image

Hodnocení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.7.2017

Rádio za dobrou cenu které nabízí velmi bohaté funkce.

image

Základní vlastností každého rádia je, zda se s ním dá spolehlivě model řídit. Moje reference říkají, že tohle rádio funguje spolehlivě. Tedy přesně řečeno dobře a spolehlivě fungují vysílače FrSky s přijímači FrSky. Provedením je tohle rádio stejné jako rádia v cenové relaci 6 až 10.000, schopnostmi v nastavování je jako rádia v cenové relaci 30.000.

Někdo, kdo má se složitějším nastavováním rádií problém, bude mít asi problémy i u tohoto rádia. Zpočátku určitě. Na druhou stranu, když se naučí základy, mohlo by to pro něj být potom jednodušší.

Vysílače s továrními systémy (Jeti, Futaba, Graupner ...) mají rozhraní pro nastavování udělané tak, že jsou v něm už zakomponovány některé zákonitosti, závislosti, zvyklosti. To má uživateli pomáhat v nastavení modelu. Přináší to ale mnohdy i omezení, třeba když chcete udělat něco, na co tvůrci rádia nepomysleli. Taky je běžnou zvyklostí, že některé věci vám výrobce dovolí až u dražších modelů.

Systém OpenTX taková omezení nemá, nic vás omezovat nebude. A taky dostáváte do ruky rádio bez omezení počtu kanálů. Žádné šestikanály za málo peněz, devítikanály za víc peněz, dvanáctikanály za hodně peněz, šestnáctikanály za ranec. Dostáváte do ruky plnohodnotný šestnáctikanál! Systém OpenTX je mocný, rádiu tím ale chybí to pohodlné a bezpečné rozhraní ostatních rádií. Wizardy, které jsou v současnosti k mání, toho moc neřeší. Rádia s firemními firmwary se před důležitou změnou ptají, OpenTX všechno udělá snadno a rychle, i smaže něco důležitého. Snadno si člověk na letišti ve stresu nastavení pokazí. Ono se to nastavení dá pokazit i na tom Jeti nebo Futabě, ale je to o chloupek těžší.

Tvůrce firemního firmware už dopředu za vás přemýšlel, předpřipravil pro vás nastavování tak, aby to vše dávalo smysl, aby se to dobře na letišti nastavovalo. V OpenTX je to celé na vás. Pokud ty souvislosti pro nedostatek zkušenosti nevidíte, pokud si neuděláte v nastavování svůj systém, může být práce se složitějším nastavením chaotická.

Kamarádi se mi trochu smějí, když mě vidí s mým bílým Taranisem v ruce. Já jsem ale spokojený. Plastová krabice je mechanicky odolná, rádio se mi dobře drží, je lehké, počet ovladačů je pro mě dostačující. Vysílač je skladný. Jen se ten bílý plast snadno špiní.

Po třech letech používání stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.5.2020

Rádio FrSky Taranis Q X7 používám tři roky. Jak ho po těch třech letech hodnotím?

image

Fungování rádia

Rádio během těch desítek hodin, které jsem s ním nalétal, ani jednou nezazlobilo. Nejdál jsem letěl 1000 metrů, létal jsem za mrazů -15 °C, létal jsem ve vedrech přes 35 °C. Občas se ozve "telemetrie ztracena" a zaznamenal jsem ve vzálenostech nad 500 metrů mžikové přepnutí do fail-safe. Jsou to ale záležitosti, které by šly pořešit pečlivějším umístěním antén. Hlášení "telemetrie ztracena" neovlivňuje řízení modelu.

Při manipulaci s modelem v dílně nebo před létáním občas řízení vypadne. Je to vlastnost systému a dá se jí předejít tím, že se s vysílačem nebudete přibližovat těsně k anténám přijímače. Pokud máte správně nastaven fail-safe a neroztočí se vám při výpadku motor, problém to není. U některých modelů to problém být může.

To, že se musí akumulátor během nabíjení z rádia vyndat, mě zas až tolik neotravovalo, nedělá se to zas tak často, rádio vydrží na jedno nabití dostatečně dlouho.

Kvalita

Rádio je lehké, počet ovladačů je dostačující a jediný diskomfort je pro mě tvrdý chod přepínačů. Přepínače by mohly přeskakovat přes zarážku kultivovaněji. To co jsem řekl o přepínačích, platí plnou měrou o otočném voliči, kterým se při nastavování rádia chodí po menu. Jecho chod není moc přesný, při procházení menu a stisku kolečka se často stane, že přeskočí v menu na vedlejší položku.

Bílá plastová krabice se snadno špiní, ale jinak je to rádio do nepohody. Nebojím se tahat vysílač na všemožná místa, vozím ho buď pohozený v autě mezi ostatními věcmi nebo v báglu a nepodařilo se mi ještě ohnout nebo ulomit nějaký přepínač. Plast krabice i provedení detailů je dostatečně bytelné. Nelétal jsem s vysílačem v silnějším dešti, nevím, co by se stalo, kdyby po vysílači tekla voda. Ale za slabšího deště jsem létal několikrát, vysílač pokrytý kapkami to přežil. A přežil i kapající vodu z hydroplánu.

