image

Stepcraft-2/D.600stálý odkaz / permalink

24.11.2018

I já jsem dlouho pokukoval po kamarádech, kteří doma řežou díly na svoje modely na CNC stroji. Dlouho znamená třeba čtyři roky. Zkusil jsem i spolupráci s kamarádem, kdy jsem si u něj nechal vypálit díly na model na laseru. Když to klaplo, jeden týden jsem předal řezací plán, druhý týden jsem si vyzvedl desky s vypálenými díly. Vyzvednout jsem to mohl jen ve všední den a pro mě připadalo v úvahu jen pondělí. Tak se snadno cyklus natáhl třeba na tři týdny. A to ještě v době volné kapacity. Jindy to trvalo déle.

image

Tak se mi zase vrátila myšlenka pořídit si vlastní router. Ptal jsem se kamarádů na rozměr jejich routeru, vyšel mi z toho průzkumu rozměr 60 x 40 cm. Poslední intenzivní úvahy byly o stavbě routeru MPCNC - www.thingiverse.com, Cheap Scalable Arduino CNC, Plotter, Mill, 3D Printer. To je stroj založený na dilech z 3d tiskárny. Už někdy v roce 2015 to někdo u nás postavil a reference byly dobré.

image

Za tu dobu, co jsem se o tuto problematiku zajímal, jsem zjistil, že ti, co řežou na CNCčku a zároveň staví a se svými modely létají, používají stroje koupené, a ti, co si router stavěli sami, tak je s jejich letadly není vidět. Docházelo mi, že nemůžu dělat všechno, všechno se nedá stihnout. Tak jsem se zase vrátil k myšlence koupit něco hotového.

Je to už dlouho, co jsem viděl reklamní článek na Stepcraft. V něm se psalo, že router používá Markus Frey, který staví výjimečné modely. Hledal jsem někde fotku, zda to Markus Frey opravdu používá, nebo byl jen "reklamním nosičem". Nenašel jsem nic a nedokázal jsem najít ani jiné reference od člověka, který by to běžně používal v modelářské praxi. Všude byly jen videa a fotky, jak si s tím lidi jen hrají. Tak jsem Stepcraft zavrhnul.

Až teď jsem náhodně narazil v časopisu Aufwind na kamarádovu fotku, kde je na jedné fotce vidět v jeho dílně Stepcraft. Hned jsem mu napsal a dozvěděl jsem se, že už ho má doma dva roky a používá ho přibližně stejně, jako o využití routeru uvažuji sám. A že ho mají i další jeho kamarádi. Takže reference byly najednou na světě a byly příznivé. Tak jsem se rozhodl, že ho koupím taky!

Pořízenístálý odkaz / permalink

29.11.2018

Stroj se dá koupit u výrobce v Německu prostřednictvím e-shopu na jejich webu www.stepcraft-systems.com. Tuzemský prodejce nabízí stroj o dost dráž.

image

Stroj se prodává jako stavebnice - "Construction Kit", nebo hotový - "Ready-to-Run", cenový rozdíl je ale dvanáct tisíc. Objednával jsem proto stavebnici.

Výhodou je, že bez problémů dáte dohromady vše potřebné, abyste měli doma funkční stroj. U jiných prodejců a výrobců tomu tak není a ani u strojů v cenách sto tisíc a více se pořádně nedozvíte, zda je uváděná cena konečná, nebo budete muset kupovat ještě něco. Logika prodejců je zřejmě taková, že zájemce zavolá a objednávka se sestaví během osobního jednání. To možná ano, ale než k tomu dojde, musí si člověk vytipovat dva tři dodavatele a to se bez těch informací o komplexnosti dodávky dělá blbě. Samostatnou kapitolou je v tomto smyslu "čína". Na webech těchto prodejců jsou informace úplně zmatené a nákup z Asie si dovedu přestavit jen s pomocí referencí od někoho, kdo tam stroj koupil a provozuje v podstatě mi dá dohromady objednávku. S nákupem z Asie jsou ale i jiné problémy.

Objednal jsem u Stepcraftu stroj 60 x 40:

  • STEPCRAFT-2/D.600 Construction Kit
  • WinPC-NC Control Software Fullversion OEM Package
  • Electrical Kit Europe/Asia
  • System Documentation (English)
  • Adapter 43 mm / M19x2 thread (Dremel)

V pondělí jsem objednal, v úterý prošla platba, další úterý mi zvonil řidič UPS s dvaceti pěti kilovou bednou u dveří. Doprava stála 24.50 €.

image

Jak je to s nástroji? Co za frézy si mám ke stroji nakoupit? Chci řezat překližku, balzu, sklotextit, plasty. Jaké průměry nástrojů?

image

Záleží, co budete dělat, co budete vyrábět. Záleží, jak výkonný a tuhý je váš stroj. Záleží, jaké nástroje můžete upnout do kleštiny motoru - vřetene.

Stroj pro modelářské použití umožňuje zpravidla upnout nástroje se stopkami 1/8 palce, tedy 3.175 mm. Běžně se používají frézy s průměrem 0.53 mm. Větší průměr frézy umožňuje vyšší řezný výkon, práce na stroji při frézování nějakého 3D tvaru bude trvat kratší dobu, frézou 3 mm ale nevyříznete zářez v žebru křídla 2 mm široký. Frézou 0.8 mm vyříznete přesně i drobné tvary, ale zase se taková fréza snadno zlomí. Platí, že frézy od průměru 1.2 mm vydrží víc, frézy 1.0 mm a menší jsou háklivější a snadněji je zlomíte.

Větší průměry fréz, třeba 6 mm, kladou velké nároky na tuhost stroje. Velký průměr frézy znamená velký nárůst sil, hobby stroj začne vibrovat a stane se velmi hlučným. Nutí to ke snížení posuvu a efekt zvětšení plochy záběru a tím i zrychlení práce se tím vynuluje. Má to smysl při obrábění pěnových materiálů, kde jsou síly řádově menší než při obrábění dřeva, o obrábění kovů nemluvě.

Pokud je vřeteno osazeno běžným sklíčidlem, jdou do něj upnout běžné spirálové vrtáky různých průměrů. V nouzi, když ještě nemáte nakoupeny žádné frézy, lze použít i vrták a vyzkoušet si 2D řezání i obrábění 3D tvaru s vrtákem místo frézy třeba do plastu.

Podrobněji o nástrojích zde: Nástroje pro router

Stepcraftstálý odkaz / permalink

05.08.2022

Stepcraft je německá firma. Založena byla v toce 2012 Peterem Urbanem a Markusem Wedelem.

Začali jako garážová firma s nápadem dodávat CNC stroje pro domácí hobby použití. Nápad měl na trhu díky dobrému marketingu příznivou odezvu a tak se jejch podnikání úspěšně rozjelo, dnes mají pobočku i v Americe. Pokoušejí se prosadit většími stroji i v profi oblasti.

web: www.stepcraft-systems.com

web USA: www.stepcraft.us


zpátky na: CNC router │ dál na: Zprovoznění .. LUPA-CNC


přehled kapitol:

  1. CNC router
  2. CNC router Stepcraft-2/D.600
  3. LUPA-CNC
  4. G-code
  5. Obecně

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)