¦ Kontakt ¦ Hledat image

Obrázky na této stránce se vám bez problému zobrazí třeba v prohlížeči Opera.

Jak létat na svahustálý odkaz / permalink

03.09.2004

Cíl

Cílem je udržet se s modelem ve svahovém proudění.

Létání na svahu není žádná věda. Když to pěkně nosí, je to jednodušší, než v termice, protože létáte ve své blízkosti a místo proměnlivé termiky vás nese stabilnější svahové proudění. Těžší je to v tom, že nad loukou můžete letět kamkoli a přistát kdekoli. Na svahu musí letadlo letět tam, kam chcete vy.

Proč se letadlo na svahu udrží?stálý odkaz / permalink

03.09.2004

Letadlo na svahu udrží vzestupná složka proudění vzduchu. Z obrázku 1 je to zřejmé.

image

Vzduch proudící krajinou (vítr) obtéká kopec přibližně tak, jak je na obrázku znázorněno. Šipka znázorňuje směr větru. Barevné balónky znázorňují pohyb vzduchu. Vítr je žene proti kopci. A protože kopec stojí větru v cestě, je vzduch nucen stoupat podél kopce vzhůru. A s ním i balónky.

Pokud do takového proudění vletí větroň a svislá složka větru je stejná nebo větší než klesání větroně, bude větroň v letu podél svahu stoupat nebo se minimálně bude držet ve stejné výšce. Větroň se musí převážnou čast doby letu pohybovat v pásmu s dostatečnou svislou složkou větru. Pokud odletí dál od svahu, bude klesat. Pokud zaletí za svah, bude klesat.

Z uvedeného je zřejmé, za jakých podmínek je možné na svahu létat:

  • musí foukat proti svahu
  • svah musí být dostatečně strmý a musí mít dostatečné převýšení, aby byla dostatečná svislá složka větru
  • letadlo musí letět rychleji, než jaká je rychlost větru - pokud je vítr silnější, letadlo odcouvá za hranu kopce

To jaký svah je vhodný pro ten který model se dá posoudit po krátké zkušenosti. Stačí pozorovat chování modelu (svého/cizího) a meteorologické podmínky. A hlavně zkoušet létat.


S jakým modelem na svah?image