OpenTX

OpenTX je systém, kde jde nastavit prakticky všechno, co vás napadne, je ale dobré držet se nějaké jedné filozofie nastavování. Jedna a tatáž funkcionalita jde nastavit různými způsoby a když u každého modelu zvolíte jinou filozofii, budete mít problémy, když budete potřebovat na modelu něco po půl roce nastavit. Budete koumat jak jsem to tenkrát sakra vymyslel.

Co je na OpenTX hodně nepříjemné, že cokoli uděláte, nijak se nepotvrzuje a nijak se nejde vrátit zpátky. Rádio se vás nezeptá "Mám změny uložit?" a nemáte možnost zvolit "Zrušit" a provedenou změnu zapomenout, vrátit původní nastavení. Přepnete v řádku něco a údaje za volbou se vynulují, když přepnete zpátky, nenaskočí ta původní číslíčka! To je podle mě velký diskomfort a dovede potrápit, když si někde na akci, na soutěži sáhnete omylem do nějakého nastavení. Řešením je dělat si v paměti rádia zálohy nastavení modelu.

Značka

Výrobce rádia je čínský, já jsem rádio kupoval od fy RC studio pana Urbánka. Ten vybudoval fungující systém podpory a ostatní značky by si z něho mohly brát příklad. Kupovat z Číny vyjde levněji, ale podle mě se vyplatí koupit od pana Urbánka.

To, že je výrobce čínský a to, že rádio používá systém OpenTX vyvíjený dobrovolnicky má dopady na používání rádia. Ono i u ostatních značek je třeba přistupovat k novinkám opatrně, zejména k novým verzím firmware, tady to ale platí dvojnásobně. Nejen firmware ale i hardware občas přichází od výrobce k zákazníkům neodladěný, řádně neotestovaný. Je třeba pečlivě sledovat komunitu uživatelů systému a počkat poměrně dlouho, až ostatní novinku otestují. Když byly výrobky FrSky výrazně levnější než konkurence, dalo se to pochopit, pečlivé testování u uživatelů, sledování diskuzních fór na internetu byla daň za nízkou pořizovací cenu. FrSky se však pomalu ale jistě tlači do vyšší cenové kategorie, ale kvalita vývoje tomu neodpovídá. Za vyšší cenu já si představuji vyšší uživatelský komfort.

Oznámení FrSky o přechodu na nový protokol ACCESS, oznámení důvodů proč tak činí a pozdější zjištění, že můj vysílač nejde na nový protokol upgradovat a hlavně že prakticky nebude nadále firmou podporován, bylo dalším indikátorem toho, jak firma přistupuje k zákazníkům. Tím okamžikem se můj vysílač stal morálně zastaralým, což je pro mě po dvou letech používání, kdy jsem rádio kupoval jako nový typ a budoval ekosystém přijímačů a čidel, relativně drahý experiment. Politika firmy FrSky není moc korektní, morální životnost jejich výrobků i při pohledu do minulosti je malá. Jsem zvyklý věci používat v horizontu pět, deset let a to asi nejsem cílová skupina tohoto výrobce. Čína image

Open OpenTX, open hardware, klony, verze st�l� odkaz / permalink

25.6.2020

Rádio FrSky Taranis Q X7 je založeno na použití tzv "open software" OpenTX a historicky vyšlo z filozofie "open hardware". A je to tak se všemi řadami rádií FrSky i rádií jiných značek jako je třeba Flysky, Jumper, Radiomaster. Viz:

Modeláři, který nelétají jen s modely, které když neřízeně spadnou, tak je pár kapek vteřinového lepidla spraví, přistupují k provozu svých modelů odpovědněji. Musí. Poruchy modelu, které způsobí jeho pád, zmaří často velmi vysoké náklady na pořízení modelu. To není jen o tom, že by kupovali modely o řád dražší než někdo, kdo létá s tzv. nerozbitnými modely s pořizovací cenou jednotek tisíc. Je to o tom, že stráví stavbou modelu ať už ze stavebnice nebo od píky mnoho hodin, často měsíce. Přirozeně se tedy snaží zajistit bezporuchový provoz modelu. Věnují tedy vyšší pozornost komponentám použitým k řízení modelu. Servům, přijímačům, napájecím zdrojům a starají se více také o vysílač. Běžně se nově zakoupené přijímače testují v jiném modelu, shání se reference na spolehlivost jednotlivých komponent mezi provozovateli modelů stejné nebo podobné kategorie. Dalo by se říci, že jako se zalétává nový model, tak se opatrně uvádí do provozu prvy řízení modelu. A nejde samozřejmě při případné havárii jen o rozbití modelu, ale jde také o bezpečnost, zejména pokud nelétáte někde o samotě daleko od lidí.

Při volbě rádia, kterým budete svoje modely řídit, je tedy nutné vzít v úvahu nejen schopnosti programování rádia, ale také spolehlivost komponent výrobcem dodávaných. A tady je trochu čertovo kopýtko použití vysílačů s OpenTX. Popíšu to na praktickém příkladu, situaci, kterou jsem řešil se svým vysílačem FrSky Taranis Q X7. Vysílač jsem spokojeně používal tři roky, až jsem koupil vysílací modul FrSky R9M. Ten ke svému provozu vyžadoval vyšší verzi OpenTX, než jsem měl v rádiu. Musel jsem se tedy naučit upgradovat systém rádia, musel jsem se seznámit se systémem vydávání nových verzí systému, musel jsem hledat reference, jakou verzi systému zvolit. Kamarád absolvoval to samé, když chtěl instalovat do vysílače další přepínače a když zjistil, že verze OpenTX, kterou měl ve vysílači, to nepodporuje.

Až vás něco přinutí upgradovat OpenTX ve vašem rádiu, budete konfrontováni s informacemi, jako je tento mnou náhodně zvolený přepis z webu, kde se modelář zabývá použitím OpenTX ve svém vysílači:

NOTICE
Do not use OpenTX 2.3.8 - Companion has a critical issue, details on Github.

Date	Problem description
2019-10-12	Advanced snapflap script (snp401) fails after migrating to OpenTX 2.3
2018-05-10	Custom sounds no longer work after upgrading from OpenTx 2.1 to 2.2
2017-12-10	Servo centres shift after upgrading from OpenTx 2.1 to 2.2
2017-10-23	Cannot calibrate flap neutral [OpenTx 2.2.0, fixed in 2.2.1]
2017-12-05	GV's corrupted in Companion after conversion [OpenTx 2.2.1 RC1]
2017-04-07	Cannot reverse left flap CH4 [OpenTx 2.2 RC14/ N366]
2017-04-06	CAL and/or arming gesture not recognised [E-Soar and E-Soar Plus]
2017-02-17	Timer starts at startup [E-Soar Plus 2.0 & OTX 2.2]
2016-12-23	'Speed' callout not working [F3J/TD 3.0.0 & X9E]
2016-02-01	LS, RS not mapped correctly on X9E [X9E]
2015-10-03	Can't switch flight modes [OpenTx 2.1.2 - 2.1.4]
2014-11-05	Incorrect Inputs spec [F3F 3.0.0]    

Prakticky takový upgrade znamená okontrolovat nastavení včech modelů ve vysílači, protože při skoku mezi verzemi není zaručeno stejné fungování nastavení modelu v rádiu. A když něco nefunguje, musíte nastavení modelu upravit či opravit. V mém případě to u kompozitového házedla znamenalo vybádat, proč jedna z klapek chodí jinak než ta druhá a při opatrném záletu jsem zjistil, že nesedí ani polohy kormidel v jednotlivých letových fázích. Znamenalo to pro mě házedlo znovu zalétnout a nastavit.

Pro provozovatele složitějších, dražších a na nastavení náročnějších modelů to je docela velká komplikace. A hlavně to je znejistění majitele takových modelů, kdy najednou neví, co za chybu se může projevit. Buď se dozví předem při studiu webů o nějakém "critical issue", nebo bude sám objevitelem takové chyby a letadlo kvůli tomu rozbije. Někdo namítne, že i u rádií s proprietálními softwarovými systémy se chyby objevují, ale je to přeci jen z hlediska zákazníka jednodušší svět. Open source systémy mají výhodu rychlého vývoje, nový nápad se realizuje v rámci týdnů, ale za takový překotný vývoj se platí nějaká cena. Mohu tedy využívat poslední výdobytky techniky, ale dříve či později mě to donutí zabývat světem open source více do hloubky, nebo si sehnat nějakého poradce - nějakého guru, který bude ten čas bádání nad verzemi OpenTX a sledováním různých zdrojů trávit za mě. Oproti tomu je konzervativní svět výrobců rádií s interně vyvíjeným softwarem jako je Futaba, Graupner, Jeti a podobně, svět upgradů a verzí o dost jednodušší a udržování rádia nevyžaduje tolik času.


zpátky na: Můj život s Taranisem


přehled kapitol:

  1. FrSky Taranis Q X7
  2. Seznamování
  3. Poprvé v ruce
  4. Další seznamování
  5. Popis FrSky Taranis Q X7
  6. Nastavení FrSky Taranis Q X7
  7. Napájení
  8. Moje přijímače a jiné vybavení
  9. R9M
  10. Nastavení modelu
  11. Jak to dělám já
  12. Pomůcky
  13. Taranis a simulátor
  14. Zdroje informací k OpenTX
  15. Tutoriály k OpenTX
  16. Slovníček pojmů
  17. Můj život s Taranisem
  18. Hodnocení

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Moje rádia | FrSky Taranis Q X7)

FrSky a OpenTX zde na webu