image

První pokusy o let stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

01.09.2021

První pokusy o let se odehrály na slepé silničce u nás za humny. Hned na začátku jsem narazil na problém, že z trávy se nedá startovat, vrtule jsou hodně nízko nad zemí. Proto jsem to zkoušel na asfaltu.

Myslel jsem, jak kopteru přizvednu pár centimetrů nad asfalt a budu zkoušet viset na místě. Místo toho se koptera pohybovala nečekaně nahoru, povyskočila, aniž bych přidával plyn, nebo naopak výkon nečekaně spadl a i když jsem přidal, koptera šla k zemi. Dokonce se někdy ve vzduchu "vypnula" - odarmovaly se motory. A pořád se točila kolem svislé osy na na knipl "yaw" nereagovala. Přešel jsem na kraj louky, kde jsem se odvážil výš nad zem a tam jsou ty pády dobře vidět. Buď jsem takový dřevák, nebo je něco špatně.

Co mě vyděsilo, je hluk vrtulí. Udržuji dobré vztahy se sousedy, ale tenhle kravál se jim líbit nebude. Ve videu to není poznat, ale hluk vrtulí byl velmi intenzivní, nepříjemný.

Na druhý pokus jsem si vzal "letiště". Plastovou bedýnku, ze které odstartuji i v trávě a hlavně nebudu padat na tvrdý asfalt. Výkon motorů jsem v Betaflightu stáhnul na 60%, na plyn nastavil výraznou křivku. A byl jsem rozhodnut sérií pokusů přijít věci na kloub. Ale bylo to pořád stejné. Koptera měla výraznou snahu stoupat, při tom se pomalu otáčela kolem svislé osy a na knipl, kterým jsem se snažil otáčení zastavit, prakticky nereagovala. Po chvilce se odarmovly motory a koptera spadla jako kámen dolů. To je ta první minuta následujícího videa:

Ukázal jsem záběry kamarádům a Radim Klaška se mi hned ozval, že za ním mám přijet, že se na to spolu podíváme. Dorazil jsem, Radim odmontoval vrtule, připojil kopteru ke konfigurátoru a za minutu už hlásil: Ty zadní motory se Ti otáčí na druhou stranu! To byla jediná věc, kterou, když jsem kontroloval svůj postup montáže a nastavování, abych našel, kde jsem udělal chybu, neudělal. image

image

Měl jsem to nejdřív správně, ale jak jsem pořád koukal na tenhle obrázek a jak jsem kopteru měl na stole různě otočenou, ruplo mi v kouli a přepájel jsme přívody těch dvou motorů. Úlet. Připadal jsem si u Radima jak pitomec. image

Za hodinu už jsem byl s bedýnkou na louce.

Hned první přidání plynu a slyším podstatnou změnu. Hluk vrtulí je o hodně menší. Koptera se po přidání plynu způsobně přizvedla, jen mírně se šinula stranou, nikam se neotáčela a když jsem vychýlil knipl pro otáčení koptery, koptera se způsobně otáčela, kam jsem chtěl. Absolvoval jsem hned několikaminutový let a vše proběhlo tak, jak jsem si prapůvodně představoval. Tedy nejsem dřevák. Tedy dřevák jsem, že jsem měl ty motory obráceně, ale ne při pilotáži. image Jediné, s čím jsem měl trochu problém, byla viditelnost stroje. Koptera je ze všech stran stejná a sto metrů daleko už je opravdu blbě vidět. V podstatě se řeší typický začátečnický problém, že když koptera letí chvíli rovně, je za vteřinu dvě dost daleko. Co je ohromující, je dynamika letu. Teším se, až namontuju na kopteru FPV výbavu.


zpátky na: Nastavení Betaflight │ dál: První FPV let


přehled kapitol:

 1. Musím ty kvadrokoptery taky zkusit!
 2. Co to obnáší? O čem to je?
 3. Stavba
 4. Jak? (stavba)
 5. Jak? (létání)
 6. Systém
 7. Sestavení a oživení
 8. Nastavení Betaflight
 9. První pokusy o let
 10. První FPV let
 11. Chasing poprvé
 12. Insta 360 GO 2
 13. Létání s kopterou
 14. Shrnutí
 15. Parametry
 16. HGLRC KT20

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Musím ty kvadrokoptery taky zkusit!)