¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

S čím létámstálý odkaz / permalink

19.11.2009

S čím létám, s tím létám rádstálý odkaz / permalink

13.10.2005

Uvědomil jsem si teď v poslední době, kdy jsem v krátké době prostřídal různé typy modelů za různých podmínek, jak mě to se všemi baví a hlavně že každé to létání má něco do sebe. image

Mluvím o tom v souvislosti s tím, jak sleduji začátečníky při jejich prvních krůčcích i později, kdy už se naučí létat. Drtivá většina vidí opravdové létání jen v létání s modelem s motorem a na letišti. Mnozí neznají nic jiného. Poletování s větroni považují za nevzrušivou kategorii - nudu.

image

Nekritizuji to. Jen se snažím zalobovat pro to bezmotorové létání, jako naprosto plnohodnotné a plné vzrušení. Jen si zkuste představit, že musíte s vaším motorákem sednout v patnáctimetrovém větru v turbulenci do malého prostoru a když se netrefíte, tak jste v lese za vámi nebo v lomu pod vámi.

Létání s větroni také ve vás jistě probudí soutěživého ducha. Stačí když budete létat dva a jeden z vás se chytí v termice. Uvidíte, že ho hned budete chtít přelétat a vyšroubovat stoupák rychleji a výš. Nebo na svahu za slabých podmínek. Když vy se udržíte ve vzduchu a kolega musí jít pro model dvacet metrů pod kopec.

I u nás v klubu prakticky všichni jezdí jen na letiště prohánět motoráky. Je to asi tím, že plno z nás jsou starší pánové a lézt po kopcích nebo běhat po louce s gumicukem vyžaduje trochu kondici a také trochu sportovního ducha.

Dříve to tak nebylo. Skoro každý v klubu měl motoráka i větroň. Když foukalo na Boule, vytáhli všichni větroně a na svahu bylo vidět třeba 10 letadel najednou ve vzduchu. Když nefoukalo a bylo to v létě přes poledne a byla termika, létalo se v termice. Navečer nastal čas motoráků.

Zkuste i vy létání s větroni v termice nebo na svahu. Uvidíte, že to má něco do sebe.

Step One jako zdroj zábavystálý odkaz / permalink

13.06.2018

Letadlo Step One je prezentováno jako školní začátečnický model a je to školní začátečnický model. Léta jak má začátečnický model létat. Kdo to s řízením ještě neumí, ocení, jak model letí pěkně pomalu a jak je na vše relativně dost času. Když se to člověk trochu naučí, vypadá to, že mu Step One už nemůže nic dát, že to je vlastně nuda, jak se ten model plouží po obloze. Často to potom dopadá tak, že novopečený pilot takový model odloží a pořídí si něco lepšího. Step One ale nemusí být nudný, když se naučíte úplným základům létání, může posloužit k dalšímu zdokonalování, k zábavě! image


image více ...

F/A-18 Hornet - První letstálý odkaz / permalink

19.02.2018

Sobota, letadlo skoro dodělané, rád bych ho zkusil v letu, ale venku mlha, dohlednost tak 150 metrů a hlavně směrem nahoru nebylo vidět víc jak 50 metrů. Ještě jsem si to včera zkomplikoval zalepením pák křidýlek blbým lepidlem, tak jsem to musel předělávat a počkat, až lepidlo vytvrdne. Dopoledne pryč a před obědem jedu pro vnučku a nastane mi jiný program. Tak jsem v duchu zálet Horneta odsunul na neděli.

image


image více ...

Timberstálý odkaz / permalink

27.06.2017

Po několika sézónách poletování s Beaverem a hlavně po té loňské, kdy jsem s klukama ze Sdružení letců Českého středohoří i sám hodně nalétal na rybnících a jezerech v okolí, uzrála ve mě potřeba pořídit si nějaké kratochvilné letadlo na vodu. Beaver létá dobře, ale na vodě se občas zachoval jako potvora. I při pěkném přistání občas nečekaně vybočil, vnější hrana plováku se zařízla do vody a už jsem pro něj plaval. Ze stejného důvodu se mi občas nepodařil vzlet. Záviděl jsem Honzovi jeho létání s Fun Cubem XL, který se na vodě chová spořádaněji.

image

kliknutím zvětšíte

image více ...

Bravo od Iva Bratršovskéhostálý odkaz / permalink

16.04.2017

Pavel mi hned předhazuje inzerát na modelbazar.cz, kde je k mání celokompozit za cenu hluboko pod deset tisíc! To je super cena, celokompozity druhé jakosti se pohybují kolem deseti tisíc, špičkové stroje jsou ještě dražší. V inzerátu jsou tři stejná letadla inzerovaná jako druhá jakost. Začínám zjišťovat co je to za typy. Je to Bravo a vyrábí to Ivo Bratršovský.


image více ...

