image

Stavba stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.2.2021

Po dvou týdnech, co se mi nakoukané prostory v trupu a komponenty, které tam musím umístit, převalovaly v hlavě, jsem se pustil do realizace řešení, které se mi zdálo jako nejšikovnější.

image

Akumulátor a serva budou ve stejném místě, jako to zamýšlel Multiplex, dokonce se mi do trupu vejde i větší akumulátor nebo dokonce akumulátory dva. Místo kabiny bude rám, ve kterém bude upevněna kamera FPV a za ní vysílač FPV, v trupu pod náběžkou křídla GPS modul, v šachtě, kde měl být přijímač, bude flight controller a za ním v další dutině přijímač. Antény budou na konzolkách vystrčené z trupu a budou ve svislé pozici. Vychází tak dobře délky i vedení propojovacích kablíků. A podle toho, jak jsem si to vyzkoušel, budu schopen i ze slepeného trupu komponenty vyjmout.

Z prostoru původně určeného pro přijímač - ze šachty pod křídlem jsem prořízl přístupový otvor do dutiny za ním. V té bude přijímač upevněný Dual Lock hříbečky. Bude upevněný vzhůru nohama na plastovou destičku. Používám lehčené PVC. Materiál se snadno řeže, je pevný, je lehký, snadno se lepí. Destička je zalepena do drážek, kudy vedou bovdeny. Ty tedy už musí být v trupu instalovány. Za přijímačem jsou do "okýnek" modelu vyříznuty malé otvory, jen tak velké, aby jimi šlo protáhnout dipól (T-čko) antény.

image

image

Flight controller je upevněn stejně, jen je v "normální poloze", je dual lockem připevněný k plastové destičce na dně šachty pod křídlem. Tady jsem pro plastovou destičku udělal zařez v bočnici trupu tři až pět milimetrů hluboký.

image

image

Je dobré si dobře rozmyslet délky kablíků. Musí být dostatečně dlouhé, aby se s jejich konektory dalo dobře manipulovat při montáži letadla, ale nesmí být dlouhé moc, prostoru, kam je naskládat, není mnoho!

image

Vepředu pod špičkou kabiny je zalepena překližková destička s matkou, do které se bude šroubovat plastový šroub pro upevnění desky s kamerou. Destička zapadá do zářezu v boku kabuny.

image

image

Modul GPS má plochý kablík protažený dopředu do kabiny a je zastrčený do zepředu vyříznutého zářezu asi centimetr pod vrškem sedla křídla. Pěna nijak nebrání prostupu rádiového signálu, ani ten centimetr trupu ani tři centimetry křídla nad ním. Není třeba modul strkat na hřbet trupu. Takto je také chráněn před nepřízní počasí.

image

Antény jsou na bambusovém kolíku, držáček na konci kolíku je 3D tisk PET-G.

image

image

Trup jsem celý lepil řídkým vteřiňákem.


zpátky na: Zadání │ dál: Křídlo


přehled kapitol:

  1. Twin Star
  2. Zadání
  3. Stavba
  4. Křídlo
  5. FPV
  6. Oživení flight controlleru
  7. Zálet
  8. Povrchová úprava
  9. Li-Ion
  10. Twin Star jako nosič GoPro MAX
  11. GoPro MAX na centroplánu
  12. Kamera Insta 360 GO 2
  13. Kamera GoPro Hero 10 Black
  14. Létání s Twin Starem
  15. Údržba
  16. Nastavení
  17. Nastavení INAV
  18. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Twin Star)