image

CNC routerstálý odkaz / permalink

22.11.2018

CNC router je stroj, který frézou řeže podle programu deskový materiál, překližku, plastové desky, plechy.

image

V modelářství se CNC routery využívají zajména k výrobě žeber křídel a přepážek trupů. Řeže se balza, topolová překližka, letecká překližka.

image

Na CNC se řežou také panty a páky ze sklotextitu, řežou se kování z duralového plechu nebo z plechu ocelového.

Já používám CNC router Stepcraft-2/D.600.

CNC router domastálý odkaz / permalink

23.11.2018

Pokud chci jako modelář vyrobit díly na CNC stroji, mám možnost někomu výrobu zadat. Firmě nebo kamarádovi, který má takových CNC stroj doma. Spolupráce to není úplně jednoduchá. Není to jen tak, že jako zadání dodáte PDFko s kopií tištěného výkresu a druhý den si přijdete pro vyřezané díly. Musíte zadat opravdu data pro řezání dílů, buď výkres z nějakého CAD programu jako soubor DWG, nebo výkres v Corelu, musíte dodat výkres v souboru ve vektorovém formátu, jehož formát provozovatel stroje požaduje.

image

Poznámka: Lze dodat i to PDFko, ale někdo to stejně musí překreslitdo těch vektorů a to stojí spoustu času.

image

I když spolupráce mezi vámi a provozovatelem CNC stroje klape, vy jste schopni mu dodat vektory a on je schopen to říznout, je to pořád zakázková práce se všemi průvodními jevy. Musíte dovézt materiál, musíte počkat, až bude mít dodavatel na vaši zakázku čas, musíte si zase pro hotové dílo dojet. A když není někdo z CNCčkem v místě, ale máte to k němu daleko, nastává ještě problém s dopravou tam a zpátky.

Člověk chce ale od nápadu hned k jeho realizaci, když něco nového zkouší, chce vidět výsledky hned. Tak se celkem logicky dostane k otázce: Mohl bych si to CNCčko pořídit domů? Možností je mnoho, cenové rozpětí obrovské, obrovské je i rozpětí kvality i nároků na zprovoznění takového zařízení.

Dá se u nás CNC router pořídit hotový, tzv. na klíč? Dá! Je to zařízení kvalitní? Je! Problém je cena. Ceny začínají na 70 tisících, což je cena zkousnutelná pro někoho, komu to bude alespoň částečně sloužit k vylepšení modelářského rozpočtu tím, že na tom bude dělat věci pro jiné za úplatu, ale pro amatérské modelaření je to cena neobhajitelná.

image

S podobnými obrázky, jako jsou obrázky profi výrobců, se setkáte na webech čínských prodejců. A ceny jsou výrazně nižší. Jaký je rozsah dodávky, co všechno budete muset udělat pro zprovoznění stroje, to z nabídek obchodníků není moc jasné. A objednat si něco v ceně několika tisíc z Číny, balík objemný a těžký, to už chce trochu odvahy. A možnost řešit nějaké reklamace je v takovém případě obtížná.

image

Další možností je amatérská stavba. Jsou stroje, které se dají vyrobit bez zázemí dílny s možností obrábět kovy, stroj se dá vyrobit i z překližky. Hodně populární je MPCNC - Mostly Printed CNC, stroj z trubek a dílů vytištěných na 3D tiskárně.

image

Já jsem šel cestou nákupu stroje CNC router Stepcraft-2/D.600.


zpátky na: CNC │ dál na: CNC router Stepcraft-2/D.600 .. CNC horký drát


přehled kapitol:

 1. Dílna
 2. Dílna jako pracovní místo
 3. Ochrana zdraví
 4. Nářadí
 5. Kreslení výkresů
 6. Materiály v leteckém modelářství
 7. Dřevo
 8. Překližka
 9. Balsa
 10. Plasty
 11. Pěnové plasty
 12. Polotovary z pěnových plastů
 13. Kompozity
 14. Lepidla
 15. Potahování
 16. Barvy
 17. Stříkání
 18. Adresář prodejců materiálů pro modeláře
 19. CNC
 20. CNC router
 21. CNC horký drát
 22. Listování vybavením dílny
 23. Přehled materiálů
 24. Mikrořadiče
 25. Tipy, postřehy
 26. Dílna - Adresář
 27. Slovníček

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)