image

První pokusy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

24.12.2018

Stroj tedy funguje, teď přede mnou stojí úkol, jak dostat něco z mého výkresu do podoby vyříznutého dílu. Nic o tom nevím. Vím, že WinPC-NC USB bere DXF a plno jiných formátů, ale řezání podle takového výkresu nekompenzuje průměr nástroje. Vím, že Fusion generuje G-code a že G-kód je ta správná cesta, jak stroj programovat. Mým cílem je nakreslit něco ve Fusion 360, poslat to do WinPC-NC USB a zkusit to vyříznout. Mám jen vrták, zkusím to do desky XPS 7 mm tlusté.

image

V programu Fusion 360 toho moc neumím. Vymyslel jsem si, že do destičky vyfrézuji reliefní nápis. Je to hnedle 3D záležitost, překračující moje momentální ambice vyříznout jen obrys něčeho z deskového materiálu, ale zkusím to.

A nejlepší je na tom to, že jsem tomu věnoval zatím dohromady 30 minut. Ty softvéry, to je dneska úžasný! image Připravovat jednotlivé operace v tom CAM systému je zajímavá věc. Umí to i simulaci, kde to ukazuje nejen jak nástroj ubírá materiál, ale simuluje to i sklíčidlo, aby se poznalo, zda to nenarazí do obrobku. Já si maximálně zlomím nástroj za desetikoruny nebo provrtám desku stroje, ale na frézce může nešikovný programátor zničit frézu za tisíce nebo svěrák za desetitisíce. image

Čekal jsem, že budu muset věnovat hodiny na osvojení Fusion, WinPC-NC a nastavování stroje a už tu frézuji. Sice jen do XPS.

image

2D stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.12.2018

3D jsem zkusil, je na řadě zkusit seriozně 2D, zkusit něco vyříznout z deskového materiálu.

image

Nakreslil jsem si čtverec přesných rozměrů. Zkusím ho vyříznout a vyříznutý čtverec změřím. Měl by to být zase čtverec s hranou 6 mm.

image

V menu CAM jsem zvolil 2D opreace a v nich vylučovací metodou vybral operaci Contour. Zadal průměr nástroje, zadal výšky, v jakých má fréza přejíždět, v jaké výšce řezat. Nulovou výšku jsem zvolil ve výšce kontury a posun frézy dolů do řezu jsem zadal tloušťku materiálu plus půl milimetru. Když potom nastavím čelo frézy na horní stranu materiálu, měl by mi ten půl milimetr navíc zařídit, že desku proříznu skrz naskrz. A čtverec zkusím říznout na jedno upnutí desky a nástroje ve vzdálených místech pracovní plochy stroje, prořez směrem dolů by měl být všude stejný.

image

Při generování G-kódu jsem musel zvolit, pro jaký stroj program generuji. Vybral jsem náhodně Generic Acramatic a vygeneroval .nc soubor. Soubor jsem natáhl do řídícího programu stroje WinPC-NC a čtvereček nechal vyříznout na několika místech pracovní plochy stroje. Všechny čtevečky se vyřízly 6 x 6 mm, všechny byly prořízle správně skrz materiál se zadaným půl milimetrovým přesahem. To je dobré.

Balza stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

04.01.2019

Když dorazily první frézy (viz Fréza 1.2 mm), zkusil jsem řezat balzu. Vymyslel jsem si zámek na spojení dvou balzových dílů.

image

image

Zajímalo mě, jak bude vypadat řez a jak budou díly těsně doléhat.

image

Řezal jsem staré prkénko dvojky, které přežilo vytopenou dílnu v paneláku.

image

image

S výsledkem jsem spokojen.


zpátky na: Programy pro CNC │ dál: První srážka s realitou


přehled kapitol:

 1. Stepcraft-2/D.600
 2. Zprovoznění
 3. Programy pro CNC
 4. První pokusy
 5. První srážka s realitou
 6. Spindl
 7. Obsluha
 8. Nástroje
 9. Nástroje (2)
 10. Nástroje (3)
 11. Upínání
 12. Upínání deskových přířezů
 13. Spoilboard
 14. Upínky
 15. WinPC-NC USB
 16. UCCNC
 17. Tool Length Sensor TS-32
 18. Zkušenosti
 19. Provozování
 20. Hlučnost
 21. Zkušenosti (2)
 22. Performance kit
 23. Videa
 24. Co s tím dělám
 25. Inspirace
 26. Vylepšení
 27. Parametry stroje
 28. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router)