image

Létání s Twin Starem

GoPro na předku Twin Stara

Kamera GoPro Hero 10 Black patří na předek. Není to tak ale jednoduché, je potřeba pořešit rozvážení letadla, baterka v kabině v nejzašší zadní pozici tu kameru vepředu nevyváží.

image

Udělal jsem s Twin Starem doma v dílně vyvažovací pokus. Aby šlo kameru na předku vyvážit baterkou, musel jsem baterku položit na trup až úplně za centroplán. Koncepce tedy bude taková, že když povezu na předku GoPro, baterka bude dole vzadu v trupu za křídlem.

Druhý problém je aerodynamický. Kamera má poměrně velký čelní průřez a umístěna na trupu působí jako brzda. Při minulých pokusech (GoPro na Twin Starovi) jsem si ověřil, že aerodynamicky nevýhodná montáž kamery trčící mimo průřez trupu znamená potřebu o dost většího výkonu motorů a tím pádem je menší vytrvalost letadla - kratší doba letu. Kamera tedy půjde na místo špičky trupu.

Třetím problémem jsou vibrace od motorů, které znehodnocují pořízený záznam, tzv "jello effect" - vlněním obrazu. Držák kamery musí být navržen tak, aby vibrace od motorů nepřenášel do kamery.

Uřízl jsem tedy špičku trupu, ve Fusionu jsem si nakreslil základnu, která bude nedílnou součástí modelu a na kterou se budou přidělávat různé montáže kamer, k základně jsem přimodeloval držák na kameru GoPro, který umožňuje kameru na zemi natáčet do stran. Mezi těmito díly bude tlumení, držáky se k základně budou přichycovat polyamidovými šrouby.

Měl jsem všechno smontované, ale počasí dlouhodobě létání nepřálo. Kamarádi z jiných míst republiky ukazovali fotky ze slunečných dní, u nás pořád mlha a dohlednost v desítkách metrů. Až teď se udělalo hezky. Výsledek prvního letu je zde (je to jen technické video, jde jen o test montáže kamery):

Letět s kamerou nebyl problém, odpor kamery v zákrytu trupu je malý, nemusel jsem letět s větším plynem. Dokonce oproti předchozím letům letím v horizontu s o něco menším plynem, tak se projevila výměna motorů.

Kontrola natočeného videa doma na velké obrazovce ukázala tři věci:

  1. Jello effect se nekoná.
  2. Obraz v zatáčkách pocukává, i když jsem zatáčky letěl úplně plynule (mohu srovnávát, mám ještě druhý záznam z FPV brýlí). Problém bude asi v režimu stabilizace obrazu, který jsem u kamery nastavil.
  3. Kamera kouká moc nahoru. Horizont by měl být někde veprostřed, budu muset kameru v držáku sklonit dolů. Zkusím -10 stupňů.

Jediným problémem je vybíjení kamery. Po 17 minut trvajícím letu byla v baterce už jen 1/4 kapacity. To je ale tím mrazem! Ostatně i ve mně po půl hodině stání v mrazu na místě taky moc energie nezbylo! image

Končím s R9M

[19.10.2022]

Zkusil jsem přendat modul FrSky R9M z vysílače FrSky Taranis Q X7 do vysílače Radiomaster TX16s mkII 4in1. Proběhlo to hladce.

image

image

Zkusil jsem to s pětipalcou kopterou. Nastavení ve vysílači bylo jednoduché, protože koptery s flight controllerem potřebují jen základní jednoduché nastavení vysílače. Jen jsem si opsal nastavení ve starém vysílači - který přepínač je na kterém kanálu, číslo přijímače - a nastavil to samé v novém vysílači. Po nasazení vysílačového modulu vše hned fungovalo, ani jsem nemusel párovat! Letová zkouška proběhla bez problémů.

Udělal jsem několik letů, vše fungovalo. Pak ale došlo k havárii, kterou jsem si nedovedl vysvětlit. Záběr z palubní kamery je zde: Big Bang Křach Několik dní jsem o tom přemýšlel, pak jsem se pustil do stejné akce jako s kopterou s letadlem - Twin Star. Na stole v dílně jsem zkoušel, jak to funguje, potom jsem kvůli GPS musel na dvůr a ve zkouškách jsem pokračoval. A v jednu chvíli, kdy letadlo leželo na zemi na dvoře zapnuté už nějakou minutu, se začaly pohybovat kormidla. Cukatura trvající i několik vteřin, výchylky i přes deset stupňů! Když se to po chvilce opakuje, zjišťuji, že pořád běží telemetrie. To mě vyděsilo a hned jsem si vzpomněl na havárii s kopterou.

