Naučím se Fusion 360! 
[4/2019]
Tak, jak jsem se seznamoval s oblastí CNC řezání, často jsem narážel na zmínky o používání CAD programu Fusion 360. Podobně v oblasti 3D tisku spousta lidí také mluvila o Fusion 360. Sám už nějaký měsíc kreslím v programu Rhino 3D, ale pořád mi chybělo něco více strojařského. Tak jsem si řekl, že se s Fusion 360 více seznámím, že se s ním naučím pracovat!
Obrázek výše ukazuje projekt 3dsets.com popsaný zde: https://www.adeon.cz . I to byl impulz k tomu brát Fusion 360 jako vhodný nástroj.
Začal jsem s Fusion 360 "intuitivně".
Podle dotazů různě na fórech to s Fudionem zkouší podobným způsobem spousta lidí.
Je lepší začít studiem a opravdu se naučit základy práce s programem,
tutorialů je spousta a jsou výukové materiály i v češtině
a odkazy na ně najdete i zde.
Je rychlejší věnovat několik večerů výuce dle těchto výukových materiálů
a chvilku cvičit na jednoduchých věcech,
než hned zkoušet složitější projekt
a náhodně lovit informace a rady po internetu.
Existují i školení, kde vás po zaplacení jednotek tisíc školitel začátky provede.
Nejsou to vyhozené peníze ani pro amatéra.
Někomu takové školení hodně pomůže, někdo je spíš na samostudium.
V každém případě začněte studiem základů práce s programem Fusion 360,
vrátí se vám to v budoucnosti,
ušetříte čas i energii - moje vlastní zkušenost!
Nejvíc mi ze začátku dalo přehledné seznámení s Fusion 360 a potom koukání na ukázku praktické práce:
- Seznámení s programem Fusion 360 - seriál Matěje Škarky, kde ukazuje kreslení náčrtů, vazby, parametrické modelování, volnoplošné modelování, vytváření sestav, vytváření výkresů
- Vagón - videotutorial Olle Skölda, kde ukazuje tvorbu modelu vagónku podle obrazové předlohy
Poznámky 
Když jsem se seznamoval s Fusionem 360, nechápal jsem zpočátku, že se vše dělá přes náčrty. Snažil jsem se z jednoho náčrtu, který jsem si přepnul do 3D, vytáhnout do prostoru těleso a to v prostoru tažením a tlačením ploch na něm tvarovat. Pak jsem pochopil, jak mohu postupně přidávat náčrty kdekoli v prostoru, jak mohou být náčrty mezi sebou provázány a docvaklo mi, že to je ten pravý nástroj pro mě, který myslí jako strojař. V náčrtech se pracuje s přesnými rozměry, s kótami, je to svět blízký třípohledovým výkresům.
Potom jsem ještě zjistil, že se mohu v kreslení vracet v čase zpět, že mohu rozměry dodatečně změnit a vše, co jsem nakreslil potom, se "přepočítá", pochopil jsem, co znamená, že je Fusion nástroj parametrický. Získal jsem nástroj, kterým mohu modelovat ve 3D v přesných rozměrech.
U složitých sestav se držím zásady co díl, to jedna komponenta. Dbám na pečlivé pojmenovávání všeho. Pojmenovávám výkres - Design, pojmenovávám vhodně vytvořené komponenty, objekty, skeče a geometrie. Názvy by měly být takové, abych i po měsících pochopil, co a proč jsem kreslil. U některých operací je výhodné vybírat v browseru nalevo a bez pojmenování jeho položek bych se v tom seznamu za chvilku nevyznal.
Je dobré si pojmenovávat nejen objekty ve stromě v Browseru, ale i akce v timeline. I tam je možnost pomocí Rename změnit default jméno nějakým názvem lépe popisujícím akci.
Ne na všechno se ale hodí pracovat s řezy a s přesnými rozměry. Někdy je třeba vyšetřit složitý geometrický tvar, přes lofty a sweep to je těžkopádné. Pak se hodí volnoplošné modelování - viz Volnoplošné modelování, T-spline.
Čeština 
Fusion 360 jde počeštit. Češtinu můžete koupit zde:
Já bych to nedělal.
Podle mého názoru a zkušeností s jinými programy je to kontraproduktivní věc.
