image

Vylepšení

Odsávání stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.11.2019

Když jsem se rozhodl, že už nechci sedět u stroje s hubicí vysavače v ruce, kouknul jsem ke Stepcraftu, zda se dá u něj koupit nějaký adaptér, kterým bych připevnil hadici vysavače k vřetenu. Dá: Exhaust adapter AMB, KRESS and MM-1000

image

Cena 70€.

Dát za hubici ne nepodobnou plastovému příslušenství vysavače s poštovným přes dva tisíce se mi zdálo moc! Hned se mi vybavil tento obrázek:

image

No tak to zkusím sám vyrobit! image

Základ je mít doma zásoby vhodného konstrukčního materiálu. A to já mám. Desku lehčeného PVC tloušťky 10 milimetrů (viz PVC lehčené).

Změřil jsem přírubu vřetene, za kterou se dá botka odsávání uchytit, změřil jsem hubici vysavače a oměřil jsem si konzolu, na kterou je vřeteno uchyceno a s nějakou základní představou usedl k počítači s Fusionem 360. Začal jsem základnou, ve které je díra pro přírubu vřetene a díra, kudy půjde vzduch do vysavače. Objímka příruby vřetene bude prořízlá, aby šla šroubem stáhnout kolem příruby vřetene. Nahoru přidám tři kroužky, které budou tvořit nátrubek pro připojení hadice vysavače, směrem dolů přidám rámeček, který bude držet nějakou zástěrku.

image

image

Ta zástěrka se ukazuje jako největší problém, nemám doma nic s vhodnýmu štětinami. Při chození po domě a hledání "něčeho" mě napadlo vyrobit zástěrku z PET flašky. Podle toho jsem tedy udělal rámeček.

image

Vnější část rámečku bude přilepená k základně, k ní přiložím pásek z PET a šrouby přes ten pásek přitáhnu vnitřní část rámešku. Vnitřní část rámečku není jeden díl, jednotlivé segmenty bude zřejmě jednodušší instalovat na místo.

Vyříznutí dílů na routeru je otázkou chvilky. Lepil jsem prstolepem. Příště budu více pečlivý, jakmile se díly přiloží k sobě, už s nimi nejde pohnout a opravit tak nepřesné sesazení. Z petky jsem vystřihnul pásek, nastříhal ho zboku na proužky a zasadil do rámečku. Na stažení objímky jsem použil velký vrut do dřeva.

image

image

A výsledek? Funguje to! Práce se strojem dostala jiné dimenze, nemusím u něj sedět, nepráší se mi do vedení a na pohybové šrouby. Vřeteno mám připojené do vysavače, když zapnu vřeteno, spustí se automaticky i vysavač. Hadici vysavače mám obloukem zavěšenou na konzolu pod stropem.

Lehčené PVC se ukázalo jako vhodný materiál pro takovéto pokusy. Díl má dostatečnou pevnost a snese i opakovanou demontáž a montáž. A funguje i ta PETka a navíc je průhledná.

Jog pendant stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

06.09.2022

Jog pendant - to je krabička, která visí na kabelu vedle stroje nebo je bezdrátová a může si ji člověk nosit v ruce nebo položit kam chce a ovládat s ní stroj místo od terminálu odkudkoli.

Ruční ovládání mého stroje se provádí z klávesnice notebooku a myší, notebook leží na stole vedle stroje a když potřebuji koukat na pohyb vřetena z jiné strany a posouvat ho, musím natahovat ruku, abych na klávesnici dosáhl. A některé akce se nedají provést bez toho, abych viděl na displej notebooku a trefoval se myší na nějaké tlačítko na obrazovce. To není moc pohodlné.

image

Stepcraft nabízí ke svým strojům uvládaným programem UCCNC ovladač UCR201 Jog Pendant for UCCNC. Za 210 €.

Je bezdrátový s dosahem 10 metrů, má stop tlačítko, má displej, na kterém zobrazuje čtyři souřadnice, má funkční tlačítka a kolečko pro posuv. Luxusní věc, ale s luxusní cenovkou.

Kamarád, který se zabývá stavbou CNC strojů, mě inspiroval a začal jsem se zajímat o to, zda jde použít jako ovladač obyčejný gamepad, jako jsem to viděl u něho.

image

A jde to i u mého stroje Stepcraft-2/D.600 a je to jednoduché. Koupil jsem za stovku nejobyčejnější gamepad. Připojil jsem ho k počítači, počkal, až se nainstaluje, až se načtou ovladače. Vyzkoušel jsem ve Windows ve vlastnostech zařízení, zda fungují tlačítka gamepadu.

Potom jsem nastartoval UCCNC, vlezl do Configuration, tady do záložky General Settings a tlačítkem Configure Plugins vyvolal okno nastavování pluginů. Našel jsem Xbox60 controller a zatrhnul Call startup a Enabled.

image

Program UCCNC je nutné ukončit a znovu nastartovat. Na začátku vyskočí nastavení gamepadu, nechal jsem zatím vše defaultní. Stroj od této chvíle poslouchá nejen povely z tlačítek na obrazovce notebooku, ale take jezdí podle povelů z gamepadu.

image

Tlačítka na čele gamepadu nalevo umožňují měnit rychlost pojezdu při ručním najiždění pozice, tlačítka na čele napravo mění rychlost automaticky prováděných operací. Kurzor nalevo ovládá osu Z, kurzor napravou osy X a Y. Tlačítko uprostřed umožňuje stopnout provádění programu. Luxus! image


zpátky na: Inspirace │ dál: Parametry stroje


přehled kapitol:

 1. Stepcraft-2/D.600
 2. Zprovoznění
 3. Programy pro CNC
 4. První pokusy
 5. První srážka s realitou
 6. Spindl
 7. Obsluha
 8. Nástroje
 9. Nástroje (2)
 10. Nástroje (3)
 11. Upínání
 12. Upínání deskových přířezů
 13. Spoilboard
 14. Upínky
 15. WinPC-NC USB
 16. UCCNC
 17. Tool Length Sensor TS-32
 18. Zkušenosti
 19. Provozování
 20. Hlučnost
 21. Zkušenosti (2)
 22. Performance kit
 23. Videa
 24. Co s tím dělám
 25. Inspirace
 26. Vylepšení
 27. Parametry stroje
 28. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router)