články ¦ ¦ kontakt ¦ Hledat image

Rádio v setu s modelem stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.12.2016

Modely pro začátečníky jsou prodávány buď samostatně nebo v setu s rádiem, s vysílačkou, přijímačem a servy.

image

První otázkou je, zda koupit model v setu s rádiem, nebo pořídit vysílačku zvlášť. Tedy pokud jste se rozhodli koupit "začátečnický" model. image

Nákup modelu v setu s rádiem má dvě výhody:

  • Pokud nevíte, zda vás tato záliba opravdu chytne, pokud si to chcete zatím jen vyzkoušet, je pro vás set jasnou volbou. Nákup modelu s rádiem v setu je opravdu cenově výhodný. Když za měsíc dva letadlo odložíte do kouta, nevyhodili jste zas tak moc peněz.
  • Výhodou setu modelu s rádiem je rychlost a jednoduchost cesty od rozhodnutí "Chci to zkusit" k prvnímu pokusu o let. Opravdu jeden den v krámě koupíte a druhý den můžete jít zkusit svoje první lety!

Koupit hned na začátku pořádné rádio - lepší, ale dražší, vyžaduje víc přemýšlení. Když se ale rozhodnete pro pro vás správné rádio, může to být nakonec lacinější cesta než kupovat nejříve laciný set.

Rozdíl mezi setovým rádiem a dražším rádiem je v pohodlí používání toho dražšího. Poznáte to, až když vezmete do ruky nějaké lepší rádio. Na první pohled je partrný třeba jiný chod kniplů. Rozdíl je v mechanickém provedení, kniply setového rádia mají většinou tvrdší pružiny, a tak je jejich chod o dost tužší, než u lepších vysílačů. Dá se s tím ale žít. Nepříjemné je ale, když máte už dva modely a rádio si neumí zapamatovat jejich nastavení.

Jaké rádio tedy vybrat? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

22.12.2024

Když si nepořídíte rádio v setu s modelem, budete stát před nutností výběru vysílače. Vysílač lze dnes běžně koupit jako každou jinou elektroniku. Nabídka je široká, prodejců je hodně, vyznat se v tom všem je poměrně náročné.

image

Zpočátku není ani dost dobře možné vědet, co vlastně budu potřebovat, co všechno musí vysílač umět. A porovnat svoje požadavky s tím, co ten který typ rádia umí, není snadné už proto, že popisy rádií jsou plné pojmů a zkratek začátečníkovi neznámé.

Na začátku kariéry pilota modelů není třeba myslet mnoho let dopředu. První rádio může být jednodušší a až podle toho, kam se jako pilot posunu, s čím budu létat, může následovat nákup pokročilejšího vysílače. To první rádio vám může vydržet rok, dva, tři, další rádio už budete mít třeba deset let. To je ale hodně individuální, někdo vydrží s tím prvním deset let, jiný třeba jen rok.

Vysílače lze třídit podle jejich vlastností zhruba do třech tříd, kterým odpovídají vlastnosti vysílačů a cenová hladina. Je to trochu podobné trhu s automobily.

Při koupi rádia můžete zvažovat i pořízení rádia z druhé ruky. Dá se tak za stejný peníz pořídit rádio o třídu vyšší. U rádií vyšších tříd není třeba mít obavy, že starší rádio bude trpět nespolehlivostí.

Dost zásadní je rozhodnutí, zda pořídíte rádio, které lze volně programovat, nebo rádio tzv. šablonové. Volně programovatelná rádia mají systémy EdgeTX, OpenTX, Ethos. Jsou to systémy vycházející z jednoho základu, filozofie nastavování modelu v nich je prakticky stejná. Pilot má v nastavování absolutní volnost. Dává to v nastavování velké možnosti, ale pro někoho to může být těžké. U šablonových systémů výrobce předpřipravil šablony pro nastavování letadel různých typů, nastavování modelu tak je jednodušší.