U technických věcí je pracnost učení anglických termínů a českých podobná a když se člověk naučí pracovat s anglickou verzí programu,
může bez problémů konzumovat informace, které jsou jen v angličtině. A těch je drtivá převaha!
Když mám program česky, musím ještě navíc "překládat", jak ten můj termín z mého počeštělého programu byl původně anglicky.
10 tipů, které jsem potřeboval znát, když jsem začínal 
To, co tady říká o Fusion 360 Austin, to mohu podepsat!
Je to taková prvotní průvodcovská rada.
anglicky možnost zapnout české titulky
Austinovo 10 tipů:
- 1 - Nauč se dobře pracovat se skeči, je to základ všeho, používej konstrukční roviny (Construct - plane) a projekce (ve skeči Project)
- 2 - Kótuj jen ty rozměry, na kterých ti záleží, zbytek řeš constrainty - vazbami
- 3 - Nespadni do pasti 3D skečů, s 3D geometrií ve skeči se nepracuje dobře, potřebuješ-li ji použít, znamená to, že jsi předtím v určení geometrie nepostupoval správně
- 4 - Hierarchie sad nástrojů: Solid, Surface, Form (schováno v Solid), Mesh - Solid jsou nejrobustnější, v některých případech je lepší použít Surface, pro volnější tvary Form a úplně volné Mesh. Čím volnější, tím hůře se pak dělají zásadnější změny geometrie nebo změny geometrie změnou parametrů.
- 5 - Hierarchie funkcí: preferuj funkce v tomto pořadí - Extrude, Revolve, Sweep, Loft, Patch
- 6 - Nauč se cestovat časem. Během modelování často není vše úplně jasné. Když člověk narazí a zjistí, že měl mnoho kroků předtím něco udělat jinak, lze se na časové ose vrátit a změnit to. Fusion pak přepočte - překreslí všechny následující akce. Autor videa k tomu říká že "minulost informuje budoucnost, budoucnost informuje minulost". Je to trefný pojmenování toho, jak člověk během modelování vytvoří několik iterací, než se dostane k té správné geometrii.
- 7 - Cestování časem je nebezpečné. Někdy i malá změna v minulosti způsobí chybu v následujících operacích a ty potom může být těžké opravit. (Libor k tomu říká, že s prohlubující praxí se tato hrozba podstatně zmenšuje)
- 8 - Udržuj si pořádek. Pojmenovávej si skeče i jiné prvky, vytvářej pro jednotlivé díly sestavy samostatné komponenty (New Component). Lépe se ti bude orientovat v historii modelování, komponenty lze podle potřeby v sestavě spojovat k sobě.
- 9 - Začni s jednoduchým projektem, který opravdu potřebuješ dotáhnout do konce. Nepouštěj se do složitého projektu, ztratíš se v tom. Začni jednoduchým, příště zkus něco složitějšího, tak se postupně dostaneš na vyšší a vyšší úroveň svých schopností pracovat s programem.
- 10 - Mysli v první řadě jako inženýr a až potom jako umělec.
zpátky na: Fusion 360 │ dál na: Vagón
přehled kapitol:
- Fusion 360
- Naučím se Fusion 360!
- Vagón
- Tutoriály
- Rozhraní
- Můj pohled na Fusion 360
- Tipy a triky
- Tutoriály tématicky zaměřené
- Tutoriály kreslení modelů
- Komplexní ukázky práce
- Cvičení 1 - Stojánek na vajíčka
- Cvičení 2 - Lodička
- Cvičení 3 - Letadýlko
- Cvičení 4 - Letadýlko s 3D díly
- Další práce
- Proč, nač
- Pluginy
- Fusion 360 - MANUFACTURE (výroba)
- Postprocesory
- Poznámky
- Na co si dávám pozor
- Jak rychle připravit díly pro řezání
- Volnoplošné modelování, T-spline
- Tutoriály k volnoplošnému modelování
- Klávesové zkratky k volnoplošnému modelování
- Problémy
- Skripty, makra, programování, API
- Na závěr
- Novinky ve Fusion 360
- Správa
- Správa - Preferences
- Klávesové zkratky
- Fusion 360 a router Stepcraft
- Fusion 360 a router Lupa
- Fusion 360 a 3D tiskárna Průša
- Fusion 360 a STL
- Práce s STL
- Zdroje
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router | Fusion 360)