Bezpečnoststálý odkaz / permalink

15.08.2015

Než budete mít model doma a než začnete svoje první experimenty, bude pro vás užitečné přečíst si něco o bezpečnosti.

image

když se vrtule nečekaně roztočí :-/

image image
Věnujte pozornost vaší bezpečnosti. Akumulátory pro pohon modelů skrývají velké množství energie. Při zkratu tečou dráty opravdu velké proudy, které dokážou roztavit jejich izolaci a tak nejen že si zničíte jednu z nejdražších součástí modelu, ale hlavně se můžete pořádně popálit. Také při pokusech s elektromotorem a vrtulí mějte na paměti, že i malá vrtulka vás může ošklivě seknout nebo vyrazit oko!

Manipulujte s modelem a s vysílačem s potřebnou opatrností. I malá vrtule dokáže zranit, když je špatně namontovaná, může z hřídelky elektromotoru i uletět a trefit vás do obličeje. Naučte se nejdříve zapínat vysílač a až potom zapojovat pohonný akumulátor a při vypínání postupovat opačně, vypínat vysílač až po rozpojení kabelů napájení. Přijímač a regulátor motoru se může bez signálu z vysílače dostat do nedefinovaného stavu a roztočit motor.

Pokud budete mít chytřejší vysílač, začněte tím, že si nastavíte přepínač, kterým budete blokovat ovládání plynu. Zabráníte tak nečekanému roztočení vrtule při náhodném pohybu kniplu plynu (cut-off).

Co dokáže i "malý" modelstálý odkaz / permalink

04.01.2016

Tohle video ukazuje veselé momenty spojené s létáním nebo s ježděním s modely. Většinou je to opravdu legrace, někdy ale trochu zamrazí:

Třeba v čase 1:05: Kolik váží takové auto? Jakou rychlostí ve skoku letí?

Čas 1:35: Nestačíte uhnout ani když máte o situaci přehled. Natož když se díváte jinam a model/y nesledujete!

2:13: Auto dokáže zout botu! Trefený náraz čekal a vyskočil, jinak to mohlo skončit těžším zraněním.

2:58: To je trochu speciální případ. Srážka běžného modelu s dráty elektrického vedení nemusí mít pro ostatní žádné následky. Model s uhlíkovými vlákny je však vodič a zkrat způsobený modelem může v lepším případě končit zničením elektroniky v modelu, v horším přepálením elektrického vedení se všemi důsledky.

Modely je záhodno provozovat na vhodném místě a všichni lidé v prostoru by měli být soustředění na dohpodnutém místě. Jak se začnou lidé v prostoru létání pohybovat (i zúčastnění), je na průšvih zaděláno. A nemusí jít ani o velké hmotné modely, i vrtule malého modýlku může zranit. Létání někde v parku ve městě je tak dost velký risk.


zpátky na: Co ještě dokoupit │ dál: Výuka létání


přehled kapitol:

 1. Jak začít s létáním s rádiem řízenými modely
 2. O čem to je?
 3. Výběr prvního modelu
 4. Co ještě dokoupit
 5. Bezpečnost
 6. Výuka létání
 7. Abychom si rozuměli
 8. Doma v klidu
 9. Jak by mělo vypadat místo pro létání
 10. Jaké by mělo být počasí
 11. První let, zálet modelu
 12. Jak s vysílačem