image

Proč Kiwi F3RES stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.07.2019

Když jsem byl kluk, elektrifikace modelů byla v plenkách. Model se dal buď hodit na svahu nebo se natáhnul proti větru gumicuk a termika se lovila buď v pěti metrech nad svahem, nebo v padesáti metrech nastoupaných na gumicuku. Létalo se u nás v klubu s modely stavěných podle plánků ze stavebnic od Graupnera, pamatuji si kluky s modelem Amigo nebo s Hi-Fly. Mě se poštěstilo ukořistit v prodejně Drobného zboží Liberec image stavebnici Mosquito. Bílý trup, průhledná modrá kabina a křídla a ocasky potažené průhlednou červenou potahovačkou. Krásně skrz ta křídla svítilo slunce, když jsem si kroužil nad hlavou.

image

Poslední dva tři roky sleduji, jak modeláři u nás z nostalgie staví větroně z této doby, jak znovu hifly a amiga ožívají a létají třeba i s dobovými vysílači. Sleduji po koutku i závodění s větroni řízenými jen výškovkou a směrovkou a sleduji také, jaké dřevěné konstrukce větroňů v kategorii dva až tři metry rozpětí se rodí. Libí se mi třeba konstrukce firmy Der Himmlische Höllein e.K., třeba AndREaS.

image

Mě ale nepudí k přemýšlení o nějakém takovém stroji nostalgie. Naopak, jsem příznivcem pokroku a když jsem létal tenkrát v té historii s Mosquitem a s Cirrusem a koukal, jak kamarádi létají s Amigami, Hi-fly, nebo Cumulusem, nemám teď potřebu si to oživovat. Zajímá mě, co se v této kategorii modelů děje dnes. A zajímá mě to ne z touhy objíždět celý rok soutěže (i když si rád nějaké závody zkusím), ale proto, protože s těmito modely souvisí určitý způsob létání. Těžko se to popisuje, ale létání s lehkým větroněm řízeným směrovkou je jiné než třeba létání s házedlem F3K. Není to takový brus, má to jinou obratnost, ale za určitých podmínek je s tím krásné polétání. Našel jsem teď narychlo příklad, který to vystihuje:

A zrovna jako na zavolanou se na začátku tohoto roku (2019) objevilo na RC manii vlákno KIWI - F3RES od Tomáše Hlavinky, kde popisuje vývoj modelu pro kategorii F3-RES. Když jsem se dozvěděl, že bude dělat rozsyp, a když jsem viděl, co a jak dělá, hned mi bylo jasné: Ten rozsyp si u Tomáše objednám!


dál na: Pořízení


přehled kapitol:

  1. Kiwi F3RES
  2. Pořízení
  3. Poznámky
  4. Stavba

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám)