image

První lety stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

20.02.2021

Razora jsem připravil k letu a vyrážím do klidného večerního vzduchu na výsypku, kde je dostatek přehledného prostoru, kde mohu padat. image

image

Instalace je stylem vrabčí hnízdo, kabely jsou zbytečně dlouhé, ale zkracovat je nebudu. Je to jen zkušební instalace, kontroler bude létat v jiném letadle. Z letadla jsem vyndal komplet FPV vybavení. Na programu jsou testy, kdy chci zjistit, zda budu schopen letadlo ovládat a dovedu si představit i situaci, že mi to uletí.

image

Mám připraveny tři mody:

MANUAL

 • přímé řízení kniply
 • stále fungují mix motorů, mix serv, expa, omezení výchylek
 • bez stabilizace
 • MANUAL přebije navigační mody s výjimkou RTH, chci-li přepnout do navigačního modu, musím vypnout MANUAL
 • failsafe tento mod přebije

ANGLE

 • v tomto modu je letadlo stabilizováno, FC vyrovnává vychýlení náklonu (příčný) a podélného sklonu
 • kniply lze letadlo řídit, lze ho potlačit a klesat, natáhnout a stoupat
 • při puštění kniplů se letadlo srovná do přímého letu v horizontu
 • maximální úhel příčného náklonu je omezen konstantou max_angle_inclination_rll, maximální podélný náklopn konstantou max_angle_inclination_pit

HORIZON Mod funguje jako předchozí mod ANGLE, při puštění kniplů se letadlo srovná do přímého letu v horizontu, většími výchylkami kniplu lze provést výkrut nebo přemet, mod nemá omezení úhlu příčného náklonu a podélného sklonu.

Jsou to "nenavigační" mody. A ani bych nějaký navigační mod teď nemohl použít, nemám instalovaný a rozchozený GPS modul.

image

ilustrační foto

S trochu tlukoucím srdcem jsem na výsypce hodil letadlo do vzduchu a začal si osahávat, jak to letí. Nevěděl jsem, co mám čekat, mezi přijímačem a servy je pro mě nová krabička, která sama zasahuje do pohybů serv, sama mixuje, sama trimuje. Po pár vteřinách největší napětí opadlo. Letadlo letí, na kniply reaguje, je čas zkusit připravené mody.

V režimu ANGLE je řízení pro mě takové gumové. Letí to samo, když chci zatočit, stoupat, nebo klesat, musím použít větší výchylku, než jsem byl u tohoto letadla zvyklý, nepřetahuji se kontrolerem o řízení, ale cítím, že pánem je on. Když chci letadlo naklonit hodně, opravdu zafunguje omezení náklonů. Když ale chci letět nízko kolem překážek a potřebuji udělat ostřejší manévr, cítím, jak mě kontroler omezuje. Když mod vypnu, převrátím letadlo na záda nebo uvedu do jiné nezvyklé pozice a zase zapnu stabilizovaný mod, letadlo se rychle převrátí na břicho a letí dál spořádaně.

V režimu HORIZON je to podobné, jen mohu udělat výkrut a přemet. Puštěním kniplů se letadlo rychle srovná a letí spořádaně dál.

V obou modech letadlo mírně klesá. Je třeba nastavit pozitivní úhel v Configuration – Alignment – Pitch. Trimování manuálního modu lze dělat via autotrim. Stabilizovaný let se mi nejeví hladký, tedy ne tak hladký, aby se daly dělat z letadla klidné záběry kamerou. Zásahy stabilizace jsou ostré a s překmity, to ale možná půjde poladit, nastavit stabilizaci pro setrvačnosti konkrétního letadla.

image

Vylétal jsem baterky, mezitím se setmělo. Proběhlo to v pohodě, jen mi chyběl počítač. Docela by se šiklo mít možnost na louce nastavit nějaký parametr. Takto si musím zapamatovat třeba ten úhel podélného sklonu odečtený na displeji rádia během letu v horizontu a příslušný parametr nastavit až doma. Jedu domů spokojen, test dopadl dobře. Budu pokračovat instalací GPS a navigačními mody.


zpátky na: Oživení flight controlleru │ dál: Instalace GPS


přehled kapitol:

 1. Razor
 2. Razor a přijímač v pásmu 900 MHz
 3. Trable se systémem FrSky R9
 4. Razor a FPV
 5. Létání s FPV
 6. Zkušenost s FPV
 7. Razor a flight controller
 8. Zapojení flight controlleru
 9. Oživení flight controlleru
 10. První lety
 11. Instalace GPS
 12. Testovací lety
 13. Nastavení
 14. Létání s Razorem
 15. Videa s Razorem

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Razor)