Tilia 25 plus od Rudy Vybíralastálý odkaz / permalink

23.12.2016

Na Podzimní Rané 2015 jsem viděl v podvečer létat vedle kempu Karla Mrázka s větroněm s motorem. Model ve večerním vzduchu pěkně klouzal, když ho Karel natlačil, dokázal letět i pěkně dynamicky. Když jsem model vzal do ruky, překvapila mě jeho muší váha. Doptal jsem se Karla na rozpětí a při prohlížení modelu jsem se dozvěděl, že se s ním létá "kategorie malých výškoměrů". Technologií výroby byl model stejný jako můj Long Shot 2, se kterým se dá létat za klidu, za větru, ostře nebo vylizovat každý závan termiky, jen tenhle model je větší a má motor. Moc se mi to líbilo.

image


image více ...

Ventus 2ax od HV Techstálý odkaz / permalink

27.03.2016
image
Moravská firma HV Tech Vlastimila Hecla vyrábí maketu Ventuse 2ax o rozpětí 3.6 metru (měřítko cca 1:4). Pro mě to je velikost na půli cesty mezi malými maketami s rozpětím do 3 metrů (měřítko 1:6) a většími maketami s rozpětím přes 4 metry (1:3,5 a výše). Ty malé makety o rozpětí 2.6 metru jsou o ničem, dynamika jejich letu nemá s předlohou nic společného a létání s nimi je často spíš trápení, ty velké létají krásně, ale jsou náročnější na provozování. To vzbudilo moji zvědavost. Co provozování modelu této velikosti obnáší? Jak model takové velikosti létá?

Samozřejmě je takový stroj pro mě krásný! U moderních větronů se snoubí ladnost křivek trupu a křídel, čistota jejich povrchu s ladností pohybu v prostoru.

image


image více ...

Yak 54stálý odkaz / permalink

23.12.2014
image
Nějaký rok radím všem, když se mě ptají, jaký model si mají pořídit na vážnější pokusy o akrobatění, aky si koupili nějaký stroj od RC factory, nejlépe nějakou "metrovku", tedy akrobata o rozpětí jeden metr.


image více ...

Beaverstálý odkaz / permalink

03.02.2014
image
K pořízení tohoto modelu mě přivedla zvědavost. Vím, že lidé si při čtení průvodních textů, kterými vybavují prodávané stavebnice obchodníci, promítají do čteného textu svoje představy, svoje touhy. Chtěl jsem si ověřit, jak obstojí model Beavera od Pelikána, když ho srovnám s popisem, kterým model vybavil výrobce, chtěl jsem si ověřit, jak bude odpovídat mým představám o letadle do buše, letadle dělníkovi.


image více ...

Beta 1400stálý odkaz / permalink

15.10.2012
image
Pořídit si zrovna tohle letadlo byl takový náhlý impuls. S přicházejícím podzimem a s mlhami, které se nad ránem začaly objevovat, mě napadlo dát kameru na něco menšího a zkusit létat ve stísněnějších prostorech, než si mohu dovolit s velkými modely, v mlze za ranního slunce, kolem stromů a já nevím kde ještě a nebude mě mrzet, když do něčeho narazím. Prostě něco na blbnutí! image


image více ...

Siestastálý odkaz / permalink

25.02.2008

Větroň Siesta od firmy Topmodel CZ jsem testoval pro časopis RC modely

image

image více ...

Long Shot 2stálý odkaz / permalink

30.01.2007

Tak, jak se věnuji létání s velkým modelem, tak jsem zatoužil mít doma zase něco malého, co bude jednoduché na přípravu k létání, co se bude snadno přepravovat a snadno provozovat. A když jsem se tak rozhlížel, co kdo vyrábí a co lidé létají, zaujaly mě informace o létání s házedly startovanými kruhovým hodem.

Posledním impulsem pro mne byl rozhovor se Zdeňkem Ludvíkem v Krupce v hale, který mi popisoval létání s házedlem s velkým nadšením.


image více ...

LF-107 Luňák stálý odkaz / permalink

05.10.2003

Makety větroňů

image

Po dlouhém bádání a váhání, dotazování a srovnávání nabídky našich výrobců jsem se 4.10.2003 na výstavě Model Hobby 2003 rozhodl koupit stavebnici LF-107 Luňák od firmy Reichard modelsport.


image více ...

Viz také S jakými rádii létám.


zpátky na: V klubu │ kam dál: Co poslouchám


přehled kapitol:

  1. Něco o mně
  2. Moje začátky
  3. V klubu
  4. S čím létám
  5. Co poslouchám