image

Upínání deskových přířezůstálý odkaz / permalink

23.10.2020

Deskové materiály lze ke stolu připevňovat samořeznými šrouby. Je to rychlé a praktické. A jdou tak snadno na desku stolu upevnit i malé kusy materiálu. Deskový materiál větších rozměrů lze zajistit i proti průhybu šroubem někde uprostřed. Zabrání se tím přizvedávání přířezu projíždějící frézou. Jen je potřeba najít místa, kudy fréza nepojede.

image

image

Já jako podložku používám OSB desku, zbytek po svém budování podlah. Deska je trvale položena na stole, U profily, kterými se normálně materiál upevňuje, jsou do drážek zastrčeny vzhůru nohama a příložkou je deska přitažena ke stolu.

image

Na desce mám nakresleny čáry, podle kterých přířez snadno srovnám s osami stroje. Důležité je mít různě dlouhé šrouby a používat je podle tloušťky materiálu. A taky musí mít rovnou dosedací plochu, šrouby s kuželovou hlavou materiál přířezu snadno roztrhnou. Deska slouží dlouho, rozvrtat ji šrouby a rozjezdit čelem frézy trvá dost dlouho.

Pokud si chcete ulehčit hledání místa, kam na přířezu šrouby umístit, nakreslete si díry pro šrouby přímo do výkresu - řezacího plánu a nechte si je vyříznout v první operaci. Desku stačí přidržet rukou a počkat, až stroj "vyvrtá" díry pro šrouby. Stroj se zastaví. přířez přišroubujete a můžete pokračovat dalšími operacemi.

Pozor na rozdílné materiálystálý odkaz / permalink

23.12.2020

Člověk se pořád učí.

image

Během jedné operace jsem zlomil dvě frézy a zlomily se skoro na stejném místě. Nechápal jsem to. Řezal jsem plast, u toho se řeší připalování materiálu na břity, ale ne nějaké síly. Došlo mi to až po chvíli.

image

Plastová deska leží na OSB desce, fréza jede 0.5 mm pod dolním povrchem plastové desky. Zabírá tedy 0.5 mm do dřeva OSB desky. A to dřevo vyžaduje jiné řezné podmínky než ten plast. Stačí potom náhlá změna směru, příliš velká akcelerace, tvrdší kousek dřeva v tom místě a fréza se zlomí. To co fréza snese v tom plastu, ve dřevě neustojí!

Je tedy dobré mít pod řezaným přířezem jako podložku materiál podobných vlastností jako je ten přířez. Předtím jsem řezal plast na OSB desce mnohokrát, až teď mě to přinutilo změnit toto uspořádání. Člověk se pořád učí.


zpátky na: Upínání │ dál: Spoilboard


přehled kapitol:

 1. CNC router Stepcraft-2/D.600
 2. Zprovoznění
 3. Programy pro CNC
 4. První pokusy
 5. První srážka s realitou
 6. Spindl
 7. Obsluha
 8. Nástroje
 9. Nástroje (2)
 10. Nástroje (3)
 11. Upínání
 12. Upínání deskových přířezů
 13. Spoilboard
 14. WinPC-NC USB
 15. UCCNC
 16. Tool Length Sensor TS-32
 17. Fusion 360
 18. CNC 3D
 19. Tutoriály pro 3D
 20. Zkušenosti
 21. Provozování
 22. Hlučnost
 23. Zkušenosti (2)
 24. Performance kit
 25. Videa
 26. Inspirace
 27. Vylepšení
 28. Parametry stroje
 29. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router)