Jaké by mělo být počasístálý odkaz / permalink

19.08.2015

Abyste model mohli zalétnout, abyste za letu mohli pozorovat jak se model chová, mělo by být při prvním letu a záletu modelu klidné ovzduší. Mělo by být bezvětří nebo jen mírný vánek, vzduch by neměl být turbulentní. Po ránu a večer bývá ovzduší zpravidla nejklidnější.

image

Tak, jak poroste vaše schopnost model řídit, budou se vám rozšiřovat možnosti létání. Budete zvládat silnější vítr i složitější terény s překážkami a podobně. Vy ale máte před sebou svůj první let a první let vašeho modelu a potřebujete počasí, které vám nebude první pokusy ztěžovat.

Za pěkného teplého počasí se může i za bezvětrného počasí udělat najednou docela silný vítr. Mohou za to stoupavé proudy - termika, které "nasávají" vzduch ze svého okolí. Přichází potom silný vítr z nečekaného směru. V létě proto není nejvhodnější doba vyrazit na létání po obědě. Termika je už kolem jedenácté hodiny rozvinutá a funguje do pěti do večera a někdy i déle. Lepší je proto vypravit se na louku brzy dopoledne nebo až v podvečer.

Není-li vhodné počasí, odložte létání na později!

Poznámka: Co je to to bezvětří nebo "slabý větřík", "mírný vánek"? Za bezvětří stoupá kouř kolmo vzhůru, větřík způsobuje šelestění listů stromů. Pro zjištění směru větru musíte natočit tvář proti větru nebo někde vidět kouř z komína. Tak je ten vítr slabý. Více viz např. Značky pro zobrazení směru a síly větru.


zpátky na: Jak by mělo vypadat místo pro létání │ dál: První let, zálet modelu


přehled kapitol:

 1. Jak začít s létáním s rádiem řízenými modely
 2. O čem to je?
 3. Výběr prvního modelu
 4. Co ještě dokoupit
 5. Bezpečnost
 6. Výuka létání
 7. Abychom si rozuměli
 8. Doma v klidu
 9. Jak by mělo vypadat místo pro létání
 10. Jaké by mělo být počasí
 11. První let, zálet modelu
 12. Jak s vysílačem