Twin Star jako nosič GoPro MAX
Twin Star byl od začátku zamýšlen jako nosič kamery.
K FPV kameře jsem přidat ještě kameru GoPro 360 MAX. Vymyslel jsem si polohu jakoby pilota.
K tomuto umístění kamery mě inspiroval Indonésan "benz Note", který létá s modelem "Sonicmodell Binary" a který model v záběrech "přiznává" - model je v zorném poli kamery. Pohled přes motor na levé či pravé křídlo se mi zalíbil.
V dílně jsem si vyzkoušel záběry kamery a našel možnou polohu kamery. Tomu jsem pak přizpůsobil celý nosič FPV výbavy. Držák kamery GoPro je demontovatelný i s kamerou. K držáku FPV vybavení je tento pomocný držák přitažen polyamidovým šroubem.
Kamera GoPro Max v pozici "v kabině"
Motiv, který mě vedl k umístění kamery přibližně v místě pomyslné kabiny, jsem popsal v předchozí kapitole. Předpoklad byl, když jsem to vymýšlel, že kamera bude točit celý prostor kolem sebe (video 360) a já se potom ve střižně při zpracování natočeného materiálu budu moci "rozhlížet".
Držák je demontovatelný, nasadí se do zámků v držáku FPV vybavení a zajistí se polyamidovým šroubem. Stejně tak kamera se posadí do lůžka v držáku s výklopenými oky, které normálně slouží k uchycení kamery k držákům GoPro, a oky se prostrčí druhý polyamidový šroub sloužící jako čep. Je to rychlé a pokud by došlo k velké ráně, celá konstrukce pohltí velkou část energie.
Kamera GoPro MAX je relativně těžká a rozměrná. I když jsem od začátku stavby Twin Stara s touto montáží počítal, nedokážu baterky v trupu posunout tak dozadu, abych tím vyvážil kameru v této pozici. Po namontování držáku s kamerou GoPro MAX musím na ocas přilepit velký kus olova.
Je třeba vypnout wifi i bluetooth v kameře, ruší to vysílačku modelu! Výhodou pro mě v Twin Starovi je ovládání na frekvenci 900 MHz. Já už jsem s kamerou GoPro 360 Max takto namontovanou letěl, tak to pro mě není tak napínavé, ale první let byl za strašné turbulence a za naprosto nefotogenického počasí. Obletěl jsem kolečko a byl jsem rád, že jsem šťastně přistál. Teď to je se světlem mnohem lepší, ale i když jsem čekal na večer, vítr naopak sílí a v poryvech to dává k sedmi osmi metrům. Na filmování je třeba klidný vzduch, takže pro mě zase nic moc.
Dopadlo to takto:
Vzduch je hodně turbulentní a vítr dost silný. Jak jde vzduch po výsypce, letadlo co chvíli prolétá stoupáky a hned potom se propadá dolů, musím hodně pracovat s výškovkou i křidélky, letadlo se pořád mele. Celý let ale proběhne bez nervů, jen to není očekávaný klidný podvečerní prolet.
Doma při prohlížení záznamu jsem příjemně překvapen schopností kamery stabilizovat ty šílené pohyby. Video jsem nastříhal jako technickou ukázku, nehledejte v tom žádný umělecký záměr, proto je ve videu i původní zvuk. Stříháno to je ze dvou kamer. Záběry z kamery GoPro jsou označeny titulkem "GoPro MAX" Záběry nadepsané "DJI FPV" jsou z kamery FPV systému - bližší popis zde: DJI FPV. Kamera FPV systému je otáčena servem, změna směru záběru z kamery GoPro je docílena doma ve střižně.