2.4 GHz st�l� odkaz / permalink

21.12.2024

Dnes všichni výrobci vyrábějí vysílače pracující v pásmu 2.4 GHz. Každý výrobce má svůj systém přenosu. Není tak možné používat k vysílači jednoho výrobce přijímač od jiného výrobce.

Rozhodnete-li se pro vysílač jedné značky, budete v budoucnu nuceni kupovat přijímače stejné značky. Různí výrobci se se svými produkty podobných vlastností drží na různých cenách, existují trabanty, existují mercedesy. Volbou značky vysílače tedy volíte, kolik budete v budoucnu utrácet za přijímače.

U některých značek je problém s kompatibilitou i v rámci jejich výrobků. Výrobce změní protokol a vysílač a přijímače jednoho výrobce z různé doby pak nejde spolu prozovat.

K některým značkám vysílačů existuje možnost pořídit tzv. kompatibilní přijímač, to je přijímač od jiného výrobce, který s vysílačem umí komunikovat a který je lacinější. Má to však svá úskalí.

Jakou značku? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

14.5.2025

Když se diskutuje o výběru značky rádia, točí se diskuze kolem šikovnosti nebo nešikovnosti toho kterého menu vysílače - jeho možnosti a uživatelské přívětivosti a zejména jeho spolehlivosti. Zapomíná se ale na spolehlivost firmy!

Modelový případ: Přemýšlím, že bych se trošku posunul a splnil si další sen a to letadlo se spalovacím motorm - benzíňáka dvou nebo čtyřtakt. Ale moje šestikanálové Flysky asi nebude to pravé. Chtěl bych koupit druhý vysílač, co byste mi doporučili.

Diskuze dospěla ke dvěma tipům: Graupner a Jeti. Z hlediska funkčnosti a spolehlivosti a uvažovanému druhu provozu rovnocenné tipy. Padla otázka: Co přinese Jeti oproti Graupnerovi?

Moje odpověď: Jeví se mi firma Jeti jako firma aktivnější. Nesleduji Graupnera tak podrobně, ale připadá mi, že se u nich nic neděje (odpovídám si na tuto otázku v roce 2025 a u Grapnera vidím vývoj naposledy v roce 2019). V delším časovém horizontu a při větší investici do ekosystému se mi zdá Jeti jako bezpečnější investice.

Zkušenost je taková, že věci nejsou neměnné, technický vývoj jde dopředu, mění se legislativa a výrobci na to reagují a někdy to uživateli přinese zásadní problémy. Stane se potom třeba to, že nekoupíte pro svůj starší vysílač nový přijímač, nebo si pořídíte novější vysílač a vaše starší přijímače s ním nebudou komunikovat. Nebo výrobce nereaguje a nepřináší žádné novinky a vylepšení, protože ho opustil člověk zásadní pro vývoj systému. Vztah firmy k zákazníkovi a znalost historie značky by tak měly být také jedním s kritérií, když vybíráte nový vysílač.


zpátky na: Motýlkové ocasní plochy │ dál na: Praxe s vysílačem


přehled kapitol:

  1. Ovládání modelů rádiem - Radio Control / RC
  2. Ovládání modelů rádiem - Jak to funguje
  3. Základní vědomosti o rádiovém přenosu
  4. Funkce kniplů, mode 1, 2, 3, 4
  5. Funkce kniplů a kormidel letadla
  6. Motýlkové ocasní plochy
  7. Jaké rádio vybrat
  8. Praxe s vysílačem
  9. Přijímače
  10. Výběr přijímače
  11. Napájení přijímačů
  12. Praxe s přijímači
  13. Na co nejspíš narazíte
  14. Jakou značku
  15. RC - Můj pohled na trh
  16. Instalace rádia v modelu
  17. Pásmo 2.4 GHz
  18. Co se děje v oblasti 2.4 GHz
  19. Kmitočty - kanály RC souprav
  20. Kmitočty - kanály RC souprav - Přehled
  21. Zrcadlové kmitočty
  22. Výrobci
  23. Adresář
  24. RC - Co je tu nového

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Ovládání modelů rádiem - Radio Control / RC)