image

Performance Kit stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

03.11.2020

Druhé přetržení řemenu mi dalo impulz přemýšlet, co dál. Řemen s poštovným stojí 25 €, podle toho co čtu na internetu, je náhradní řemen v šuplíku doporučovaná praxe. Mě ale vadí více než to přetržení a výměna řemenu šachování s posuvem v ose Y. Pokud jenom trochu vzrostou odpory na pohybových šroubech znečistěním, dojde občas ke ztrátě kroku, někdy i k přeskočení zubu řemenu na kladkách pohonu šroubů osy Y. Vždy to je znehodnocení výrobku. Mám proto na ose Y trvale sníženou rychlost posuvu a hlavně akcelerace. To znamená snížení výkonu stroje a citelné prodloužení doby provádění operací. Když 2D operace trvá místo jedné minuty dvě minuty, dá se to vydržet. Když stroj hlučí při 3D operaci místo hodiny hodiny dvě, je to problém. Když dojde ke ztrátě kroků během 2D operace, dá se to relativně snadno napravit, po opětovné inicializaci stroje jde dojet rozdělanou operaci a pokažený díl vyříznout samostatně z jiného přířezu. Když stroj ujede v krocích při 3D operaci po desítkách minut práce, napravit se to nedá. Znamená to zničený materiál, ztracený čas.

image

Samozřejmě jsem i přemýšlel, zda se dá řemen pořídit jinde, ne u výrobce stroje. Řemeny se stejným modulem zubu i šířkou se dají běžně koupit, ale ne v délce, která je potřeba na stroj od Stepcraftu. Nebo se dá pořídit metráž, ale musel by člověk vládnout schopností řemen spojit. Stepcraft si evidentně nechá dělat řemeny na zakázku. Řemeny se vyrábí jako hadice, která se rozřeže, jako když z duše kola děláte gumová oka. A stepcraft potřebuje nestandardní délku!

Tak jsem se upnul k řešení, které už několik měsíců Stepcraft inzeruje a na které jsou dobré reference.

Říkají tomu Performance kit a tvrdí, že umožňuje zvýšení rychlosti v ose Y o 40%. Jeden krokový motor pohánějící přes ozubený řemen dva pohybové šrouby po stranách stroje nahrazuje dvěma motory přímo v ose těch šroubů. Navíc jsou motory silnější. Pro mě by to znamenalo, protože mám posuvy na ose Y zmenšené, zvýšení rychlostí na dvojnásobek! Tak jsem s přetrženým řemenem vedle klávesnice Performance kit objednal.

Přestavba stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.11.2020

Objednávka byla obratem vyřízena. V pondělí večer jsem objednal a další pondělí po obědě už u nás zvonilo UPC s padesáti centimetrovou krabicí z Německa (přepravné/poštovné 13€).

image

Přestavba je snadná. Obrázkové návody Stepcraftu mi připomínají dobu, kdy jsem si hrál s Merkurem. image

image

V krabici jsou pytlíky s mechanickou bižutérií a s kabeláží, dva krokové motory o poznání větší, než jsou ve stroji teď, deska s kompletně novou elektronikou řízení stroje a jiné čelo stroje.

image

image

image

image

Protože to je všechno větší a silnější, je k tomu i nový síťový zdroj 30V/5.3A. Ten původní je 30V/3A.

image

Odpoledne jsem se pustil do přestavby. Otočit router zadkem k sobě ...

image

Demontáž jde snadno image

image

Návod doporučuje označit si před odpojením kabelové svazky, to já mám už od montáže, když jsem stroj poprvé sestavoval.

image

Montáž mechaniky i elektroniky je opravdu jak montování lanovky z Merkuru, nedá se nic splést.

