image

Shrnutí stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.09.2021

Začal jsem s kopterou jako letecký modelář - pilot rádiem řízených modelů letadel, jako pilot poměrně zkušený, pilot s příslušnými návyky, s orientací v prostoru, se zkušeností s létáním venku za každého počasí. A přístupoval jsem ke všemu jako letecký modelář. Je třeba tohle všechno vzít v potaz, když čtete tento můj příběh.

Základní pocit při létání s kopterou je ten, že se mohu postavit kdekoliv a letět. Nemusím se starat o terén okolo, stromy, stavby, to všechno je jen kulisa. Při pilotáži letadla je člověk mnohem více s tím prostorem okolo a vzduchem okolo svázán. Musím počítat se směrem větru, musím řešit turbulenci, termické poryvy, kalkulovat jak a kam přistanu a při letu nízko nad zemí a v terénu, zvláště kopcovitém, počítat - předvídat, zda se do daného místa vejdu zatáčkou, stoupáním, zda dostatečně zpomalím před přistáním.

Létání s kopterou a s letadlem jsou dvě různé věci. U letadla to je hodně o hospodaření s polohovou a kinetickou energií, klesá - zrychluje, stoupá - zpomaluje a stále se musí pohybovat dopředu nějakou minimální poměrně vysokou rychlostí, jinak spadne. U koptery to je o plynu, jen na plynu záleží, zda stoupá nebo klesá, a nejen že se pro stoupání nemusí pohybovat vpřed, ale může letět pozadu i do stran, kamkoli. Pilotovi letadla turbulence do letadla strká, naklání ho, zvedá nebo sráží dolů, pilot musí tyto změny opravovat, opravovat směr letu, starat se o rychlost. Pilot koptery se stará jen o snos větrem. Je to dané tím, že i když koptera letí v tzv. ACRO módu, jde o stabilizovaný let, náklony od turbulence stabilizace opravuje.

S letadlem, než ho hodím do vzduchu, si musím promyslet jak přistanu, musím si promyslet odkud fouká vítr, jaké překážky okolo jsou, jak se vítr u těch překážek projeví. V kopcovitém terénu musím hodnotit, zda jsem na návětrné nebo závětrné straně kopce, jak se to projeví na stoupání a klesání letadla. Musím si promyslet, zda se do daného prostoru s letadlem vejdu jeho rychlostí a obratností. U koptery tohle není.

To není nějaký "odsuzující" soud. Je to jen srovnání. Ta závislost na prostoru je při pilotování letadla větší, i závislot na počasí. U letadla musí pilot více řešit taktiku letu, před letem i v průběhu letu.

Všechno má své! image

V podstatě tím chci říci, že tak, jako já jsem nahlédl do světa kopter, tak i pro kopteristu by mohlo být zajímavé nahlédnout do světa letadel!


zpátky na: Létání s kopterou │ dál: Parametry


přehled kapitol:

 1. Musím ty kvadrokoptery taky zkusit!
 2. Co to obnáší? O čem to je?
 3. Stavba
 4. Jak? (stavba)
 5. Jak? (létání)
 6. Systém
 7. Sestavení a oživení
 8. Nastavení Betaflight
 9. První pokusy o let
 10. První FPV let
 11. Chasing poprvé
 12. Insta 360 GO 2
 13. Létání s kopterou
 14. Shrnutí
 15. Parametry
 16. HGLRC KT20

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Musím ty kvadrokoptery taky zkusit!)