¦ Kontakt ¦ Hledat image

Ovládání modelů automatem - Flight Controllery

Flight Controller stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.09.2020

Flight Controller - co to je, k čemu to je dobré, kde se to vzalo? A proč je tu na obrázku ten ovladač?

image

To na obrázku je ovladač k Nintendo Wii ke kterému výrobce přidal Motion Plus, ovladač držený hráčem v ruce potom umožňoval ovládat hru pohyby ruky. V roce 2010 napadlo šikovného vývojáře využít snímačů pohybu z Motion Plus, spojil je s mikrořadičem Arduino a napsal program, kterým řídil kvadrokoptéru. Svůj úspěch zveřejnil, řešení pojmenoval MultiWii flight controller. Na tuto práci navázal jiný vývojář a dostal snímače polohy a proceror na jednu desku a tak se objevil první flight controller Naze32. Jako procesor použil 32-bit ARM, řídící systém nazval BaseFlight. Tvůrce systému nechtěl umožnit přenos svého systému na jiný hardware, vývoj systémů ovládání se tak rozjel ve více větvích, na začátku to byl CleanFlight.

image

zdroj: diydrones.com

Flight controller FC je deska s procesorem, pamětí, akcelerometry a gyroskopy, barometrem, může obsahovat čidla napětí a proudu, připojují se k němu další periferie, například GPS. V modelu se serva nepřipojují na přijímač, ale výstupy přijímače jsou připojeny do FC a serva se připojí až za FC. Vysílač slouží jen k přenosu poloh kniplů a přepínačů ze země do modelu, veškerá inteligence je v kontroleru v modelu. Ve vysílači ne nenastavují žádné mixy, nepoužívají se trimy kniplů.

FC umožňuje stabilizovaný let, FC, je-li připojena GPS, umožňuje autonomní let, tedy let, kdy není třeba zásahů pilota do řízení, zvládne i let po předem zadané trase. FC ošetřuje také fail-safe, umí přivést stroj na zem nebo ho přivede nad místo vzletu.

Při létání FPV umožňuje promítat do obrazu v brýlích telemetrické údaje - tzv. OSD.

Flight controller je tedy automat, který řídí letící stroj, multirotor nebo plošník, automat, který se programuje na zemi a je možné zasahovat do jeho řízení i za letu signálem z RC soupravy na zemi. Alternativně lze do letu zasahovat i z počítače s využitím datového přenosu sítí jako jsou Sigfox, LoRaWAN.


dál: Systémy


přehled kapitol:

 1. Ovládání modelů automatem - Flight Controllery
 2. Systémy
 3. Flight Controllery
 4. INAV
 5. Betaflight
 6. Moje aktivity
 7. Matek F765 Wing
 8. Matek H743 Wing
 9. Iflight Succex-E F7 V1.4 + 45A V2 ESC
 10. Co, proč, jak
 11. Zdroje
 12. Co je nového

(zveřejněno v rubrice Modely letadel)