Zálohování souborů v počítači
Počítače jsou technická zařízení jako každé jiné. Tak jako pračka přestane zničehož nic prát nebo auto najednou nejede, tak i počítač může najednou vypovědět službu. Když na počítači něco děláte, máte v něm uloženy výsledky své práce, svoje fotky, videa, kontakty, poštu, zpráva o tom, že data z disku počítače nelze zachránit, může být pro vás zprávou fatální. Tedy pokud nezálohujete.
Přitom zařídit si zálohu svých souborů není nákladná záležitost. Dá se pořídit dok, do kterého zastrčíte holý harddisk, dok připojíte kabelem k USB portu vašeho počítače a můžete zálohovat. Jednoduché a ještě můžete disk snadno uložit někam na místo skryté před zloději.
Praktičtější jsou 2.5" disky s USB rozhraním a v plastové krabičce. Jsou snáze přenosné, tišší, nehřejí se tak, jako velké disky 5". Jeden terabajt (TB) přijde nyní v roce 2018 na tisíc korun. Máte-li ve svém počítači disk 1TB, za ticícovku pořídíte zařízení, na které můžete zálohovat svoji práci!
Já kupuji disky WD 2.5" Elements Portable v kapacitách 1TB, 2TB a 3TB. Jsou to externí disky s výbornými referencemi a jsou taky asi nejprodávanější.
Dražší ale více účelů plnící je pořízení tak zvaného NAS serveru. To je krabice, kde jsou namontovány třeba dva velké disky, v krabici je i počítač a je to celé připojeno do vaší domácí sítě. Na disky v zařízení můžete nejen zálohovat, ale můžete ze zařízení promítat fotky, filmy, zařízení dokáže stahovat obsah z internetu a plno dalších věcí. Já používám Synology DiskStation DS215j se dvěma 3TB disky.
SyncToy
Archivaci jsem prováděl programem Total Commander. Ručně jsem porovnal obsah adresářů na disku v počítači a v archivu a ručně jsem spustil kopírování. To ale vyžaduje nějaké soustředění a čas a je to příležitost na něco zapomenout. Hledal jsem tedy program, který to bude dělat za mě automaticky. Takových programů se nabízí spousta, ale většinou jsou to "černé skříňky", u kterých člověk neví, co se děje. Hledal jsem program, u kterého budu vědět, co se přesně děje, něco jednoduchého, spolehlivého. Našel jsem program SyncToy.
To je produkt Microsoftu a je zdarma. Stáhnout se dá zde:
Připravíte si předpis odkud a kam chcete archivovat. Po spuštění program zjistí, co v archivu není a tyto soubory do archivu zkopíruje. Takových předpisů můžete mí i víc. Je to jednoduché na nastavení, jednoduše to funguje.
Nakonec jsem začal používat program FreeFileSync.
FreeFileSync
K archivaci používám také program FreeFileSync. Je podobně jednoduchý na ovládání a provoz jako program SyncToy. Je také zdarma, stáhnete ho třeba zde:
Výhodou je, že je k dispozici i pro jiné operační systémy než jsou Windows. Pokud váš počítač funguje s Unixem, můžete program použít taky.
Archivaci provádím v režimu "zrcadlení".
zpátky na: Jaké programy používám já │ dál: Poštovní klient
přehled kapitol:
- Jaké programy používám já
- Zálohování
- Poštovní klient
- Kreslení
- Fotografie
- Video
- 3D modelář Fusion 360!
- 3D modelář Blender
- Stahování videa
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Modelář a počítač)