¦ Kontakt ¦ Hledat image

Mikrořadiče stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

8.12.2019

Arduino, Raspberry, Picaxe, Intel Edison, BigClown, Digispark, Wemos, Nucleo, ATtiny, Micro:bit - tyhle a plno jiných názvů lítá okolo nás deset let. V modelářských diskuzích se občas objeví rada "to se dá jednoduše vyřešit mikropočítačem". Většinou se tím myslí mikrořadič (microcontroller). Mikropočítačem (microcomputer) je z uvedených typů jen Raspberry a Intel Edison.

Procesorů je na výběr mnoho, systémů vývojových a aplikačních desek (platforem), ve kterých jsou tyto procesory použity, je také mnoho. Těžko se v tom jeden orientuje.

Mezi modeláři je hodně rozšířeno používání platformy Picaxe. Velkou zásluhu na tom bezesporu má publikační činnost Michala Černého, například zde: RoboDoupě , nebo v časopisu RC revue. Další rozšířenou platformou je Arduino. Použití Picaxe je mezi leteckými modeláři, lodičkáři a mašinkáři zejména v jednoduchých zapojeních řešících jednoduché funkce, Arduino má asi největší rozšíření mezi těmi, co se zabývají výrobou CNC strojů. Michal Černý porovnává obě platformy zde: Arduino versus PICAXE. V poslední době se objevila v Čechách vzniklá platforma BigClown.

Těch platforem je ale více a jsou založeny na různých procesorech. Pokud se má člověk rozhodnout pro jednu z nich, musí přemýšlet o tom, jakou má ta která platforma budoucnost, zda třeba po roce dvou nezanikne, jak jsou dostupné výukové materiály, jak je široká a jak je zaměřená komunita lidí okolo nich, jské má platforma limity z hlediska výkonnosti nebo spotřeby elektrické energie a samozřejmě je důležitá i cena jednotlivých komponent.

Proč jsem s tím začal stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

20.12.2019

S elektronikou jsem udělal zkušenost už jako kluk (1975-85). Tranzistory, odpory, kondenzátory, cívky, hrající rádio. Později digitální elektronika v podobě hradel, blikačky, bzučáky a ještě později výroba periferií k mikropočítači ZX Spectrum. Vyráběl jsem plošné spoje, pájel, oživoval zapojení. Po studijích jsem se oženil a tahle oblast mého zájmu šla stranou. Když se před pěti lety přede mnou objevilo Raspberry (mikrocomputer) a řada mikrořadičů (microcontroller), vždycky jsem si říkal, nech to být, je to další žrout času! image

image

Před několika týdny jsem sestavil ze stavebnice pilu se střídavým motorem. Objednal jsem si kompletní dodávku včetně regulátoru a servotesteru, kterým se motor pily řídí.

image

Když jsem vše zapojil, regulátor vyžadoval pípáním plný plyn, stažený plyn, servotesterem jsem jeho požadavek obsloužil a kotouč pily se roztočil. První řezy OK, vypadá to, že s pilkou budu spokojený. Při dalších pokusech se však vše chovalo divně, buď se mi nedařilo provést úvodní sekvenci a motor roztočit, nebo naopak motor nešel potenciometrem servotesteru zastavit. I kdyby bylo vše v pořádku, ovládání pily servotesterem ve spojení s regulátorem, který vyžaduje takovou inicializaci po připojení k napájení, se mi začalo jevit jako silně nepraktické. A hned mě napadlo, že by to mohl pořešit nějaký mikrokontrolér. image


zpátky na: Přehled materiálů │ dál na: Volba platformy .. Tipy pro dílnu


přehled kapitol:

  1. Dílna
  2. Dílna jako pracovní místo
  3. Ochrana zdraví
  4. Skladování
  5. První nářadí
  6. Nářadí
  7. Vybavení dílny
  8. Kreslení výkresů
  9. Materiály v leteckém modelářství
  10. Lepidla a lepení
  11. Potahování
  12. Barvy
  13. Stříkání
  14. Adresář prodejců materiálů pro modeláře
  15. CNC
  16. CNC router
  17. CNC horký drát
  18. 3D tisk
  19. 3D tisk DLP
  20. Dohled
  21. Fusion 360
  22. Listování vybavením dílny
  23. Přehled materiálů
  24. Mikrořadiče
  25. Tipy pro dílnu
  26. Dílna - Adresář
  27. Dílna - Pojmy
  28. Slovníček
  29. Co je tu nového

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)