Strategie a taktika
Tak jako v jiných oborech i tady ve Fusion 360 jde jednu věc dělat různými způsoby. Praxí si člověk najde cesty, které se mu osvědčí a jsou buď rychlé, produktivní, nebo bezpečné, nebo mají všechny požadované náležitosti. I já jsem se praxí dobral poznání, co a jak dělat.
Určitě platí body, které jsou uvedeny i zde na stránce níže: 10 tipů, které jsem potřeboval znát, když jsem začínal. Doporučuji si ty body během učení se práce s programem opakovaně číst.
10 tipů, které jsem potřeboval znát, když jsem začínal
To, co tady říká o Fusion 360 Austin, to mohu podepsat!
Je to taková PRVOTNÍ PRŮVODCOVSKÁ RADA.
anglicky možnost zapnout české titulky
Austinovo 10 tipů:
- 1 - Nauč se dobře pracovat se skeči, je to základ všeho, používej konstrukční roviny (Construct - plane) a projekce (ve skeči Project)
- 2 - Kótuj jen ty rozměry, na kterých ti záleží, zbytek řeš constrainty - vazbami
- 3 - Nespadni do pasti 3D skečů, s 3D geometrií ve skeči se nepracuje dobře, potřebuješ-li ji použít, znamená to, že jsi předtím v určení geometrie nepostupoval správně
- 4 - Hierarchie sad nástrojů: Solid, Surface, Form (schováno v Solid), Mesh - Solid jsou nejrobustnější, v některých případech je lepší použít Surface, pro volnější tvary Form a úplně volné Mesh. Čím volnější, tím hůře se pak dělají zásadnější změny geometrie nebo změny geometrie změnou parametrů.
- 5 - Hierarchie funkcí: preferuj funkce v tomto pořadí - Extrude, Revolve, Sweep, Loft, Patch
- 6 - Nauč se cestovat časem. Během modelování často není vše úplně jasné. Když člověk narazí a zjistí, že měl mnoho kroků předtím něco udělat jinak, lze se na časové ose vrátit a změnit to. Fusion pak přepočte - překreslí všechny následující akce. Autor videa k tomu říká že "minulost informuje budoucnost, budoucnost informuje minulost". Je to trefný pojmenování toho, jak člověk během modelování vytvoří několik iterací, než se dostane k té správné geometrii.
- 7 - Cestování časem je nebezpečné. Někdy i malá změna v minulosti způsobí chybu v následujících operacích a ty potom může být těžké opravit. (Libor k tomu říká, že s prohlubující praxí se tato hrozba podstatně zmenšuje)
- 8 - Udržuj si pořádek. Pojmenovávej si skeče i jiné prvky, vytvářej pro jednotlivé díly sestavy samostatné komponenty (New Component). Lépe se ti bude orientovat v historii modelování, komponenty lze podle potřeby v sestavě spojovat k sobě.
- 9 - Začni s jednoduchým projektem, který opravdu potřebuješ dotáhnout do konce. Nepouštěj se do složitého projektu, ztratíš se v tom. Začni jednoduchým, příště zkus něco složitějšího, tak se postupně dostaneš na vyšší a vyšší úroveň svých schopností pracovat s programem.
- 10 - Mysli v první řadě jako inženýr a až potom jako umělec.
Zakládat komponenty
Proč zakládám v modelu (laicky výkresu) komponenty, k čemu to je mít model rozdělený na komponenty, když je to další práce, další pojmenovávání, další složitost?
Komponenty vytvářím proto, protože přepnutím na komponentu ve stromě uvidím v timeline jen operace té komponenty - přehlednost na časové ose.
Pokud chci sestavu 3D modelu animovat, vytvářet nějaké expolzivní obrázky, bez komponent to nejde. Animovat lze komponenty, nejde animovat jednotlivá body. Více o animaci viz Animace
Pojmenovávat prvky modelu, pojmenovávat akce
Komponenty, skeče, body (tělesa), roviny - všechno si nějak v browseru smysluplně pojmenovávám. Usnadňuje to práci.
U jednoduchého modelu je orientace snadná i se jmény, které vygeneroval Fusion sám, ale když je model složitější, bez pojmenování je orientace složitá. Zvlášť, kdy se ke konstrukci vrátíte po nějaké době.
Pojmenovat lze i akce na timeline, i to bývá někdy velmi užitečné.
zpátky na: Můj pohled na Fusion 360 │ dál na: Tutoriály česky .. Strategie a taktika 2
přehled kapitol:
- Fusion 360
- Naučím se Fusion 360!
- Vlastnosti
- Vagón
- Návody, tutoriály
- Rozhraní
- Můj pohled na Fusion 360
- Strategie a taktika
- Strategie a taktika 2
- Tipy a triky pro modelování ve Fusion 360
- Tutoriály tématicky zaměřené
- Tutoriály kreslení modelů
- Komplexní ukázky práce
- Cvičení 1 - Stojánek na vajíčka
- Cvičení 2 - Lodička
- Cvičení 3 - Letadýlko
- Cvičení 4 - Letadýlko s 3D díly
- Další práce
- Proč, nač
- Pluginy
- Animace
- Fusion 360 - MANUFACTURE (výroba)
- Poznámky
- Na co si dávám pozor
- Jak rychle připravit díly pro řezání
- Volnoplošné modelování, T-spline
- Tutoriály k volnoplošnému modelování
- Klávesové zkratky k volnoplošnému modelování
- Tutoriály pro 3D
- Problémy
- Skripty, makra, programování, API
- Na závěr
- Novinky ve Fusion 360
- Správa
- Správa - Preferences
- Klávesové zkratky
- Fusion 360 a router Stepcraft
- Fusion 360 a router Lupa
- Fusion 360 a 3D tiskárna Průša
- Fusion 360 a STL
- Práce s STL
- Zdroje
- Modely ke stažení
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router | Fusion 360)