image

image

Jediné, co bych výrobci vytknul, je popis zapojení kabeláže do svorkovnic. V návodu je fotka, ale podle ní to není moc jisté. Jednoznačné jsou popisky na desce plošného spoje u svorkovnic, ale to si musí človék posvítit. Ještě že mám ty nové brýle! image A co mě jako obvykle trochu vztekalo bylo prostrkávání kablíků sloupky motorů. Sloupkem prochází trojlinka od senzoru otáček a dvoulinka od koncového spínače, v návodu je pěkný popis. Ten ale ukazuje postup, kdy hallova sonda je volně. V mém případě je ale sonda do sloupku už z výroby zatmelena a strkání silnějšího kablíku do zatáčky do díry, kde už je jiný kablík, bylo trochu na vztekání. Ale jinak šlo vše hladce a rychle.

image

Během montáže jsem zaznamenal různá vylepšení, třeba že na desce je připojení pro osvětlení portálu frézky, nebo že je deska standardně vybavena konektorem pro připojení senzoru délky nástroje, není třeba nic bastlit. Elektronika celkově vypadá robustněji.

Já jsem se rozhodl mimo provedení této přestavby i pro výměnu ovládacího software. Místo WinPC-NC USB jsem pořídil UCCNC a s tím je spojená výměna destičky v interface stroje. To je ale opravdu jen o tom jednu destičku vysunout z konektoru a jinou na konektor nastrčit.

image

V devět večer bylo hotovo. Instalace UCCNC do počítače ...

image Těším se, že vyzkouším, jak to jezdí! Instalace proběhla, instalační CD je evidentně kusově pálené, předpokládám, že je na něm zalicencovaný program. Po jeho startu se ale dozvídám "licence nenalezena!". image Bádám, pátrám, nalézám informaci, že v jednom z mailů mi měla přijít licence. Prohlížím maily, znovu čtu návod, ale licence nikde. Nakonec sedám ke kompu a do webového formuláře píšu žádost o pomoc.

image

Je devět večer, já mám všechno hotové, ale ani si nezavrčím. UCCNC jede jen v demo modu a do stroje nic neposílá. Odcházím z dílny nespokojený.

Zkouška stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.11.2020

Druhý den, když začala v Německu pracovní doba, jsem byl požádán o sériovové číslo vytisknuté na spodku interfejsu UC100 a za hodinu už jsem mohl vyzkoušet, jak stroj jezdí.

image

Vše proběhlo po mailu. Trochu mě to zaskočilo, tyhle šachy se sériovým číslem a klíčem k ostré verzi UCCNC nezapadají do německého ordnungu.

První zkouška proběhla bez problémů. Všechny pohony jedou. Měl jsem na ose Y nastavenou o dost menší rychlost a hlavně akceleraci, teď jsem to mohl vrátit na maximum. Dokonce maximální rychlost posuvu v ose Y doporučuje výrobce vyšší, než pro pohon řemenem.

První praktická zkouška je držák na kameru na model. Výkres ve Fusion 360:

image

řezací plán ve Fusion 360

image

příprava programu pro stroj

image

a export do dílny dole do programu UCCNC

image

image

Program je pro mě nový, chvíli mi trvá, než pochopím jeho filozofii. Zároveň s přestavbou stroje jsem připojil Tool Length Sensor TS-32, využil jsem i tuto novinku.

image

Operace řezání trvala chvilku.

image

image

image

image

Stroj funguje. image

Nastavení UCCNC:

 • X 50 mm/sec = 3000 mm/min
 • Y 70 mm/sec = 4200 mm/min
 • Z 50 mm/sec = 3000 mm/min


zpátky na: Zkušenosti (2) │ dál: Videa


přehled kapitol:

 1. Stepcraft-2/D.600
 2. Zprovoznění
 3. Programy pro CNC
 4. První pokusy
 5. První srážka s realitou
 6. Spindl
 7. Obsluha
 8. Nástroje
 9. Nástroje (2)
 10. Nástroje (3)
 11. Upínání
 12. Upínání deskových přířezů
 13. Spoilboard
 14. Upínky
 15. WinPC-NC USB
 16. UCCNC
 17. Tool Length Sensor TS-32
 18. Zkušenosti
 19. Provozování
 20. Hlučnost
 21. Zkušenosti (2)
 22. Performance kit
 23. Videa
 24. Co s tím dělám
 25. Inspirace
 26. Vylepšení
 27. Parametry stroje
 28. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router)