image

Stepcraft-2/D.600 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

24.11.2018

I já jsem dlouho pokukoval po kamarádech, kteří doma řežou díly na svoje modely na CNC stroji. Dlouho znamená třeba čtyři roky. Zkusil jsem i spolupráci s kamarádem, kdy jsem si u něj nechal vypálit díly na model na laseru. Když to klaplo, jeden týden jsem předal řezací plán, druhý týden jsem si vyzvedl desky s vypálenými díly. Vyzvednout jsem to mohl jen ve všední den a pro mě připadalo v úvahu jen pondělí. Tak se snadno cyklus natáhl třeba na tři týdny. A to ještě v době volné kapacity. Jindy to trvalo déle.

image

Tak se mi zase vrátila myšlenka pořídit si vlastní router. Ptal jsem se kamarádů na rozměr jejich routeru, vyšel mi z toho průzkumu rozměr 60 x 40 cm. Poslední intenzivní úvahy byly o stavbě routeru MPCNC - www.thingiverse.com, Cheap Scalable Arduino CNC, Plotter, Mill, 3D Printer. To je stroj založený na dilech z 3d tiskárny. Už někdy v roce 2015 to někdo u nás postavil a reference byly dobré.

image

Za tu dobu, co jsem se o tuto problematiku zajímal, jsem zjistil, že ti, co řežou na CNCčku a zároveň staví a se svými modely létají, používají stroje koupené, a ti, co si router stavěli sami, tak je s jejich letadly není vidět. Docházelo mi, že nemůžu dělat všechno, všechno se nedá stihnout. Tak jsem se zase vrátil k myšlence koupit něco hotového.

Je to už dlouho, co jsem viděl reklamní článek na Stepcraft. V něm se psalo, že router používá Markus Frey, který staví výjimečné modely. Hledal jsem někde fotku, zda to Markus Frey opravdu používá, nebo byl jen "reklamním nosičem". Nenašel jsem nic a nedokázal jsem najít ani jiné reference od člověka, který by to běžně používal v modelářské praxi. Všude byly jen videa a fotky, jak si s tím lidi jen hrají. Tak jsem Stepcraft zavrhnul.

Až teď jsem náhodně narazil v časopisu Aufwind na kamarádovu fotku, kde je na jedné fotce vidět v jeho dílně Stepcraft. Hned jsem mu napsal a dozvěděl jsem se, že už ho má doma dva roky a používá ho přibližně stejně, jako o využití routeru uvažuji sám. A že ho mají i další jeho kamarádi. Takže reference byly najednou na světě a byly příznivé. Tak jsem se rozhodl, že ho koupím taky!

Pořízení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

29.11.2018

Stroj se dá koupit u výrobce v Německu prostřednictvím e-shopu na jejich webu www.stepcraft-systems.com. Tuzemský prodejce nabízí stroj o dost dráž.

image

Stroj se prodává jako stavebnice - "Construction Kit", nebo hotový - "Ready-to-Run", cenový rozdíl je ale dvanáct tisíc. Objednával jsem proto stavebnici.

Výhodou je, že bez problémů dáte dohromady vše potřebné, abyste měli doma funkční stroj. U jiných prodejců a výrobců tomu tak není a ani u strojů v cenách sto tisíc a více se pořádně nedozvíte, zda je uváděná cena konečná, nebo budete muset kupovat ještě něco. Logika prodejců je zřejmě taková, že zájemce zavolá a objednávka se sestaví během osobního jednání. To možná ano, ale než k tomu dojde, musí si člověk vytipovat dva tři dodavatele a to se bez těch informací o komplexnosti dodávky dělá blbě. Samostatnou kapitolou je v tomto smyslu "čína". Na webech těchto prodejců jsou informace úplně zmatené a nákup z Asie si dovedu přestavit jen s pomocí referencí od někoho, kdo tam stroj koupil a provozuje v podstatě mi dá dohromady objednávku. S nákupem z Asie jsou ale i jiné problémy.

Objednal jsem u Stepcraftu stroj 60 x 40:

 • STEPCRAFT-2/D.600 Construction Kit
 • WinPC-NC Control Software Fullversion OEM Package
 • Electrical Kit Europe/Asia
 • System Documentation (English)
 • Adapter 43 mm / M19x2 thread (Dremel)

V pondělí jsem objednal, v úterý prošla platba, další úterý mi zvonil řidič UPS s dvaceti pěti kilovou bednou u dveří. Doprava stála 24.50 €.

image

Stepcraft stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.08.2022

Stepcraft je německá firma. Založena byla v toce 2012 Peterem Urbanem a Markusem Wedelem.

Začali jako garážová firma s nápadem dodávat CNC stroje pro domácí hobby použití. Nápad měl na trhu díky dobrému marketingu příznivou odezvu a tak se jejch podnikání úspěšně rozjelo, dnes mají pobočku i v Americe. Pokoušejí se prosadit většími stroji i v profi oblasti.

web: www.stepcraft-systems.com

web USA: www.stepcraft.us


zpátky na: CNC router │ dál na: Zprovoznění .. LUPA-CNC


přehled kapitol:

 1. CNC router
 2. Stepcraft-2/D.600
 3. LUPA-CNC
 4. Upínání
 5. CNC 3D
 6. G-code
 7. Tipy pro práci s CNC
 8. Pojmy

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)