¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Výstava v Letňanech

Václav Janko z časopisu RC modely pořádá

image

imagevíce ...


Vyléčeno

Yak 54 od RC Factory - Údržba

Dva večery, několik odřezků z desky EPP, vylepení chybějících nebo totálně zdemolovaných kusů trupu, rekonstrukce překližkové přepážky, na které drží motor. Montáž motoru a hurá ven!

Ochrana dýchacích orgánů

Ochrana zdraví - Ochrana dýchacích orgánů

autor: Jan Pavliš

Práce v modelářské dílně, respektive v každé dílně, skrývá určitá bezpečnostní a hygienická nebezpečí a rizika, která mohou mít negativní dopad na naše zdraví. Ano, jsou výjimky, lidé, kteří celý život pracovali s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky a v životě nepoužívali osobní ochranné prostředky, ale asi bych nespoléhal na to, že budu do malé skupinky vyvolených patřit i já. Mnozí modeláři si přinášejí do svých dílen bezpečnostní návyky a zkušenosti ze svých pracovišť, kde se bezpečnost práce a ochrana zdraví naštěstí úspěšně řeší čím dál tím více, pro mnohé je ale tato oblast neznámá a nedokáží se správně orientovat, po jakých osobních ochranných pracovních prostředcích - dále jen OOPP sáhnout. Dovolím si dát vám doporučení pro ochranu dýchacích orgánů.

Příklad

Ochrana zdraví - Příklad

Když mi bylo dvacet, lepil jsem epoxidem v malé nevětrané dílně, laminoval jsem tam, všechno matlal rukama, žádný problém jsem neměl. Rukama mi prošlo několik kilogramů pryskyřice, stokrát jsem kapal tvrdildo do pryskyřice, stokrát jsem si myl ruce acetonem od zbytků pryskyřice. Pak najednou po několika letech, kdy jsem ničím nechráněn pracoval s epoxidovými pryskyřicemi, jsem v noci otekl tak, že jsem ráno ani veviděl přes napuchlá víčka, všechno mě strašlivě svědilo, týdny jsem běhal po doktorech, než jsem se dal dohromady. Od té doby nemohu ani projít prostorem, kde zrovna někdo pracuje s epoxidy.

Starší články image