GoPro HD Hero
Kamera GoPro HD Hero je výborný filmařský nástroj.
Následující úvaha je o výhradním používání této kamery k filmování a k fotografování. Mnoho lidí pořizuje záběry svých aktivit pouze touto malou kamerkou. Důvody bývají dva:
Během jednoho našeho letu jsem k filmování záměrně použil jen kameru GoPro a na natočeném materiálu se pokusím ukázat, v čem tkví problém filmování jen a pouze touto kamerou.
Kamera má hodně širokoúhlý objektiv. Jeho ohnisková vzdálenost je 14 mm (přepočítáno na standard), zorné pole objektivu je přes 120 stupňů. Kamera ukáže, co je před vámi, co je po stranách, co je nahoře i dole. Přirovnal bych to ke schopnosti periferního vidění u člověka. V záběru vidíte vše, co je před vámi. Tak se záběr kamery podobá tomu, jak se na prostor díváme. Potom však naše oči zkoumají objekty v zorném poli jeden po druhém, koukají na každý v detailu, to co oko vidí okolo mozek odfitruje.
Filmař to řeší tak, že použije objektivy s různou ohniskovou vzdáleností nebo použije zoom. To však s kamerou GoPro nelze udělat. Kamera všechno točí pořád s tím extrémně širokým objektivem. Cokoli je kousek dál od kamery, ve filmu se jeví výrazně dál, než jak to bylo daleko ve skutečnosti.
Příkladem jsou záběry pořízené během obletu hradu Bezděz. Letěli jsme okolo hradu v poměrně velké blízkosti. Motiv hradu ale tvoří velmi malou část celého obrazu. Zdá se proto daleko. Zelený rámečkem jsem se pokusil ukázat, jak by viděla hrad kamera s objektivem běžné ohniskové vzdálenosti. Kdyby kamera zabírala to, co je v zeleném rámečku, byl by vjem vzdálenosti od hradu přirozenější, vypadalo by to ve filmu stejně, jako jsme to vnímali my svýma očima.
Kdybych točil záběr jinou kamerou, musel bych se potýkat hned s několika problémy:
Kamera GoPro zabírá tak velký prostor, že pohazování letadla turbulencí se v záběru moc neprojeví. Kamerka má pořád zaostřeno na pevnou vzdálenost, takže nehrozí rozostření záběru nečím v blízkosti objektivu. Širokoúhlý objektiv posbírá více světla a dojem z toho velkého obrazu je živější, než kdyby byl v záběru jen hrad. To jsou výhody. Nevýhodou ale je, že nemohu uspokojit přirozený pud diváka podívat se na hrad víc zblízka, přenést pozornost jen na něj.
Kamera se výborně hodí k záběrům s malým odstupem of filmovaného motivu, k záběrům v malém prostoru, kdy dokáže zprostředkovat periferní vidění lidského oka, dají se zabírat detaily zblízka z neobvyklých úhlů. Jedním záběrem kamery GoPro můžete popsat situaci snáz, než běžnou kamerou. Dostanete se s kamerou do míst, kam se z větší kamerou nevejdete, kameru třeba snadno prostrčíte malým větracím okénkem letadla. Pokud je ale celý film složen jen z takto širokoúhlých záběrů, je to nuda. Nuda proto, protože přirozené je, že očima se občas zaměříte na nějaký detail na zemi, třeba si prohlédnete podrobněji nějakou vesničku. Tahle kamera vám ale neumožní takovýto záběr udělat! Je tak širokoúhlá, že ani jejím natočením za objektem zájmu záběr detailu nepořídíte.
Pokud má být výsledný film koukatelný, lidskému vnímání přirozený, je dobré pořídit některé záběry další kamerou s běžným ojektivem. Bez záběrů pořízených touto druhou kamerou bude divák rušen pocity, že se chce podívat na tu vesničku nebo na ten hrad více v detailu, ale váš film mu to neumožní.
Je samozřejmé, že když pořídíte nějaké opravdu zajímavé a neopakovatelné záběry, budou diváci tolerovat všechny prohřešky proti filmařskému řemeslu. Když ale chcete zaujmout nějakým běžným "příběhem", měli byste alespoň základy tohoto řemesla respektovst.
zpátky na: Poznámky k výběru │ dál: (2014) Mobius
přehled kapitol: