¦ Kontakt ¦ Hledat image

19.07.2003

Konstrukce leteckých modelů  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.08.2018

Konstrukce modelů je krásná disciplína, která se v principu nelíší od konstrukce skutečných letadel. Stejně jako u konstrukce skutečných letadel je i konstrukce modelů disciplínou velmi komplexní.

Většina lidí se domnívá, že na letadle se dá všechno spočítat a že výsledky jsou stoprocentní. Na druhé straně člověk, který mnoho studoval a tak se dozvěděl o spoustě složitostí a vlivů, propadá beznaději, že nic není jisté a vůbec nic nelze spočítat zcela přesně a spolehlivě. Paradoxní je, že oba pohledy jsou v podstatě správné, představují totiž mantinely, ve kterých se profesionální výpočtář pohybuje.

Oldřich Olšanský

Namalovat na papír návrh svého letadla, vyřezat díly, slepit je, letadlo připravit k letu a potom vidět, že to opravdu letí, to je úžasný pocit! image Ono stačí úspěšně něco postavit vlastníma rukama podle plánů nakreslených někým jiným, už to je výkon. Ale vlastní konstrukce, to je další level!

Nemusíte být vysokoškolským profesorem, abyste něco takového dokázali, nemusíte být inženýrem. Měli byste ale umět koukat, měli byste zkoumat jak to dělali a dělají jiní. Není účelem prošlapávat slepé uličky, kterými procházeli konstruktéři modelů sto let před vámi.

A když už něco zkonstruujete a postavíte, měli byste být i dobrým pilotem, který bude umět nový stroj zalétnout a posoudit. A který bude vědět, jak vlastně by to mělo letět. Dát si za úkol zkonstruovat vlastní model a naučit se na něm i řízení modelů není šťastný nápad.


dál na: Oblasti konstrukce


přehled kapitol:

 1. Konstrukce leteckých modelů
 2. Oblasti konstrukce
 3. Metody konstrukce
 4. Stavební výkresy modelů letadel, plánky
 5. Zvětšování plánků
 6. Použití výkresů skutečného letadla ke stavbě modelu
 7. Postup
 8. Zadání
 9. Křidélka
 10. Pohony
 11. Testování, zálet
 12. Příklady
 13. Nepřesnosti v konstrukci modelu
 14. Dodržení tvaru profilu
 15. Nepřesnosti při stavbě
 16. Nepřesnosti za provozu
 17. Ukázky, tipy

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna)