image

Karle, budeš mi lítat jako cvičný objekt? - chasing stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

20.10.2021

Chtěl jsem si vyzkoušet let za modelem letadla - tak zvaný chasing. Domluvili jsme se s Karlem, že se sejdeme ráno u nich na letišti a já zkusím létat za jeho modelem. Karel vybral Twin Stara.

Mám za sebou cca 10 letů s kopterou, nevím, co od sebe a od koptery mohu čekat! Přístupuji k tomu s respektem. I když je to kamarádovo letadlo, i malá kolize by mi byla nepříjemná. Vrtule dovedou kuličky nehezky posekat a Karel si svých letadel hledí! image

Hned na začátku mám problém Karlovo letadlo ve vzduchu najít! Ranní nebo večerní světlo je výhodnější, teť už je slunce vysoko nad obzorem a vzduch je přesvícený. Bílé letadlo je z větší vzdálenosti proti zákalu špatně vidět. Dobré je, že se s kopterou mohu rozhlížet na všechny strany, dokonce se mohu podívat nahoru i dolů, skoro pod sebe. Když Karlovo letadlo zahlédnu, celkem snadno ho dotáhnu, ale jsem opatrný s přibližováním. Širokoúhlý objektiv klame, mě to zrychlování a zpomalování zatím moc nejde, tak se držím zpátky. Co mi nejde vůbec, je prudší změna směru letu. Když Karel otočí do protisměru, já sice otočím kopteru za ním, ale zřejmě ještě chvíli letím pozadu původním směrem a asi i nastoupám. Karel mi vždycky zmizí dole.

Problém mám stále s viditelností druhého stroje. Jak Karel vyletí nad horizont, přestanu jeho Twin Stara prakticky vidět! A druhý problém je, že mám pořád plyn omezený na 60%. Potřeboval bych víc přidat, abych se rychleji na Karlovo letadlo dotáhnul! A standardní můj problém, že když Karla doletím a hrozí mi srážka, nadletím nad něj a ztratím ho z dohledu. Mám pořád tendenci řešit rozdíl vzájemné rychlosti přitažením jako s letadlem. Musím se naučit brzdit jako s kopterou! A mnohem víc pracovat s plynem. Chce to víc natrénovat! Už ze mě ale spadl ten největší strach, že do Karla naletím.

Pro druhý let vytáhl Karel pusher-jeta. Menší letadlo, rychlejší letadlo. Je to o dost větší fofr. Ale bohužel stíhačka není proti zemi prakticky vidět. Stejně jako její předloha! image Mezitím kluci dole vzlétají s dalšími modely a ve vzduchu se to zahušťuje. Občas se ve vzduchu míjíme úplně náhodně a začíná to zavánět průšvihem. Vyhodnotil jsem si situaci jako nebezpečnou a držím se raději dál! Nakonec mě vysvobodí vybitá baterka.

Po těch dvou letech je mi jasné, že mám ještě hodně co trénovat! image

Poznámka: Obě videa jsou záznam z brýlí DJI FPV, co vidíte vy, vidím za letu i já.


zpátky na: První FPV let │ dál: Insta 360 GO 2


přehled kapitol:

 1. Musím ty kvadrokoptery taky zkusit!
 2. Co to obnáší? O čem to je?
 3. Stavba
 4. Jak? (stavba)
 5. Jak? (létání)
 6. Systém
 7. Sestavení a oživení
 8. Nastavení Betaflight
 9. První pokusy o let
 10. První FPV let
 11. Chasing poprvé
 12. Insta 360 GO 2
 13. Létání s kopterou
 14. Shrnutí
 15. Parametry
 16. HGLRC KT20

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Musím ty kvadrokoptery taky zkusit!)