image
motto:
Ze začátku každý přemýšlí, jak dostat model do vzduchu. Po prvním letu má už jedinou starost. Jak dostat model v pořádku na zem!

Jak začít s létáním s rádiem řízenými modelystálý odkaz / permalink

30.01.2019

image

foto Václav Bašek

Tuto stránku jsem připravil pro ty, kteří právě začínají s leteckou modelařinou nebo nebo o tom teprve přemýšlí.

Cíl

Když vám tento seriál pomůže snížit počet rozbitých modelů alespoň o jeden, budu spokojen. Když vám pomůže vytrvat u modelařiny a ta se vám stane celoživotním koníčkem, budu šťasten.

Na úvod

Ten kdo si sem přišel pro nějakou radu, chce slyšet jaký model si má vybrat a jak se s ním má naučit létat. Snahou výrobců modelů je dodat vám nerozbitný model, mojí snahou je ukázat vám cestu, jak modely nerozbíjet, ukázat vám létání s modely v širších souvislostech, seznámit vás s vlastnostmi letadel, seznámit vás se zákonitostmi létání tak, abyste mohli létat i bez těch "nerozbitných" modelů.

Budou se vám asi zdát některé kapitoly zastaralé, nemoderní, některé se vám budou zdát zbytečné. Je na vás, které přeskočíte, je na vás, jak a čím začnete. Pomáhal jsem v začátcích několika lidem, sledoval jsem první pilotní kroky mnoha dalších. Sepsal jsem tyhle stránky na základě těchto zkušeností a když jsem je psal, měl jsem před očima zájemce o létání spíše vážnější, hloubavější, zájemce, pro které není létání s leteckým modelem jen kratochvíle.

Ten, kdo začíná s tímto koníčkem zgruntu bez předchozího zájmu o letectví, to má těžší než ten, kdo o letadlech už něco ví. Ten, kdo začíná bez zkušenosti sledování letání s modely jiných, zkušenějších, to má těžší než ten, kdo chodí koukat někam na letecké modeláře.


dál: Jděte mezi lidi


přehled kapitol:

  1. Začátečníci
  2. Jděte mezi lidi
  3. Zkuste to bez rádia!
  4. Vaše malá laboratoř
  5. Jak se zorientovat ve světě modelářů

(zveřejněno v rubrice Modely letadel)


původní rotcestník těchto stránek:


O čem to je?image