image

Modely

Létání, stavba, konstrukce

image

Interfejsy pro simulátory pro létání s RC modelystálý odkaz / permalink

10.02.2005

Některé RC simulátory jsou prodávány s ovladačem v podobě RC vysílače, některé vyžadují pro ovládání připojení opravdového RC vysílače.

Jsou-li simulátory řízeny vysílačem, využívá se signálu kodéru vysílače, který se do počítače přenáši kabelem. Tento signál je k dispozici na konektoru propojení učitel-žák.

Vysílač však nelze k počítači připojit nějak jednoduše pomocí kabelu. Na cestě do počítače musí být ještě nějaký interfejs, který převede signál elektricky z úrovně vysílače na úroveň vstupu počítače a případně překóduje signál tak, aby mu počítač a simulátor rozuměl.

Některé simulátory se spokojí s jednoduchým interfejsem pro připojení přes paralelní nebo sériový port počítače, některé vyžadují interfejs složitější.

Před pořízením interfejsu se přesvědčte, zda máte vhodný počítač a vhodný operační systém. Problémem bývá připojení některých interfejsů u operačních systémů, které nemají porty přímo přístupné (např. Windows 2000). Také nemusí být váš počítač portem, který interfejs vyžaduje, vůbec vybaven.

Interfejs vysílače pro připojení k simulátorustálý odkaz / permalink

23.01.2008

Co musí mít váš vysílač, aby šel připojit k počítačí a šlo s ním ovládat simulátor?

Musí mít konektor pro propojení dvou vysílačů v režimu učitel-žák.

Na tento konektor je vyveden signál kodéru vysílače - signál přenášející výchylky kniplů. Ten je zpracován interfejsem simulátoru a přiveden do počítače.

K interfejsům simulátorů lze zpravidla koupit kabel s koncovkou vhodnou pro váš typ vysílače. Kabel lze také vyrobit, ale musíte znát zapojení konektoru učitel-žák vašeho typu vysílače. Pozor na to, že na tento konektor bývá vyvedeno i nabíjení vysílače a nesprávným zapojením vodičů můžete vysílač poškodit.

Vysílač musí být nastaven pro řízení simulátoru do módu PPM.

Pokud váš vysílač nemá konektor učitel-žák, dá se dokoupit modul s takovým konektorem. Nebo taková možnost neexistuje a potom už zbývá jen relativně složitější akce. Najít na desce plošného spoje vysílače bod, odkud se dá signál kodéru vyvést, do skříně vysílače přidat konektor a opatrně ho propojit s plošným spojem rádia.

stálý odkaz / permalink

Quattro stálý odkaz / permalink

07.01.2006

Interfejs vyráběl Vladimír Loula. K mání byly dvě verze: Quattro interface 1.0 RC + gameport a levnější Interface 2.0 RC, ale bez gameportu.

Já jsem zvolil verzi 1.0 s gameportem, abych mohl připojovat joystick k počítačům, které nemají gameport.

Při pořizování je třeba se obrnit trpělivostí. Výrobce sbírá objednávky a teprve když se jich nashromáždí potřebný počet, vyrobí sérii interfejsů. Můžete tak čekat poměrně dlouho. Já objednával počátkem února čekal do konce dubna.

Instalace nečiní problémy. Zadrhl jsem se jen na jednom. Po připojení interfejsu k počítači se mi zařízení neobjevilo v systému. Musí se připojit a zapnout vysílač. Potom teprve Windows detekují nové zařízení.

Výhodou interfejsu je, že běhá na různých systémech (Win95 OSR2, Win98, Win2000, WinXP, WinMil., MacOS 8.1, Linux) a je připojen na USB port. Provozuji ho bez problémů na 5 m USB kabelu!

S tímto interfajsem se dá řídit:
  Reflex XTR

Interfejs se už nevyrábí.

Kde se o něm něco dočtete:
  Parez - převodník

stálý odkaz / permalink

USB interfacestálý odkaz / permalink

06.01.2006

Interfejs vyrábí Chladiče pro elektroniku.

Interfejs pracuje s výstupem PPM signálu z vysílače (konektor učitel-žák). V systému počítače se jeví jako univerzální herní zařízení, joystick pro osm proporcionálně ovládaných os a pět tlačítek.

Běhá pod Windows 95 OSR2 / 98 / 2000 / XP , MacOS 8.1 i pod většinou distribucí Linuxu pro PC. Je připojen na USB port.

S tímto interfejsem se dá řídit například:
  FMS
  CRRCsim
  EasyFly

image

Interface do zvukové kartystálý odkaz / permalink

10.02.2007

Simulátor CRRCsim-F3F lze připojit k počítači přes zvukovou kartu. Na stránce Kopcolety je popis připojení.


imageSimulátory nevhodné pro tréninkVýběr modeluimage následující stránka