image

Vylepšení

Odsávánístálý odkaz / permalink

21.11.2019

Když jsem se rozhodl, že už nechci sedět u stroje s hubicí vysavače v ruce, kouknul jsem ke Stepcraftu, zda se dá u něj koupit nějaký adaptér, kterým bych připevnil hadici vysavače k vřetenu. Dá: Exhaust adapter AMB, KRESS and MM-1000

image

Cena 70€.

Dát za hubici ne nepodobnou plastovému příslušenství vysavače s poštovným přes dva tisíce se mi zdálo moc! Hned se mi vybavil tento obrázek:

image

No tak to zkusím sám vyrobit! image

Základ je mít doma zásoby vhodného konstrukčního materiálu. A to já mám. Desku lehčeného PVC tloušťky 10 milimetrů (viz PVC lehčené).

Změřil jsem přírubu vřetene, za kterou se dá botka odsávání uchytit, změřil jsem hubici vysavače a oměřil jsem si konzolu, na kterou je vřeteno uchyceno a s nějakou základní představou usedl k počítači s Fusionem 360. Začal jsem základnou, ve které je díra pro přírubu vřetene a díra, kudy půjde vzduch do vysavače. Objímka příruby vřetene bude prořízlá, aby šla šroubem stáhnout kolem příruby vřetene. Nahoru přidám tři kroužky, které budou tvořit nátrubek pro připojení hadice vysavače, směrem dolů přidám rámeček, který bude držet nějakou zástěrku.

image

image

Ta zástěrka se ukazuje jako největší problém, nemám doma nic s vhodnýmu štětinami. Při chození po domě a hledání "něčeho" mě napadlo vyrobit zástěrku z PET flašky. Podle toho jsem tedy udělal rámeček.

image

Vnější část rámečku bude přilepená k základně, k ní přiložím pásek z PET a šrouby přes ten pásek přitáhnu vnitřní část rámešku. Vnitřní část rámečku není jeden díl, jednotlivé segmenty bude zřejmě jednodušší instalovat na místo.

Vyříznutí dílů na routeru je otázkou chvilky. Lepil jsem prstolepem. Příště budu více pečlivý, jakmile se díly přiloží k sobě, už s nimi nejde pohnout a opravit tak nepřesné sesazení. Z petky jsem vystřihnul pásek, nastříhal ho zboku na proužky a zasadil do rámečku. Na stažení objímky jsem použil velký vrut do dřeva.

image

image

A výsledek? Funguje to! Práce se strojem dostala jiné dimenze, nemusím u něj sedět, nepráší se mi do vedení a na pohybové šrouby. Vřeteno mám připojené do vysavače, když zapnu vřeteno, spustí se automaticky i vysavač. Hadici vysavače mám obloukem zavěšenou na konzolu pod stropem.

Lehčené PVC se ukázalo jako vhodný materiál pro takovéto pokusy. Díl má dostatečnou pevnost a snese i opakovanou demontáž a montáž. A funguje i ta PETka a navíc je průhledná.


zpátky na: Inspirace │ dál: Parametry stroje


přehled kapitol:

 1. CNC router Stepcraft-2/D.600
 2. Zprovoznění
 3. Programy pro CNC
 4. První pokusy
 5. První srážka s realitou
 6. Spindl
 7. Obsluha
 8. Nástroje
 9. Nástroje (2)
 10. Nástroje (3)
 11. Upínání
 12. Upínání deskových přířezů
 13. WinPC-NC USB
 14. UCCNC
 15. Tool Length Sensor TS-32
 16. Fusion 360
 17. CNC 3D
 18. Tutoriály pro 3D
 19. Zkušenosti
 20. Provozování
 21. Hlučnost
 22. Zkušenosti (2)
 23. Performance kit
 24. Videa
 25. Inspirace
 26. Vylepšení
 27. Parametry stroje
 28. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router)