Popis videa
- 0:00 - vybírám záběr směrem doleva nahoru a široké zorné pole, aby byla vidět celá postava
- 0:07 - otáčím pohled doleva za postavou
- 0:46 - střih, nahoře ukázky, že mohu současně "koukat" libovolným směrem
- 1:13 - záběr z DJI FPV zaměněn za záběr z kamery GoPro, snímaná scéna je zcela stabilní; jeví se méně ostrý, ale je možné nastavit kameru k záznamu s vyšší ostrostí, záběry lze doostřit i ve střižně; rušivě působí "sešití" záběrů z levého a pravého objektivu na nose letadla
- 1:49 - objekt elektrárny v dáli je díky stabinímu obrazu dobře čitelný, bez stabilizace by byl záběr při takto divokých pohybech letadla nepoužitelný; špička modelu je v ose sešívání záběrů a je příliš blízko kamery, sešití je proto takto nedokonalé
- 2:25 - kamera Gopro vidí hůře doprava nebo doleva dolů, je moc vysoko a moc mezi motory, je to vidět na jezírku pod pravým křídlem
- 3:36 - při pohledu dopředu ruší sešívání záběru na nose letadla, záběr ukazuje dokonalou stabilizaci
- 4:33 - kamera DJI FPV není stabilizovaná
- 5:04 - stabilizace umožňuje nabídnout divákovi delší "kochací" záběr
- 5:32 - nestabilizovaný záběr je pro diváka únavný, zas může ukázat dynamiku letu
- 6:07 - záběr z GoPro MAX mohu ve střižně namířit libovolným směrem a nazoomovat ho mohu jak právě potřebuji+ sešívání obrazu na vzdálenější směrovce není tak rušivé
- 6:25 - ve střižně mohu zvolit nekonečně mnoho kompozic záběru
- 6:55 - obracím se proti větru, ve výšce 70 až 100 metrů, ve které letím, fouká dost, rychlost proti zemi 15 km/h
- 7:20 - kouzlo večera
- 8:09 - doletěl jsem na návětrnou stranu výsypky, turbulence je tu o poznání menší
- 9:18 - udělat kroužek kolem rybníku je těžké, snos větrem je velký
- 9:50 - po větru je to fofr, 100 km/h
Větší hmotnost letadla není příliš znát a i aerodynamický odpor je malý, letím cca se stejným plynem jako bez kamery GoPro MAX. Kamera v některých pozicích letadla stíní vysílání DJI FPV.
Pokud vás zajímá, jak se video stříhá a jak se renderuje, podívejte se na stránku: Střih "fix"
360-kové video z pozice "v kabině"
Video ze stejného letu jako jsem popsal výše: Kamera GoPro Max v pozici "v kabině". Je to materiál jen z kamery GoPro 360 Max. Při promítání na počítači se lze myší rozhlížet a kolečkem myši měnit zorný úhel. Při promítání v telefonu nebo tabletu se lze rozhlížet nakláněním a otáčením přístroje.
Na PC ale nemá moc cenu to sledovat, to si myslím já. Zkusil jsem to s telefonem v laciných VR brýlích - v krabici s telefonem uvnitř. Koupit se to dá pod názvem "Brýle pro virtuální realitu k mobilu" v ceně něco přes pět stovek. Dá se to udělat i z papíru, hledejte "CardBoard".
Telefon má malé rozlišení, ale i tak se na to pěkně kouká. Stojím v rohu obýváku s černou krabicí na hlavě, otáčím se kolem dokola nebo si koukám na nohy, jsem v letadle a koukám okolo sebe nebo na zem na jezírka pod sebou, pro ženu jsem za magora, ale mě se to líbí!
Stinnou stránkou téhle cesty, jak se podělit o zážitek z letu, je časová náročnost. Dlouho se to na počítači renderuje, dlouho se to uploaduje na Youtube a vůbec nejdelší dobu zabere, než to na Youtube zpracují. Tohle video na Youtube zchroustávali přes šedesát hodin, typicky to je 24 hodin. Přehrávač Youtube na Androidu mám přepnutý do VR - volba Sledovat ve VR, automaticky zvolené rozlišení 2160, jas skoro naplno.
Pokud vás zajímá, jak se video stříhá a jak se renderuje, podívejte se na stránku: Střih 360. Zjistil jsem taky, že se dá video ze střižny nahrát přímo do telefonu, vynechat tedy upload na Youtube a prohlédnout si ho ve VR brýlích. To je taky zajímavá možnost.
zpátky na: Li-Ion │ dál: GoPro MAX na centroplánu
přehled kapitol:
- Twin Star
- Zadání
- Stavba
- Křídlo
- FPV
- Oživení flight controlleru
- Zálet
- Povrchová úprava
- Li-Ion
- Twin Star jako nosič GoPro MAX
- GoPro MAX na centroplánu
- Kamera Insta 360 GO 2
- Kamera GoPro Hero 10 Black
- Létání s Twin Starem
- Údržba
- Nastavení
- Nastavení INAV
- Parametry
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Twin Star)