image

Naučím se Fusion 360! stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

15.07.2023

[4/2019]

Tak, jak jsem se seznamoval s oblastí CNC řezání, často jsem narážel na zmínky o používání CAD programu Fusion 360. Podobně v oblasti 3D tisku spousta lidí také mluvila o Fusion 360. Sám už nějaký měsíc kreslím v programu Rhino 3D, ale pořád mi chybělo něco více strojařského. Tak jsem si řekl, že se s Fusion 360 více seznámím, že se s ním naučím pracovat!

image

Obrázek výše ukazuje projekt 3dsets.com popsaný zde: https://www.adeon.cz . I to byl impulz k tomu brát Fusion 360 jako vhodný nástroj.

Začal jsem s Fusion 360 "intuitivně". Podle dotazů různě na fórech to s Fudionem zkouší podobným způsobem spousta lidí. Je lepší začít studiem a opravdu se naučit základy práce s programem, tutorialů je spousta a jsou výukové materiály i v češtině a odkazy na ně najdete i zde. Je rychlejší věnovat několik večerů výuce dle těchto výukových materiálů a chvilku cvičit na jednoduchých věcech, než hned zkoušet složitější projekt a náhodně lovit informace a rady po internetu. Existují i školení, kde vás po zaplacení jednotek tisíc školitel začátky provede. Nejsou to vyhozené peníze ani pro amatéra. Někomu takové školení hodně pomůže, někdo je spíš na samostudium. V každém případě začněte studiem základů práce s programem Fusion 360, vrátí se vám to v budoucnosti, ušetříte čas i energii - moje vlastní zkušenost! image

Nejvíc mi ze začátku dalo přehledné seznámení s Fusion 360 a potom koukání na ukázku praktické práce:

 1. Seznámení s programem Fusion 360 - seriál Matěje Škarky, kde ukazuje kreslení náčrtů, vazby, parametrické modelování, volnoplošné modelování, vytváření sestav, vytváření výkresů
 2. Vagón - videotutorial Olle Skölda, kde ukazuje tvorbu modelu vagónku podle obrazové předlohy

Odkazy na tutoriály jsou na této stránce: Návody, tutoriály

Poznámky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

30.03.2020

Když jsem se seznamoval s Fusionem 360, nechápal jsem zpočátku, že se vše dělá přes náčrty. Snažil jsem se z jednoho náčrtu, který jsem si přepnul do 3D, vytáhnout do prostoru těleso a to v prostoru tažením a tlačením ploch na něm tvarovat. Pak jsem pochopil, jak mohu postupně přidávat náčrty kdekoli v prostoru, jak mohou být náčrty mezi sebou provázány a docvaklo mi, že to je ten pravý nástroj pro mě, který myslí jako strojař. V náčrtech se pracuje s přesnými rozměry, s kótami, je to svět blízký třípohledovým výkresům.

image

Potom jsem ještě zjistil, že se mohu v kreslení vracet v čase zpět, že mohu rozměry dodatečně změnit a vše, co jsem nakreslil potom, se "přepočítá", pochopil jsem, co znamená, že je Fusion nástroj parametrický. Získal jsem nástroj, kterým mohu modelovat ve 3D v přesných rozměrech.

U složitých sestav se držím zásady co díl, to jedna komponenta. Dbám na pečlivé pojmenovávání všeho. Pojmenovávám výkres - Design, pojmenovávám vhodně vytvořené komponenty, objekty, skeče a geometrie. Názvy by měly být takové, abych i po měsících pochopil, co a proč jsem kreslil. U některých operací je výhodné vybírat v browseru nalevo a bez pojmenování jeho položek bych se v tom seznamu za chvilku nevyznal.

Je dobré si pojmenovávat nejen objekty ve stromě v Browseru, ale i akce v timeline. I tam je možnost pomocí Rename změnit default jméno nějakým názvem lépe popisujícím akci.

image

Ne na všechno se ale hodí pracovat s řezy a s přesnými rozměry. Někdy je třeba vyšetřit složitý geometrický tvar, přes lofty a sweep to je těžkopádné. Pak se hodí volnoplošné modelování - viz Volnoplošné modelování, T-spline.

Čeština stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

29.03.2020

Fusion 360 jde počeštit. Češtinu můžete koupit zde:

fusioncesky.cz

image

Já bych to nedělal. Podle mého názoru a zkušeností s jinými programy je to kontraproduktivní věc. U technických věcí je pracnost učení anglických termínů a českých podobná a když se člověk naučí pracovat s anglickou verzí programu, může bez problémů konzumovat informace, které jsou jen v angličtině. A těch je drtivá převaha! image Když mám program česky, musím ještě navíc "překládat", jak ten můj termín z mého počeštělého programu byl původně anglicky.


zpátky na: Video │ dál na: Naučím se Fusion 360! .. 3D modelář Blender


přehled kapitol:

 1. Jaké programy používám já
 2. Zálohování
 3. Poštovní klient
 4. Kreslení
 5. Fotografie
 6. Video
 7. 3D modelář Fusion 360!
 8. 3D modelář Blender
 9. Stahování videa

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Modelář a počítač)