image

Naučím se Fusion 360! stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

15.07.2023

[4/2019]

Tak, jak jsem se seznamoval s oblastí CNC řezání, často jsem narážel na zmínky o používání CAD programu Fusion 360. Podobně v oblasti 3D tisku spousta lidí také mluvila o Fusion 360. Sám už nějaký měsíc kreslím v programu Rhino 3D, ale pořád mi chybělo něco více strojařského. Tak jsem si řekl, že se s Fusion 360 více seznámím, že se s ním naučím pracovat!

image

Obrázek výše ukazuje projekt 3dsets.com popsaný zde: https://www.adeon.cz . I to byl impulz k tomu brát Fusion 360 jako vhodný nástroj.

Začal jsem s Fusion 360 "intuitivně". Podle dotazů různě na fórech to s Fudionem zkouší podobným způsobem spousta lidí. Je lepší začít studiem a opravdu se naučit základy práce s programem, tutorialů je spousta a jsou výukové materiály i v češtině a odkazy na ně najdete i zde. Je rychlejší věnovat několik večerů výuce dle těchto výukových materiálů a chvilku cvičit na jednoduchých věcech, než hned zkoušet složitější projekt a náhodně lovit informace a rady po internetu. Existují i školení, kde vás po zaplacení jednotek tisíc školitel začátky provede. Nejsou to vyhozené peníze ani pro amatéra. Někomu takové školení hodně pomůže, někdo je spíš na samostudium. V každém případě začněte studiem základů práce s programem Fusion 360, vrátí se vám to v budoucnosti, ušetříte čas i energii - moje vlastní zkušenost! image

Nejvíc mi ze začátku dalo přehledné seznámení s Fusion 360 a potom koukání na ukázku praktické práce:

 1. Seznámení s programem Fusion 360 - seriál Matěje Škarky, kde ukazuje kreslení náčrtů, vazby, parametrické modelování, volnoplošné modelování, vytváření sestav, vytváření výkresů
 2. Vagón - videotutorial Olle Skölda, kde ukazuje tvorbu modelu vagónku podle obrazové předlohy

Odkazy na tutoriály jsou na této stránce: Návody, tutoriály

Poznámky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

30.03.2020

Když jsem se seznamoval s Fusionem 360, nechápal jsem zpočátku, že se vše dělá přes náčrty. Snažil jsem se z jednoho náčrtu, který jsem si přepnul do 3D, vytáhnout do prostoru těleso a to v prostoru tažením a tlačením ploch na něm tvarovat. Pak jsem pochopil, jak mohu postupně přidávat náčrty kdekoli v prostoru, jak mohou být náčrty mezi sebou provázány a docvaklo mi, že to je ten pravý nástroj pro mě, který myslí jako strojař. V náčrtech se pracuje s přesnými rozměry, s kótami, je to svět blízký třípohledovým výkresům.

image

Potom jsem ještě zjistil, že se mohu v kreslení vracet v čase zpět, že mohu rozměry dodatečně změnit a vše, co jsem nakreslil potom, se "přepočítá", pochopil jsem, co znamená, že je Fusion nástroj parametrický. Získal jsem nástroj, kterým mohu modelovat ve 3D v přesných rozměrech.

U složitých sestav se držím zásady co díl, to jedna komponenta. Dbám na pečlivé pojmenovávání všeho. Pojmenovávám výkres - Design, pojmenovávám vhodně vytvořené komponenty, objekty, skeče a geometrie. Názvy by měly být takové, abych i po měsících pochopil, co a proč jsem kreslil. U některých operací je výhodné vybírat v browseru nalevo a bez pojmenování jeho položek bych se v tom seznamu za chvilku nevyznal.

Je dobré si pojmenovávat nejen objekty ve stromě v Browseru, ale i akce v timeline. I tam je možnost pomocí Rename změnit default jméno nějakým názvem lépe popisujícím akci.

image

Ne na všechno se ale hodí pracovat s řezy a s přesnými rozměry. Někdy je třeba vyšetřit složitý geometrický tvar, přes lofty a sweep to je těžkopádné. Pak se hodí volnoplošné modelování - viz Volnoplošné modelování, T-spline.

Čeština stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

29.03.2020

Fusion 360 jde počeštit. Češtinu můžete koupit zde:

fusioncesky.cz

image

Já bych to nedělal. Podle mého názoru a zkušeností s jinými programy je to kontraproduktivní věc. U technických věcí je pracnost učení anglických termínů a českých podobná a když se člověk naučí pracovat s anglickou verzí programu, může bez problémů konzumovat informace, které jsou jen v angličtině. A těch je drtivá převaha! image Když mám program česky, musím ještě navíc "překládat", jak ten můj termín z mého počeštělého programu byl původně anglicky.

