image

Hawkeye Firefly 6S stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

24.02.2016

Kameru jsem pořídil jako druhou kameru ke kameře GoPro Hero3+ Black Edition. Potřebuji někdy druhou kameru, kterou bych točil třeba dění v kabině letadla. Ne vždy je možné jednu akci točit dvakrát s jedinou kamerou pokaždé v jiné pozici.

image

První dojmy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.02.2016

Hawkeye Firefly 6S kamera je zabalena v poměrně velké krabici. Krabice s kamerami GoPro jsou podobně veliké, když ale kameru GoPro z krabice vybalíte a chvíli na to koukáte, dojde vám, že máte kameru, ale jaksi nemáte čím ji upevnit. Jsou u ní sice nalepovací držáky, ale kdo by někam hned lepil držák, když ještě neví, jak s kamerou bude pracovat. To z téhle krabice se vysypalo plno užitečných věcí, držáky, které jsem ke GoPro musel teprve pořídit!

image

image

Plastové věci jsou na omak jiné, než GoPro držáky a jejich napodobeniny, někdo tvrdí, že ten plast je šitový. Uvidíme. Typy držáků v balení ale mají zvoleny prakticky.

Kamera přišla s posledním firmware verze 2.3. Trochu byl pro mě oříšek najít domovský web. Na krabici jsem si nevšimnul žádné adresy, v přiloženém manuálku taky nic, na stránce, kde jsem kameru objednával taky nic. Je to www.cnfpv.com.

Kamera indikuje provoz blikáním mezikruží kolem tlačítek a zdá se, že tato světelná indikace nejde vypnout. Displej na předku kamery také svítí. Pokud to nejde vypnout, znamená to problémy se skrytým natáčením. A nemusí jít jen o natáčení před natáčenými osobami opravdu utajené. Blikající kamera automaticky přitahuje pohled a filmovaní i když ví, že jsou filmování a že do kamery nemají koukat, tak na tu blikající věc bezděčně kouknou. A natáčení s malým dítětem je úplně ztraceno, dítě okamžitě přestane dělat co dělá a bude upřeně civět na ty blikající LEDky.

Kamera nevydává žádné zvuky. Nenašel jsem v menu možnost zapnout zvukovou indikaci. Zvuková indikace je dobrá věc, když potřebujete kameru ovládat bez možnosti se na ni podívat, nebo během konání jiné intenzivní činnosti.

Kamera se po připojení USB kabelem objeví v počítači jako disk, fotky i videa jdou potom snadno překopírovat do počítače. U kamery GoPro je třebaq vytáhnout pidi SD kartu z kamery, vložit ji do redukce a redukci zasunout do čtečky SD karet.

Druhé dojmy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.02.2016

Když zkouším kameru Hawkeye Firefly 6S další dny, nabírám další zkušenosti.

Svítící okruží tlačítek, na které jsem hudral, že je hrozně nápadné a že nejde tuto indikaci vypnout, venku na slunci moc dobře nefunguje. Blikání LEDky není skoro vidět! Gopro má malinký bod intenzivně svítící, je to lépe vidět. Navíc není možnost zvukové indikace spuštění záznamu. Výrobce kamery je zaměřen na FPV a tyto problémy použití kamery asi moc nevnímá.

Zapínání je rychlé, vypínání taky. Až moc. Žádné tři vteřiny držet! V některých aplikacích snadno dojde k doteku tlačítka. To jde relativně zlehka a omylem kameru vypnout je snadné!

Filozofie ovládání kamery tlačítky přes řádkové menu je trochu odlišná od kamer GoPro a dle mého názoru ne úplně šťastná. Problematické to je v souvislosti s ovládáním kamery přes wifi, k tomu se vrátím podrobněji.

Kamera nedisponuje možností nastavit snímkovou frekvenci 24 a 25 a případně násobky 25. To je dost velký problém pro toho, kdo chce zkombinovat záznamy z více kamer a jeho projekt je založen na snímkové frekvenci 24 nebo 25!

Podobně to je s nastavením sytosti barev. Ten, kdo chce pracovat s obrazem až v postprodukci, bude mít s materiálem z této kamery problém, je příliš "vivid".

Manuál je stručný a pro uživatele, kteří nemají praktickou zkušenost s pojmy zde použitými z fotografování a z filmování, budou některá nastavení a jejich popis v manuálu nesrozumitelná. Na čínský výrobek to ale není zase tak špatné. image Papírový manuálek je k verzi 2.2, kamera ale má nahraný firmware 2.3. Bohužel není z webu výrobce možné stáhnout aktuální dokumentaci. Alespoň já jsem ji nenašel.

Na webu výrobce jsou jen informace k novým verzím firmware a vlastní downloady firmware. Až tady jsem se dozvěděl, s jakým datovým tokem kamera pracuje: 1.Add option of High/Low bitrate (Note:1080P/60fps from 24Mb to 36Mb;2.5K from 24Mb to 28Mb;4K:from 24Mb to 29Mb, Can't increase unlimited.)

Někde jsem četl větu, že Firefly 6S je levnější ekvivalent GoPro Hero4 Black, ale tak to určitě není. Ergonomie kamery GoPro je lepší a se 4K rozlišením kamery Firefly to není tak úplně v pořádku. image Je ale třeba mít na mysli, že jde o kameru za čtvrtinu peněz a tak je na každém se rozhodnout, které parametry oželí.


zpátky na: Mobius │ kam dál: Hawkeye Firefly 6S - Parametry ještě dál: Hawkeye Firefly Q6


přehled kapitol:

 1. Kamery do modelů, filmování z modelů
 2. Kamery na modelech - přenosové systémy
 3. Systémy pro bezdrátový přenos obrazu - Můj pohled na trh
 4. Záznamové systémy
 5. Výběr kamery
 6. Kamery do modelů - můj pohled na trh
 7. Poznámky k výběru
 8. GoPro HD Hero
 9. Mobius
 10. Hawkeye Firefly 6S
 11. Hawkeye Firefly Q6
 12. Hawkeye Firefly Micro
 13. GoPro 360 MAX
 14. Insta360 GO 2
 15. GoPro Hero 10 Black
 16. Runcam Thumb Pro
 17. Insta360 X4
 18. Ukázky videí z různých kamer
 19. Filmování z modelů
 20. Natáčení modelu svépomocí