Jak by mělo vypadat místo pro létání  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.08.2015

Budete potřebovat hodně místa! Potřebný prostor pro létání je větší, než si zpravidla každý myslí. Model neletí krokem, běžně se jeho rychlost pohybuje kolem 40 m/h a desítky metrů vzdálenosti překoná za pár vteřin!

image

Jděte to zkoušet raději na větší plochu, velikost poloviny fotbalového hriště je minimum. Plocha by měla být bez stromů, bez keřů, bez domů, plotů, rybníčků a neměla by být těsně vedle silnice. Pro zaklouzání modelu vám bude stačit cca 50 m, ale pro další pokusy o let budete opravdu potřebovat prostor! Nebuďte líní jít doprostřed prostoru, je-li na jeho okraji alej, les, elektrické vedení nebo domy. Snadno se vám při prvních letech přihodí, že model zaletí za vaše záda a lovit hned model ze stromu není dobrý začátek.

Nejlepší je louka s trávou cca 10 - 20 cm, ta je nejmilostrdnejší. Po prvním hodu, kdy už je jasné, že se model po odhození hned nezřítí, už to může být louka s krátkou trávou. My ale předpokládáme, že náš školní model je dobře připravený a nezřítí se. Bude nám tedy vyhovovat krátká tráva. Louka se může i mírně svažovat.

Pokud je terén svažitý, mělo by foukat proti svahu. Výběr terénu tak závisí na počasí. Neměli byste při létání koukat do slunce. Výběr terénu tak závisí na denní době.

V krajině jsme hosty stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.08.2015

Až budete hledat místo pro vaše létání, myslete na to, že každý kus půdy někomu patří. Louka, pole, hřiště, cesta, letiště. 

image

Všechno má svého majitele. Chovejte se tak, abyste nepoškozovali majetek jiných lidí, třeba zemědělcům úrodu, buďte ohleduplní.

Zamyslete se také nad tím, že váš model s motorem vydává nějaké zvuky. I ten s elektromotorem! Zvuk motoru ale i samotné vrtule je slyšet stovky metrů daleko.


zpátky na: Doma v klidu │ dál: Jaké by mělo být počasí


přehled kapitol:

 1. Jak začít s létáním s rádiem řízenými modely
 2. O čem to je?
 3. Výběr prvního modelu
 4. Abychom si rozuměli
 5. Nastavení vysílače
 6. Co ještě dokoupit
 7. Bezpečnost
 8. Registrace
 9. Výuka létání
 10. Doma v klidu
 11. Jak by mělo vypadat místo pro létání
 12. Jaké by mělo být počasí
 13. První let, zálet modelu
 14. Jak s vysílačem
 15. Slovníček pojmů