10 tipů, které jsem potřeboval znát, když jsem začínal stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

02.10.2023

To, co tady říká o Fusion 360 Austin, to mohu podepsat!
Je to taková PRVOTNÍ PRŮVODCOVSKÁ RADA. image

image anglicky možnost zapnout české titulky

Austinovo 10 tipů:

 • 1 - Nauč se dobře pracovat se skeči, je to základ všeho, používej konstrukční roviny (Construct - plane) a projekce (ve skeči Project)
 • 2 - Kótuj jen ty rozměry, na kterých ti záleží, zbytek řeš constrainty - vazbami
 • 3 - Nespadni do pasti 3D skečů, s 3D geometrií ve skeči se nepracuje dobře, potřebuješ-li ji použít, znamená to, že jsi předtím v určení geometrie nepostupoval správně
 • 4 - Hierarchie sad nástrojů: Solid, Surface, Form (schováno v Solid), Mesh - Solid jsou nejrobustnější, v některých případech je lepší použít Surface, pro volnější tvary Form a úplně volné Mesh. Čím volnější, tím hůře se pak dělají zásadnější změny geometrie nebo změny geometrie změnou parametrů.
 • 5 - Hierarchie funkcí: preferuj funkce v tomto pořadí - Extrude, Revolve, Sweep, Loft, Patch
 • 6 - Nauč se cestovat časem. Během modelování často není vše úplně jasné. Když člověk narazí a zjistí, že měl mnoho kroků předtím něco udělat jinak, lze se na časové ose vrátit a změnit to. Fusion pak přepočte - překreslí všechny následující akce. Autor videa k tomu říká že "minulost informuje budoucnost, budoucnost informuje minulost". Je to trefný pojmenování toho, jak člověk během modelování vytvoří několik iterací, než se dostane k té správné geometrii.
 • 7 - Cestování časem je nebezpečné. Někdy i malá změna v minulosti způsobí chybu v následujících operacích a ty potom může být těžké opravit. (Libor k tomu říká, že s prohlubující praxí se tato hrozba podstatně zmenšuje)
 • 8 - Udržuj si pořádek. Pojmenovávej si skeče i jiné prvky, vytvářej pro jednotlivé díly sestavy samostatné komponenty (New Component). Lépe se ti bude orientovat v historii modelování, komponenty lze podle potřeby v sestavě spojovat k sobě.
 • 9 - Začni s jednoduchým projektem, který opravdu potřebuješ dotáhnout do konce. Nepouštěj se do složitého projektu, ztratíš se v tom. Začni jednoduchým, příště zkus něco složitějšího, tak se postupně dostaneš na vyšší a vyšší úroveň svých schopností pracovat s programem.
 • 10 - Mysli v první řadě jako inženýr a až potom jako umělec.

Rozhraní a názvosloví stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.12.2022

Rozhraní programu je v dokumentaci dobře popsáno. Viz help.autodesk.com . České tutoriály popisují rozhraní také.

Oficiální názvosloví se někdy trohu liší od běžné mluvy. Položkám (1) a modelu (2) říká "design". Trochu problém je, jak tomu říkat česky. Já tomu, co ve Fusion vytvářím, říkám "výkres". To je v kontextu programu trochu zavádějící, "výkres" je jeden z výstupů programu (viz Výkresy). Lepší slovo je asi "model", když se programem vytváří 3D model součástky nebo celé sestavy. Slovo model se ale zase v kontextu leteckého modelářství trochu plete. Slovo design se dá také přeložit jako návrh, nákres. Používám slovo návrh, někde zůstanu u lidového výkres. Je to to, co se vytváří ve workspace DESIGN.


zpátky na: Fusion 360 │ dál na: Vlastnosti


přehled kapitol:

 1. Fusion 360
 2. Naučím se Fusion 360!
 3. Vlastnosti
 4. Vagón
 5. Návody, tutoriály
 6. Rozhraní
 7. Můj pohled na Fusion 360
 8. Strategie a taktika
 9. Strategie a taktika 2
 10. Tipy a triky pro modelování ve Fusion 360
 11. Tutoriály tématicky zaměřené
 12. Tutoriály kreslení modelů
 13. Komplexní ukázky práce
 14. Cvičení 1 - Stojánek na vajíčka
 15. Cvičení 2 - Lodička
 16. Cvičení 3 - Letadýlko
 17. Cvičení 4 - Letadýlko s 3D díly
 18. Další práce
 19. Proč, nač
 20. Pluginy
 21. Animace
 22. Fusion 360 - MANUFACTURE (výroba)
 23. Poznámky
 24. Na co si dávám pozor
 25. Jak rychle připravit díly pro řezání
 26. Volnoplošné modelování, T-spline
 27. Tutoriály k volnoplošnému modelování
 28. Klávesové zkratky k volnoplošnému modelování
 29. Tutoriály pro 3D
 30. Problémy
 31. Skripty, makra, programování, API
 32. Na závěr
 33. Novinky ve Fusion 360
 34. Správa
 35. Správa - Preferences
 36. Klávesové zkratky
 37. Fusion 360 a router Stepcraft
 38. Fusion 360 a router Lupa
 39. Fusion 360 a 3D tiskárna Průša
 40. Fusion 360 a STL
 41. Práce s STL
 42. Zdroje
 43. Modely ke stažení

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router | Fusion 360)