image

Ocelotstálý odkaz / permalink

13.08.2004

Poprvé v životě jsem se rozhodl koupit prakticky hotový model (20.3.2002). Náhodou jsem narazil na dnes již neexistující stránky rcsvah.webpark.cz a na nich popis házedla Ocelot (nyní DSmodel). Model mě zaujal tvary i provedením. Oslovil jsem modeláře na Internetu a získal pozitivní reference.Zadánístálý odkaz / permalink

27.09.2003

Na co jsem si Ocelota pořídil? Protože už s modely poletuji opravdu dlouho, umím specifikovat požadavky na nový model poměrně přesně. Když si sesumíruju, co vlastně od modelu očekávám, dovedu se potom konkrétně na model vyptat a získat reference od modelářů, kteří už s modelem létají. Co jsem tedy od Ocelota očekával? Na co jsem si ho pořídil?

Moje zadání stručně
soutěžní létání (soutěže házedel)ne
létání v termiceano
létání na svahuano
létání akrobacieano
létání ve velké vzdálenostiano
startování na gumicukuano
startování házenímano
létání ve slabých podmínkáchano
létání v nepříznivých podmínkáchano
pevnostano
létání v omezeném prostoruano
Kam

Na svah i do termiky. Ne na soutěže házedel.

Přeprava

Model by měl být snadno přepravitelný i v plně obsazeném autě.

Zkušenost

Model se rozebraný vejde do kufru auta na zadní polici. Je však třeba ho dobře chránit před otlačením od výstupků zavazadel. Taky je třeba zajistit, aby na něj cestující nenaházeli kabáty - zejména na motýlka. V pohodě ho lze vzít na dovolenou bez toho, že by rodina běžela za autem.

Nerozebraný jde zastrčit na podlahu za přední sedadla. Vzadu pak může sedět jen jeden člověk. I do zavazadlového prostoru ho nacpu, ale v kufru už potom nemůže být nic. Takto ho běžně bez problémů vozím na létání.

Létání ve velké vzdálenosti

Model by měl umožňovat lety ve velké výšce nebo lety daleko od sebe.

Zkušenost

Model se dá bezpečně řídit ve velké výšce i ve velké vzdálenosti. Je však relativně malý a tak jediným omezujícím faktorem je ostrost zraku. Já naštěstí na dálku vidím velmi dobře a tak nemám problém odletět opravdu daleko od sebe.

I z velké vzdálenosti se lze rychlým letem k sobě vrátit. I výška se dá utratit snadno a bez nebezpečí destrukce modelu. Vyzkoušel jsem i 200 m střemhlavé lety.

Shrnutístálý odkaz / permalink

13.08.2004

Co tedy říci o Ocelotovi v kostce?

Je to model vyrobený špičkovou technologií za přijatelný peníz. Velikostí je tak akorát: vhodný pro přepravu, snadno startovatelný hodem nebo na gumicuku, příjemných nezáludných letových vlastností, schopný létání na omezeném prostoru na svahu i v termice.

Ve vzduchu je prakticky nezničitelný. Snese razantní akrobacii, efektní střemhlavé lety. Jde s ním ale vychutnávat i klidný elegantní let.

Není to model na otloukání. Kdo neumí přistát na místě, které si sám vybere, neměl by létat na místech, kde jsou kameny, větve keřů, stromy a podobně. Křídlo se o kámen nebo silnou větev snadno poškodí.

Nabízené vybavení vztlakovými klapkami mi připadá zbytečné. I bez nich lze s Ocelotem přistávat do vymezeného prostoru.

Dnes bych při nákupu uvažoval o vybavení modelu trubkou v trupu, do které se dá dát dodatečná zátěž.


dál na: Pořízení


přehled kapitol:

  1. Ocelot
  2. Pořízení
  3. Létání s Ocelotem
  4. Údržba
  5. Otázky a odpovědi
  6. Co bych dnes udělal jinak
  7. Parametry
  8. Hodnocení
  9. Videa s Ocelotem

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám)