¦ Kontakt ¦ Hledat image

Civilní letištěstálý odkaz / permalink

28.03.2004

Na civilní letiště, kde jsou k vidění dopravní letadla, se dostanete nejen jako cestující. Letiště lze navštívit i jako divák.

Mimo návštěvy odbavovací haly je zpravidla možné zajít na vyhlídkovou terasu. Bohužel tato vyhlídková místa jsou už dnes většinou uvnitř budovy a tak si neužijete pachu spáleného leteckého petroleje a všech zvuků letiště. Můžete se však vypravit do okolí letiště. Doporučuji vám ale dbát různých zákazů. Letiště jsou dnes opravdu hlídaná a není příjemné nechat se sbalit a několik hodin trávit u výslechu. Zažil jsem to a není to věru nic příjemného.

Pěkná venkovní vyhlídka je třeba na letišti v Karlových varech (LKKV). Nebo takové letiště Dorval v Kanadě má tranzitní prostory na úrovni letištní plochy a tak můžete sledovat kompletní odbavení letadel.


image

Na letištích se hustota provozu během dne mění. Pokud nejedete na některé z obřích mezinárodních letišť, zjistěte si na internetu doby příletů a odletů na letišti kam jedete, aby jste měli opravdu na co koukat. Například Praha Ruzyně - přílety a odlety.

Doporučuji načasovat výlet na letiště na podvečer a počkat, až se sešeří. Rozsvícené pojezdové dráhy nebo pohledy na letadla sedající s rozsvícenými reflektory dodají letišti zase jinou atmosféru.

Zajímavé je také sledovat rádiový provoz v okolí letiště. Viz Poslech letecké radiokorespondence.

Virtuálněstálý odkaz / permalink

24.02.2008

Když je správa některého letiště tak pozorná k návštěvníkům letiště jako správa letiště Zürich Airport, umístí na letišti webové kamery a vy se můžete podívat na letiště i z vašeho pokoje!

Snímky z kamer z různých pohledů:

Pokud budete mít štěstí a server nešbude přetížen, můžete sledovat provoz živě: live stream.

Kdyby tak něco podobného udělai na Ruzyni! image

Prohlídka letiště Karlovy Varystálý odkaz / permalink

11.03.2006

Letiště Karlovy Vary (LKKV) je malé (ale mezinárodní) letiště.


image více ...

Prohlídka letiště Brno Tuřanystálý odkaz / permalink

19.06.2007

Letiště Brno Tuřany (LKTB) je mezinárodní letiště.


image více ...

Letiště LIRP Pisa - San Giusto, Itálie stálý odkaz / permalink

12.06.2005

Letiště Pisa - San Giusto (LIRP) je menší mezinárodní letiště. Je těsně při okraji města Pisa u silnice FI-PI-LI (čtyřproudá silnice spojující Florecii, Pisu a Livorno).

Pohybů dopravních letadel není mnoho, ale civilní letiště sdílí plochu s vojáky a ti s Herlkulesy pilně létájí prakticky každý všední den.

Snažil jsem se najít k tomuto letišti nějakou spotterskou stránku, ale neměl jsem úspěch. Místa s vyhlídkou na letiště jsem si tak musel najít sám.


image více ...

Letiště LIRQ Firenze - Peretola, Itáliestálý odkaz / permalink

12.06.2005

Letiště Firenze (Florencie) - Peretola (LIRQ) je malé mezinárodní letiště. Je prakticky ve městě. Pohybů dopravních letadel není mnoho.

Snažil jsem se najít k tomuto letišti nějakou spotterskou stránku, ale neměl jsem úspěch.


image více ...

Letiště Praha Ruzyněimage