image

Razor a FPV stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.10.2020

Když se vloni (7/2019) na trhu objevilo FPV vybavení s digitálním přenosem od DJI, vzbudilo to můj zájem. Měl jsem dříve možnost občas u kamarádů kouknout do brýlí a zaletět si s jejich modely s kamerou na palubě, ale analogový přenos s málo čitelným a zašumněným obrazem mě nenadchnul. Reklamní video ale ukazovalo něco úžasného: krásně čistý obraz s čitelnými detaily.

Otázkou bylo, zda to funguje jako v tom reklamním videu. Začal jsem shánět nějaké reference. Jmenuje se to DJI FPV a první zjištění bylo, že to je dost drahé. Zajímalo mě, zda ten obraz v brýlích je opravdu tak pěkný a jak bych v brýlích obraz viděl já, který nosí dioptrické brýle. Dočkal jsem se, že brýle začali nabízet i tuzemští prodejci, a zkoušel jsem si domluvit, zda bych se u někoho do brýlí mohl podívat. Ale nikdo neměl brýle na pultě, všichni říkali: objednejte a uvidíte. image

Postupně jsem se dopracoval k závazku, že tohle odvětví létání - FPV vynechám, že už takhle mám dost aktivit. Jediné, co mi zůstalo v hlavě, byla myšlenka, jak by se s tím pěkně filmovalo. Při létání s modelem a kamerou mi chybí kontrola toho, kam záběr kamery směřuje, tohle zařízení by mi práci s kamerou ulehčilo.

Pak jsem se jednou dozvěděl, že kamarád Pavel DJI FPV má a hned jsem sedl do auta a jel se za ním do brýlí podívat! Pavel mi půjčil jeho letadlo, odlétal jsem si s ním a s brýlemi na nose nějakou minutu a bylo rozhodnuto! Obraz v brýlích je opravdu perfektní, jsou čitelné i vzdálené detaily na zemi, brýle dobře zvládají přechody světlo stín. Reklamní video nelhalo! image Kupodivu jsem vůbec neměl problém se svými dioptrickými brýlemi. Počítal jsem, že je potřeba vložit do FPV brýlí dioptrické korekce, které výrobce nabízí, ale i bez nich jsem v brýlích viděl obraz ostře. A taky se moje brýle do FPV brýlí bez problémů vejdou. Další víkend už jsem letěl se svým DJI FPV na svém Razoru.

image

Instalace stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.11.2020

Razor je pro instalaci kamery vymyšlen. Obrázek v návodu popisuje typické uspořádání kamery a air unit DJI FPV.

image

Podstatné je, aby byla air unit dobře chlazena. Vysílač obrazu ji silně zahřívá, není možné jednotku k letadlu připevnit třeba velcro páskou nebo omotat lepící páskou. Já ji mám k překližkové konstrukci centroplánu připevněnou elektrikářskou stahovací páskou.

image

Hned při druhém létání jsem zlomil konektor jedné antény air unit. Zaletěl jsem na pastvině za roští a terénní vlnu a vypadlo řízení rádia. Fail safe jsem měl blbě nastavený, letadlo potlačilo a nastala čenichovka. Air unit se nárazem o dva tři milimetry posunula, ale antény protažené skrz křídlo šikmo dolů se posunout nemohly a u jedné se konektor zlomil uvnitř konektoru air unit. Od té doby dávám antény jako jiní, mám je směrem nahoru rozevřené do V.

Kameru mám skloněnou 5 až 10 stupňů směrem dolů.


zpátky na: Trable se systémem FrSky R9 │ dál: Létání s FPV


přehled kapitol:

 1. Razor
 2. Razor a přijímač v pásmu 900 MHz
 3. Trable se systémem FrSky R9
 4. Razor a FPV
 5. Létání s FPV
 6. Zkušenost s FPV
 7. Razor a flight controller
 8. Zapojení flight controlleru
 9. Oživení flight controlleru
 10. První lety
 11. Instalace GPS
 12. Testovací lety
 13. Nastavení
 14. Létání s Razorem
 15. Videa s Razorem

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Razor)