image

image novějšístaršíimage

GoPro na předku Twin Starastálý odkaz / permalink

18.12.2022

Kamera GoPro Hero 10 Black patří na předek. Není to tak ale jednoduché, je potřeba pořešit rozvážení letadla, baterka v kabině v nejzašší zadní pozici tu kameru vepředu nevyváží.

image

Udělal jsem s Twin Starem doma v dílně vyvažovací pokus. Aby šlo kameru na předku vyvážit baterkou, musel jsem baterku položit na trup až úplně za centroplán. Koncepce tedy bude taková, že když povezu na předku GoPro, baterka bude dole vzadu v trupu za křídlem.

Druhý problém je aerodynamický. Kamera má poměrně velký čelní průřez a umístěna na trupu působí jako brzda. Při minulých pokusech (GoPro na Twin Starovi) jsem si ověřil, že aerodynamicky nevýhodná montáž kamery trčící mimo průřez trupu znamená potřebu o dost většího výkonu motorů a tím pádem je menší vytrvalost letadla - kratší doba letu. Kamera tedy půjde na místo špičky trupu.

Třetím problémem jsou vibrace od motorů, které znehodnocují pořízený záznam, tzv "jello effect" - vlněním obrazu. Držák kamery musí být navržen tak, aby vibrace od motorů nepřenášel do kamery.

Uřízl jsem tedy špičku trupu, ve Fusionu jsem si nakreslil základnu, která bude nedílnou součástí modelu a na kterou se budou přidělávat různé montáže kamer, k základně jsem přimodeloval držák na kameru GoPro, který umožňuje kameru na zemi natáčet do stran. Mezi těmito díly bude tlumení, držáky se k základně budou přichycovat polyamidovými šrouby.

Měl jsem všechno smontované, ale počasí dlouhodobě létání nepřálo. Kamarádi z jiných míst republiky ukazovali fotky ze slunečných dní, u nás pořád mlha a dohlednost v desítkách metrů. Až teď se udělalo hezky. Výsledek prvního letu je zde (je to jen technické video, jde jen o test montáže kamery):

Letět s kamerou nebyl problém, odpor kamery v zákrytu trupu je malý, nemusel jsem letět s větším plynem. Dokonce oproti předchozím letům letím v horizontu s o něco menším plynem, tak se projevila výměna motorů.

Kontrola natočeného videa doma na velké obrazovce ukázala tři věci:

 1. Jello effect se nekoná.
 2. Obraz v zatáčkách pocukává, i když jsem zatáčky letěl úplně plynule (mohu srovnávát, mám ještě druhý záznam z FPV brýlí). Problém bude asi v režimu stabilizace obrazu, který jsem u kamery nastavil.
 3. Kamera kouká moc nahoru. Horizont by měl být někde veprostřed, budu muset kameru v držáku sklonit dolů. Zkusím -10 stupňů.

Jediným problémem je vybíjení kamery. Po 17 minut trvajícím letu byla v baterce už jen 1/4 kapacity. To je ale tím mrazem! Ostatně i ve mně po půl hodině stání v mrazu na místě taky moc energie nezbylo! image

GoPro na Twin Starovistálý odkaz / permalink

02.05.2022

Kamera Insta360 GO 2 je kamera spíše na akčnější záběry a na menší stroje, na filmovější záběry by měla být GoPro Hero 10 Black. Tak jsem si řekl, že to s ní na Twin Starovi musím taky zkusit. Problém je ale její váha a rozměr, Insta může být na špičce, ani nemusím letadlo dovažovat. Dovážit letadlo na ocase kvůli GoPro není problém, ale dát ji před kameru DJI FPV, přes kterou letadlo řídím, nic bych za letu neviděl!

image

Jediné místo, kam mohu teď kameru dát, abych nemusel překopávat celou FPV výbavu, je nahoru na centroplán. Na fotce to díky barvě plastu vypadá větší, než to ve skutečnosti je, kamera je ale co nejblíže křídlu. I tak je to solidní brzdící štít. Mě jde ale jen o to, kameru na letadlke svézt a zjistit, jak stabilizuje, jak pracuje s expozicí.

Výsledek je zde (je to jen technické video, jde jen o test kamery):

Letět i s takovým hrbem nebyl problém, odpor kamery byl ale znát, musel jsem letět s větším plynem a neustále přitahovat. Úplav za kamerou zmenšil účinnost výškovky.

S fungováním kamery na letadle jsem spokojen. Letěl jsem v podvečer, slunce zakryté mraky, trochu nepříjemné rozptýlené světlo, světla bylo poměrně málo. Úroveň stabilizace obrazu se mi líbí, celkově podání obrazu se mi líbí a libí se mi úroveň detailů, která odvisí od datového toku a způsobu komprimace záznamu. Když je v záběru hodně detailů a scéna se rychle mění, nepozoruji v obraze žádné rušivé artefakty. Nahrával jsem v režimu 5.7K a 30 snímků/sec. Celkově jsem z kamery nadšen. image

Zkusil jsem ještě ořez téhož záznamu na formát 16:9 :

image novějšístaršíimage


zpátky na: Kamera Insta 360 GO 2 │ dál: Létání s Twin Starem


přehled kapitol:

 1. Twin Star
 2. Zadání
 3. Stavba
 4. Křídlo
 5. FPV
 6. Oživení flight controlleru
 7. Zálet
 8. Povrchová úprava
 9. Li-Ion
 10. Twin Star jako nosič GoPro MAX
 11. GoPro MAX na centroplánu
 12. Kamera Insta 360 GO 2
 13. Kamera GoPro Hero 10 Black
 14. Létání s Twin Starem
 15. Údržba
 16. Nastavení
 17. Nastavení INAV
 18. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Twin Star)