Bezpečnost stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

15.08.2015

Než budete mít model doma a než začnete svoje první experimenty, bude pro vás užitečné přečíst si něco o bezpečnosti.

image

ilustrace: když se vrtule nečekaně roztočí

image image
Věnujte pozornost vaší bezpečnosti. Akumulátory pro pohon modelů skrývají velké množství energie. Při zkratu tečou dráty opravdu velké proudy, které dokážou roztavit jejich izolaci a tak nejen že si zničíte jednu z nejdražších součástí modelu, ale hlavně se můžete pořádně popálit. Také při pokusech s elektromotorem a vrtulí mějte na paměti, že i malá vrtulka vás může ošklivě seknout nebo vyrazit oko!

Manipulujte s modelem a s vysílačem s potřebnou opatrností. I malá vrtule dokáže zranit, když je špatně namontovaná, může z hřídelky elektromotoru i uletět a trefit vás do obličeje. Naučte se nejdříve zapínat vysílač a až potom zapojovat pohonný akumulátor a při vypínání postupovat opačně, vypínat vysílač až po rozpojení kabelů napájení. Přijímač a regulátor motoru se může bez signálu z vysílače dostat do nedefinovaného stavu a roztočit motor.

Pokud budete mít chytřejší vysílač, začněte tím, že si nastavíte přepínač, kterým budete blokovat ovládání plynu. Zabráníte tak nečekanému roztočení vrtule při náhodném pohybu kniplu plynu (cut-off).

Co dokáže i malý model stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

04.01.2016

Tohle video ukazovalo veselé momenty spojené s létáním nebo s ježděním s modely. Většinou je to opravdu legrace, někdy ale trochu zamrazí:

Zbyl mi tu než komentář:

Třeba v čase 1:05: Kolik váží takové auto? Jakou rychlostí ve skoku letí?

Čas 1:35: Nestačíte uhnout ani když máte o situaci přehled. Natož když se díváte jinam a model/y nesledujete!

2:13: Auto dokáže zout botu! Trefený náraz čekal a vyskočil, jinak to mohlo skončit těžším zraněním.

2:58: To je trochu speciální případ. Srážka běžného modelu s dráty elektrického vedení nemusí mít pro ostatní žádné následky. Model s uhlíkovými vlákny je však vodič a zkrat způsobený modelem může v lepším případě končit zničením elektroniky v modelu, v horším přepálením elektrického vedení se všemi důsledky.

Tady podobné video:

Modely je záhodno provozovat na vhodném místě a všichni lidé v prostoru by měli být soustředění na dohpodnutém místě. Jak se začnou lidé v prostoru létání pohybovat (i zúčastnění), je na průšvih zaděláno. A nemusí jít ani o velké hmotné modely, i vrtule malého modýlku může zranit. Létání někde v parku ve městě je tak dost velký risk.

Tady je vidět situace, kde byla špatná domluva:

Lidé mají respekt k letadlům se spalovacími motory, ale měli by se mít stejně tak na pozoru před letadly s elektromotory. Ta energie ukrytá v točícím se motoru a vrtuli je srovnatelná a navíc elektromotor se může kdykoli nečekaně roztočit!

Poučné je i koukání na karamboly jiných. Viz Havárie, horké chvilky, komedie

Pozor na vrtule stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

15.01.2024

Někoho může napadnou použít na spalovací motor vrtuli pro elektry. To není dobrý nápad!

Běh spalovacího motoru se velmi liší od běhu elektromotoru. U elektromotoru zabírají póly motoru plynule po celou otáčku, ve spalovacím motoru během otáčky probíhá výbuch, výfuk, střídá se záběr pístu s tím, že setrvačnost vrtule pohání motor. Namáhání listů vrtule je u spalováku odlišné a plastová vrtule na to není konstruovaná.


zpátky na: Co ještě dokoupit │ dál: Registrace


přehled kapitol:

 1. Jak začít s létáním s rádiem řízenými modely
 2. O čem to je?
 3. Výběr prvního modelu
 4. Abychom si rozuměli
 5. Nastavení vysílače
 6. Co ještě dokoupit
 7. Bezpečnost
 8. Registrace
 9. Výuka létání
 10. Doma v klidu
 11. Jak by mělo vypadat místo pro létání
 12. Jaké by mělo být počasí
 13. První let, zálet modelu
 14. Jak s vysílačem
 15. Slovníček pojmů