Tento zážitek mě znejistěl. Vypadá to jako problém s kopterou, rádio si samo hrabe do kormidel. Co se změnilo? Vysílací modul R9M jsem strčil do jiného vysílače a ve vysílači je jiný systém:

U všeho mohu jít na poslední verze, ale systém ACCST pro FrSky R9M má poslední aktualizaci někde počátkem roku 2020 a tak se obávám, že tento problém nepořeším.

Ventiloval jsem problém na modelářském fóru, doporučení bylo flashnout na vysílací modul i přijímače ExpressLRS. To mě taky napadlo, ale chci se teď soustředit na ELRS v pásmu 2.4 GHz, tak dám FrSky R9M a přijímače, které k tomu vysílacímu modulu mám, zatím do police.

Zálet s novými motory

Ve středu jsem vyměnil motory a těšil se, jak to s nimi ve čtvrtek vyzkouším. Mlha od rána do večera a déšť. V pátek zase mlha od rána do večera. Až dnes konečně modrá obloha!

image

Dopoledne jsem jel na svůj polygon. Ideální podmínky, jen ten teploměr by mohl ukazovat víc. I když mám speciální rukavice na lítání, cítím, jak mi prsty a ostatně celé tělo prochládají. Vylítal jsem jednu baterku, druhou jsem nechal v kapse. Druhý let nedám, jdu se raději schovat do tepla auta. Odlétal jsem si, co jsem potřeboval. Budu se už muset na zimu lépe oblékat, hlavně teplé boty. -4.5 stupně už je znát!

Ranní prolet nad mlhu

Druhý letový den, kdy jdu ven s myšlenkou, že mohu jít létat kamkoli, že nemusím volit trasu letu na loukami nebo strništi, kde letadlo v případě pádu najdu. Prostě po standardní předletové přípravě odstartuji a mohu letět někam, na co mi stačí výdrž baterek, minimálně 30 minut letu. Nemyslím za letu na nějaké případné selhání nečeho, jen letím, užívám si, kochám se.

Co jsem nepořešil, je chladno. Když jsem vylezl ven, teploměr ukazoval necelých pět stupňů. Než jsem se rozhodl, kam půjdu, jezdil jsem půl hodiny autem a hledal místo, kde není mlha. Teplota mezitím vylezla na deset stupňů a to není moc. Za půl hodiny, co jsem stál v mokré trávě, mi pěkně zmrzly nohy.

Let jsem si užil, jediné, co mě rušilo, byly vibrace od motorů. Kazí mi to obraz. Ale už se na tom pracuje! Zatím, co jsem létal, valil se na Mílešovku proud turistů, hulákání z cesty nahoru se neslo až ke mě na louku. Musel tam být dneska "Václavák"! Však dole byla mlha celý den.

letadlo: Twin Star
FPV vybavení: DJI FPV

FPV relaxačně

Po všem blnnutí s instalací jiného vysílacího modulu a přijímače, po všech instalacích firmwarů, po všech testech si jdu jen tak zalétat. Zrelaxovat se po práci.

Po práci moc času není. V pět je tma a když je nějaká oblačnost a slunce se u obzoru schová za mraky, je už v půl páté blbě vidět. DJI FPV má naštěstí vlastnost, kdy dovede podání obrazu upravit tak, aby byl terén i v šeru lépe čitelný. Při tom druhém letu bylo větší šero než se zdá v podání kamery.

letadlo: Twin Star
FPV vybavení: DJI FPV

Letadlo v této konfiguraci a teplotách může létat přes půl hodiny, lety jsem ukončil dříve, protože mi bylo zima a protože se opravdu šeřilo. Během půlhodinového letu si člověk může vyzkoušet několik stylů FPV létání: při létání mezi stromečky a u země free style, když se vydá dál od sebe tak long range, nejméně to dnes bylo cinematic, nebyla žádná filmovací kamera, není žádná stabilizace obrazu.

Přehled podle data | Starší image.


zpátky na: Kamera GoPro Hero 10 Black │ dál: Údržba


přehled kapitol:

  1. Twin Star
  2. Zadání
  3. Stavba
  4. Křídlo
  5. FPV
  6. Oživení flight controlleru
  7. Zálet
  8. Povrchová úprava
  9. Li-Ion
  10. Twin Star jako nosič GoPro MAX
  11. GoPro MAX na centroplánu
  12. Kamera Insta 360 GO 2
  13. Kamera GoPro Hero 10 Black
  14. Létání s Twin Starem
  15. Údržba
  16. Nastavení
  17. Nastavení INAV
  18. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Twin Star)