ale ty budou až za týden, chybí mi na jednom oku čtvrt a na druhém půl dioptrie. Musím si vždycky udělat fotku telefonem, zkontrolovat na displeji provedení pájených spojů a pak pokračovat. image

image nové brýle

U pinů pro konektory jsem váhal. Vrtala mi hlavou varianta, jestli by u některých vývodů nebylo praktičtější zapájet kablíky přímo do otvorů pro zapájeníé pinů konektorů, konektor vynechat. Ale nenašel jsem nikde informaci o někom, kdo by to tak taky udělal. (později jsem náhodně na Facebooku narazil na fotografii instalace, kde to dotyčný tak udělal a dnes bych to řešil taky bez konektorů)

image

Dělám to poprvé, nevím jak udělat dlouhé dráty k BEC na druhé desce, aby to bylo praktické. 

image

Když bylo hotovo, připojil jsem to ke kompu, z ničeho se nekouří. Provedení pájení se ale projeví až k tomu připojím baterku. Po připojení baterky se taky žádný kouř nekoná.

image

Přemýšlím, jak mám postupovat dál. Je to tohle? INAV Fixed Wing Setup Guide


zpátky na: Razor a flight controller │ dál: Oživení flight controlleru


přehled kapitol:

 1. Razor
 2. Razor a přijímač v pásmu 900 MHz
 3. Trable se systémem FrSky R9
 4. Razor a FPV
 5. Létání s FPV
 6. Zkušenost s FPV
 7. Razor a flight controller
 8. Zapojení flight controlleru
 9. Oživení flight controlleru
 10. První lety
 11. Instalace GPS
 12. Testovací lety
 13. Nastavení
 14. Létání s Razorem
 15. Videa s Razorem

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Razor)